fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Uhonorowano dziesiątkę zasłużonych dla Gdańska

MEDALE ŚW. WOJCIECHA I MŚCIWOJA II 2013 ROZDANE

 

Prezes PRACODAWCÓW POMORZA Zbigniew Canowiecki uczestniczył w uroczystości wręczenia Medali Św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II, która odbyła się w Dworze Artusa w Gdańsku w dniu 22 października br.

Laureatem pierwszej z nich został Ryszard Trykosko – prezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych, członek naszej organizacji.

Natomiast Medalem Księcia Mściwoja II uhonorowana została Pani Ewa Kowalska – (wydawnictwo iBedeker) – członkini „Pracodawców Pomorza”

 

Medale ustanowiła Rada Miasta Gdańska w 1996 roku. Od tego czasu przyznano już 70 Medali św. Wojciecha i 126 Medali Księcia Mściwoja II. O ile postać i dzieje św. Wojciecha są ogólnie znane, o tyle drugiego patrona nie zawadzi przypomnieć. Mściwoj II był księciem pomorskim. Za jego rządów Pomorze Gdańskie było samodzielne politycznie, po jego śmierci niestety zostało po przyłączane w częściach do innych jednostek terytorialnych.  Według pierwotnej koncepcji Medale św. Wojciecha miały być wyrazem uznania za działalność na rzecz Gdańska o wymiarze międzynarodowym, księcia Mściwoja II za dokonania na niwie regionalnej. W praktyce okazało się, że nie zawsze da się to rozgraniczenie zachować.

Medale przyznaje Kapituła, którą od lat kieruje prof. Jerzy Młynarczyk. W 9-osobowym składzie jest zawsze przewodniczący Rady Miasta Gdańska oraz przedstawiciele różnych dziedzin życia społecznego, co gwarantuje w miarę sprawiedliwe dostrzeganie zasłużonych ludzi z różnych środowisk.

 

W tym roku Medale św. Wojciecha otrzymali:

1. Inż. budownictwa Ryszard Trykosko
Jego zasługi dla rozwoju miasta są ogólnie znane i oczywiste. Jako prezes spółki miejskiej BIEG, a obecnie Gdańskich Inwestycji Komunalnych, kierował i kieruje wielkimi inwestycjami, dzięki którym Gdańsk zmienia się w nowoczesną metropolię, takimi jak: Stadion PGE Arena, Trasa Słowackiego, tunel pod Martwą Wisłą, Europejskie Centrum Solidarności. Jako wybitny fachowiec cieszy się ogromnym autorytetem w kręgach zawodowych. Jest członkiem wielu organizacji  zrzeszających inżynierów i doświadczonych menedżerów w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Aktualnie pełni funkcję Przewodniczącego Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. 

2. Prof. Edmund Wittbrodt
Zasłużony dla Politechniki Gdańskiej, gdzie przeszedł całą drogę naukowego awansu – od studenta do rektora. Senator RP od roku 1997. Minister edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka. Został uhonorowany za całokształt wybitnej działalności naukowej, pedagogicznej i społecznej w kraju i za granicą.

3.  Paweł Huelle
Wyróżniony za całokształt twórczości pisarskiej, identyfikowanej w świecie z Gdańskiem, stanowiącej najlepszą promocję wizerunku miasta.

 

Medale ks. Mściwoja II otrzymali:

1. Dr Jan Szomburg
Za niezwykle owocną działalność w dziedzinie ekonomii, w tym za założenie i wydajne (efektywne) kierowanie gdańskim Instytutem Badania Gospodarki Rynkowej, a także za organizację Kongresów Obywatelskich.

2. Red. Stanisław Pestka
Długoletni redaktor czasopisma kaszubskiego „Pomerania”. Jeden z założycieli Instytutu Kaszubskiego (1996). Publicysta, literat, poeta został doceniony za wielki wkład w rozwój języka i ruchu kaszubskiego.

3. Prof. Waldemar Tłokiński
Potrafił pogodzić dwie, zdawałoby się kontrastowe dziedziny wykształcenia. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Medycznej w Gdańsku. Jako filolog zdobył tytuł profesora nauk humanistycznych (1989), jako lekarz medycyny uzyskał specjalizację I stopnia z neurologii i II stopnia rehabilitacji medycznej. Wykorzystując obie dziedziny wiedzy stworzył w Gdańsku jedyny w Polsce Ośrodek Zaburzeń Mowy. Jest twórcą i rektorem Ateneum – Szkoły Wyższej w Gdańsku. 

4. Ewa Kowalska
Przewodnik turystyczny, blogerka, popularyzatorka historii Gdańska. Wyróżniona w szczególności za nowatorskie formy propagowania spraw miasta w założonym przez nią iBedekerze. Członkini organizacji „Pracodawcy Pomorza”. 

5. Jerzy Detko
Kto by nie znał zespołu DETKO BAND, który gra od końca lat 80-tych do dziś ( a będzie do skończenia świata i jeszcze dłużej). Za młodych lat wybitny sportowiec – lekkoatleta, dziesięcioboista ( trzykrotny mistrz Polski w tej dziedzinie, zdobywca dwóch rekordów Polski).  Postać niesłychanie charyzmatyczna, opiekun usportowionej młodzieży.

6. Zygfryd Korpalski
Doceniony za wyróżniającą się twórczość rzeźbiarską, w tym pomnikową, propagującą wartości historyczne i patriotyczne. Jego dziełem jest rzeźba konia na szczycie Domu Harcerza (d. Dwór Miejski), przedproża i portale na Głównym Mieście.

7. Inż. budownictwa Andrzej Ubertowski
Słynny przez lata jako wyjątkowej klasy budowlaniec. Szef ważnych przedsiębiorstw z czasów przedsolidarnosciowego przewrotu i pierwszy który zorganizował firmę nowych standardów – POLNORD S.A. Nagrodzony za wieloletnią owocną działalność zawodową i społeczną dla rozwoju gospodarczego Gdańska i Pomorza.

 

Tekst i Foto: Anna Kłos

IMG_0762

Od prawej: prof. Edward Wittbrodt, blogerka Ewa Kowalska, inż. Ryszard Trykosko, red. Stanisław Pestka.

IMG_0768

Wyróżniony Medalem Księcia Mściwoja II prof. Waldemar Tłokiński. Obok arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski, przewodniczący Kapituły prof. Jerzy Młynarczyk, prezydent Paweł Adamowicz

IMG_0782

Prezes GIK Ryszard Trykosko i Prezes PP Zbigniew Canowiecki

IMG_0777

Laureaci w towarzystwie radnych gdańskich

IMG_0781

Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek i Jerzy Detko