fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

O bezpieczeństwie, z różnych stron, w Olivia Business Centre

 

Budowanie najlepszych warunków dla rozwoju firmy i jej pracowników, w tym zapobieganie wydarzeniom, które mogą uszczuplić jej zasoby, pozbawiając ją w ten sposób cennej konkurencyjności, to tematy, które dominowały w trakcie środowej konferencji „Bezpieczeństwo w twoich rękach”, dziejącej się wewnątrz coworkingowej sali 04 budynku Olivia Four. Organizatorzy konferencji: „Pracodawcy Pomorza”, Olivia Business Centre i firma IroGlobal, zebrali w jednym pomieszczeniu przedsiębiorców i specjalistów skupionych wokół m.in. branży ochrony obiektów i osób, nowoczesnego monitoringu, motoryzacji, finansów, BHP, ochrony praw autorskich oraz energetyki.

 

bezp

 

2

/fot. IroGlobal

 

Spotkanie moderowane przez Ireneusza Dampsa, reprezentanta firmy IroGlobal, rzuciło nieco światła na możliwości lokalnego partnerstwa w obszarze B2B. Na dzień dzisiejszy, spółka ma w swoich szeregach przedsiębiorców dostarczających usług z zakresu odszkodowań, produktów innowacyjnych, doradztwa energetycznego, prywatnej opieki medycznej, ochrony oraz marketingu i reklamy. Kumuluje więc i promuje dość szerokie spektrum oferentów, proponując im przestrzeń wystawową na konferencjach, a także utrzymując bliskie relacje z lokalnymi mediami i agencjami marketingowymi.

 

4

IroGlobal w dwóch osobach. Od lewej: Ireneusz Damps, prokurent spółki oraz Szymon Kukuła, jej prezes     /fot. IroGlobal

 

Konferencja zaczęła się mocnym akcentem: prezentacją firmy z usługami skupionymi w stu procentach na zapewnieniu bezpieczeństwa osób i mienia – Impel Security Polska Sp. z o.o., rozgałązienia Grupy Impel, obytej w outsourcingu usług dla instytucji i przedsiębiorstw. – Nasza działalność skupia się głównie wokół ochrony firm, których mamy obecnie 2500, ze wszystkich branż i każdego sektora. Robimy to przy pomocy prawie 25 tysięcy pracowników – informował Rafał Witkowski, Dyrektor Oddziału firmy. Teoria pozostaję teorią, a praktyka praktyką, co zaznaczył na bazie własnych obserwacji mówiąc, że w Polsce charakterystyczna jest odpowiedzialność zbiorowa zakładów pracy, wyraźnie odcinająca menedżerów od praktycznej odpowiedzialności za bezpieczeństwo.

 

3

/fot. IroGlobal

 

Gdzie sięgają usługi Impel Security Polska? Firma wychodzi na przeciw potrzebom rynku mieszkaniowego (monitoring, kontrola dostępu, obsługa recepcyjna), ma w portfolio wpisaną obsługę blisko 2000 obiektów handlowych oraz obecność na terenach przemysłowych i wydobywczych (w granicach 1700 klientów). Ofertę rozpościera też na branżę budownictwa, hotelarstwa i gastronomii, wiązanego transportu i logistyki, finansów i sektora publicznego. Działalność domyka obsługą imprez masowych. – Jeśli chcemy obiektywnie zweryfikować dostawców usług ochrony, jednym z najlepszych kryteriów wyboru są listy referencyjne – zalecał Rafał Witkowski, wspominając niezależny audyt przeprowadzony przez Volksvagena, szukającego odpowiedniego oferenta ochrony. Przetarg wygrał Impel Security Polska, zdobywając tym samym ciekawy kontrakt.

 

IMPELsec

Impel Security krok po kroku, rok po roku     /źródło: Impel Security

 

Firma, której początki sięgają 1991 roku, celuje w specjalizacje, np. cash processing (liczenie, sortowanie, przechowywanie i zarządzanie stanami gotówkowymi), konwojowanie i security travel. Ta ostatnia usługa, jako forma oferty napływowej, popularnej już od pewnego czasu za granicą, dla Impel Security wiązała się, przykładowo, z zawarciem umowy z firmą Google, szukającej ochrony dla jej kluczowych menedżerów. – Dobór środków transportu i hotelu dla takiej osoby pozostaje w gestii oficera ochrony – wyjaśniał przedstawiciel. Na popularności zyskuje ochrona przeciwpożarowa, łącząca usługi straży pożarnej z ochroną stricte fizyczną. Nowe technologie, zawarte w bezpieczeństwie technicznym i powiązane z branżą, to systemy monitoringu. Tutaj doszło do wyraźnej zmiany – kamery cyfrowe praktycznie wyparły wcześniejsze środki rejestracji. Na wartości zyskał też monitoring typu gps, który znajduje swoje zastosowanie głównie pośród firm transportowych i logistycznych. Projekt, z którym Impel Security chciałby być kojarzony równie często, to centrum monitorowania firmy, uruchomione jakiś czas temu Zielonej Górze. – To największy tego typu obiekt w Polsce. Monitoruje wszystkie systemy alarmowe i daje podgląd wizyjny na najważniejsze obiekty firmy, takie jak centrum obsługi gotówki, funkcjonujące na rzecz polski banków – wyjaśniał Rafał Witkowski.

