fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Wystąpienie do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w sprawie abolicji w zakresie sprawozdań KRS

Przedsiębiorcy z Pomorza proszą Prezydenta RP o amnestię dla wszystkich, którzy nie wywiązywali się z obowiązku aktualizowania wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Takie nieskładanie sprawozdań finansowych, które są obowiązkowe, było normą. Wykazała to kontrola gdańskich spółek przeprowadzona przez prokuraturę i sąd.

 

Dlatego organizacja „Pracodawcy Pomorza” przygotowała projekt ustawy amnestyjnej, która uwolniłaby przedsiębiorców „grzeszników” od kar.
Poniżej pełna treść wystąpienia oraz projektu zmian w ustawie

 

 

Projekt założeń ustawy o amnestii czynów polegających na niedopełnieniu obowiązków informacyjnych opisanych w ustawie o rachunkowości

 

Ustawa o amnestii.

 

Art. 1 W sprawach o przestępstwa opisane w art. 77 ust. 2 ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku (Dz. U. Nr 121, poz. 591) postępowanie karne umarza się.

Ust. 2. Warunkiem zastosowania amnestii jest wykonanie obowiązków określonych w art. 77 ust. 2.

Ust. 3. W wypadku popełnienia przez sprawcę w okresie 2 lat od zastosowania amnestii nowego umyślnego przestępstwa podobnego albo zaistnienia zdarzeń opisanych w art. 2 ustawy, wydane orzeczenie w przedmiocie amnestii ulega uchyleniu i postępowanie karne podejmuje się na nowo.

Ust. 4. Organ stosujący ustawę poucza osobę korzystającą z amnestii o treści przepisu ust. 3.

Art. 2.  Ustawy o amnestii nie stosuje się:

1)    w przypadku prawomocnego skazania za :

 

a)    przestępstwo karnoskarbowe,

b)    wykroczenie karnoskarbowe,

c)    przestępstwom przeciwko wiarygodności dokumentów,

d)    przestępstwom określone w ustawie o rachunkowości

e)    przestępstwom przeciwko obrotowi gospodarczemu,

f)    przestępstwom przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi,

g)    przestępstwom przeciwko wymiarowi sprawiedliwości,

h)    przestępstwom przeciwko działalności instytucji państwowych i samorządu terytorialnego,

2)    w stosunku do osób uchylających się od obowiązków podatkowych.

Art. 3. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

         

 

UZASADNIENIE

 

Celem ustawy jest zastosowanie amnestii w stosunku do osób, które nie dopełniły obowiązków informacyjnych opisanych  w ustawie rachunkowości, jeżeli nie popełniły innych przestępstw szczegółowo opisanych w art. 2 projektu ustawy ani nie uchylały się od regulowania zobowiązań podatkowych.

Celem ustawy nie jest puszczenie w niepamięć czynów karalnych, lecz zachęcenie do przestrzegania porządku prawnego, wdrożenie do wykonywania obowiązków informacyjnych służących nadzorowi nad właściwym funkcjonowaniem podmiotów gospodarczych. Temu celowi służy dwuletni okres czasu, w którym osoby korzystające z dobrodziejstwa ustawy amnestyjnej będą nadzorowane w zakresie przestrzegania prawa karnego oraz wywiązywania się z obowiązków podatkowych w stosunku do Państwa i organów samorządu terytorialnego.  

Jednocześnie warunkiem zastosowania ustawy amnestyjnej jest zrealizowanie przez ich adresatów obowiązków informacyjnych opisanych przez ustawę o rachunkowości.

Projektodawcy mają świadomość, że uchylanie się od obowiązków informacyjnych służyło wielokrotnie w celu ukrycia działań sprzecznych z prawem, dlatego z dobrodziejstwa ustawy amnestyjnej  nie mogą korzystać osoby, które dopuściły się czynów określonych w art. 2  bądź uchylały się uregulowania zobowiązań podatkowych.

Celem projektowanej ustawy jest danie szansy osobom, które popełniły jedynie przestępstwo formalne, nie powodujące negatywnych skutków w zakresie przestrzegania prawa.

W ocenie wnioskodawców wskazanie osoby zasługują na danie szansy tym bardziej ich postawa będzie kontrolowana przez okres 2 lat.