 

Przejście na grunt problematyki administracyjno-prawnej zaproponował Kamil Sobkiewicz z Sekcji Prawnej Państwowej Inspekcji Pracy w Gdańsku, zachęcając uczestników do rozmowy na temat bezpieczeństwa prawnego, możliwego do utrzymania poprzez pełne, świadome i aktywne przestrzeganie przepisów, które wiążą przedsiębiorstwa z polskimi normami prawa. Kamil Sobkiewicz nie ukrywał, że Państwowa Inspekcja Pracy, kojarzona przede wszystkim z trudnym do przetworzenia wizerunkiem organu sankcjonującego, wiązanego z nadzorem i kontrolą konieczną, chce być rozpoznawana pośród przedsiębiorców jako partner w pracy: – Oferujemy audyt pracodawcy. Możemy, za państwa zgodą, wysłać naszego specjalistę, aby zweryfikował dokumentację firmy i, w razie potrzeby, zasugerował poprawki. Mamy wiele programów dla pracodawców, którym warto się bliżej przyjrzeć – zachęcał Kamil Sobkiewicz. 

 

– To najnowocześniejsze źródła światła, pozwalające na blisko 80% oszczędności na zużyciu energii elektrycznej. Oferujemy nieodpłatny projekt oświetlenia i kalkulację zwrotu inwestycji – tak z kolei Tadeusz Czapa z PHU Mixer Polska przekonywał do technologii ledowej, określanej mianem najlepszego rozwiązania oświetleniowego w przedsiębiorstwach. Przykładów miał wiele, a wśród nich ten związany z Gdańską Halą Targową, w której dokonał małej rewolucji technologicznej, zastępując stare świetlówki elektroluminescencyjnymi diodami, rezygnując tym samym z 120V na rzecz 12V, jednocześnie znacznie podbijając natężenie światła. W dbałości o niższą emisję dwutlenku węgla i podobne parametry, firma PHU Mixer Polska zaangażowała się w przebudowę oświetlenia w gdyńskim Centrum Handlowym Klif: – od czasu modernizacji świetlnej, nie zarejestrowaliśmy ani jednej awarii – podkreślił Tadeusz Czapa, tłumacząc jednocześnie, że oświetlenie led nie jest już traktowane jak produkt ekskluzywny.  PHU Mixer Polska, poza oświetleniem proponowanym przedsiębiorstwom i jednostkom administracji samorządowej (w obszarze której, szczęśliwie, istnieje świadomość zgubnego wpływu świetlówek emitujących promieniowanie UV), proponuje jeszcze kolektory i usługi związane z szeroko pojętą fotowoltaniką. – W wypadku wymiany oświetlenia w firmie, istnieje możliwość dofinansowania z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – wyjaśniał Tadeusz Czapa.

 

mixerPV_Fotor

nowe oświetlenie na parkingu wielopoziomowym w Centrum Handlowym Klif     /fot. PHU Mixer Polska

 

Energia elektryczna to główny produkt firmy RWE Polska S.A., którą podczas konferencji reprezentowali partnerzy z Tiwaz Sp. z o.o. Jesteśmy piątą firmą energetyczną w Europie z 17 milionami klientów. Pierwszą w Niemczech i trzecią w Wielkiej Brytanii. Zajmujemy trzecią pozycję pod względem produkcji energii elektrycznej w całej Europie. Mamy 800 tysięcy klientów w Polsce– nakreślał pozycję RWE Polska S.A. Artur Bożuchowski, menedżer sprzedaży partnera dostawców energii. Firma zaopatruje przedsiębiorstwa w gaz i energię elektryczną, oferuje całodobową infolinię dla biznesu. Przejawia aktywność w zakresie fotowoltaniki, energią odnawialną interesując się też pod postacią farm wiatrowych. Pod rozwagę można wziąć również ofertę wsparcia w pozyskaniu państwowego dofinansowania na montaż paneli fotowoltanicznych czy wsparciem klienta w procesie zmiany dostawcy i zabezpieczenie przed zmianą cen do 2020 roku.

 

RWE

Dobór oferty dla przedsiębiorstw     /mat. RWE Polska S.A.

 

Co jeszcze znajduje się w ofercie? Artur Bożuchowski opowiadał o remedium firmy na rozległe awarie zasilania, zwane powszechnie blackoutem, dominujące w okresie letnim, gdy popyt na energię testuje możliwości sieci przesyłowych. Zdaniem ekspertów, istnieje 80% prawdopodobieństwo wystąpienia takiej awarii w Polsce w ciągu najbliższych czterech lat. W ubiegłym roku, problemy z dostępem do energii wynikły na skutek wysokich temperatur i niskich stanów wód w zbiornikach wodnych. W tym roku, do puli mogą dołożyć się utrudnienia związane z wyłączaniem przestarzałych bloków energetycznych. RWE Polska S.A. odpowiada na taką sytuację pakietem wsparcia – w związku z krajowymi restrykcjami zużycia prądu, proponuje monitoring oraz propozycję zużycia energii w przedsiębiorstwach. – Firmy, które nie dostosują się do krajowy regulacji, mogą otrzymać mandat wynoszący do 15% obrotu rocznego firmy – wyjaśniał Artur Bożuchowski, proponując usługę komplementarną – określenie profilu energetycznego przedsiębiorstwa.

 

Ustawa z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii (OZE), ma spowodować, że do 2020 roku odnawialne źródła energii będą stanowiły 15% całkowitego zużycia energii w Polsce. Jeśli cel ma zostać osiągnięty, przedsiębiorstwa muszą przyjąć tę samą strategię. Waldemar Zajączkowski z firmy SOFTA NT był w trakcie konferencji najlepiej poinformowaną w tym temacie osobą. Zajmuje się realizacjami instalacji modułów fotowoltanicznych w Polsce i na świecie. Konwersja światła słonecznego to technologia konieczna – energia wytwarzana latem, zostaje przekazywana do użycia zimą. W tej sytuacji wystarczy, aby dostawca energii odliczył od rachunku wykorzystanie naszej własnej, zgromadzonej w ogniwach słonecznych. Jak przekonywał Waldemar Zajączkowski, warunki w Polsce są dla takiej technologii bardzo korzystne: – Nasłonecznienie w kraju wynosi średnio 1100 kWh na metr kwadratowyWojewództwo pomorskie jest w tym względzie nad wyraz wartościowy obszarem – przekonywał prelegent.

 

napięcie

GLOBAL

Całkowite promieniowanie słoneczne i potencjał energii słonecznej w Polsce     /źródło: Wspólne Centrum Badawcze Unii Europejskiej

 

Ceny energii elektrycznej znajdują się w Polsce na poziomie średniej europejskiej – wynoszą w przybliżeniu 10 eurocentów. Ale i to ma ulec zmianie w przyszłości, na niekorzyść. We Włoszech, przykładowo, gdzie kwoty nigdy nie należały do dobrych, państwo zaangażowało się w programy rozwojowe fotowoltaniki. Państwo Środka, pomimo prognozowanego spowolnienia, dalej przoduje pod względem implementacji tej technologii. Rekordowe wyniki odnotowali Niemcy, w 2014 roku doprowadzając do wytworzenia 74% energii elektrycznej z samych tylko źródeł odnawialnych. W Softa NT rozwiązań wspierających taką strategię jest dużo: montaż ogniw może się odbyć na różnych rodzajach dachówek lub w części naziemnej. Dostępne są turbiny wiatrowe z ochroną burzową i słoneczne podgrzewacze wody.

 

Bezpieczeństwo w ruchu, bezpieczeństwo w transporcie. Tutaj asy w rękawie zaprezentowała marka Renault, oddając w trakcie konferencji do testów dwie, w najbogatszej wersji wyposażenia, propozycje ze swojej linii: Renault Talisman (system rozpoznawania znaków drogowych, system kontroli pasa ruchu, układ wspomagania nagłego hamowania, Easy Park Assist) i Renault Megane czwartej generacji (system jezdny 4Control). Oba modele są w ofercie gdańskiego dealera Renault Zdunek.

 

zdunek1

Renault Talisman     /fot. RENAULT Zdunek

zdunek2

Renault Megane czwarter generacji     /fot. RENAULT Zdunek

 

W zakładach pracy nic nie reguluje zasad bezpieczeństwa bardziej jednoznacznie, niż reguły BHP. Mirosław Modrzejewski z Marel Plus uświadamiał o potrzebie zakupu profesjonalnego sprzętu dla pracowników, czego początkiem może być zapoznanie się z ofertą firmy dostarczającej 3000 produktów dla praktycznie wszystkich gałęzi przemysłu. Przypomnijmy, że po wejściu w życie traktatu lizbońskiego, Karta praw podstawowych Unii Europejskiej  zwiększyła nacisk na znaczenie polityki bezpieczeństwa dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy w unijnym prawodawstwie. Według opracowań Głównego Urzędu Statystycznego, liczba wypadków przy pracy w 2015 roku wyniosła ponad 87 tysięcy osób. Szczęśliwie, przeważająca część dotyczyła tych ze skutkiem lekkim. Marel Plus, prócz produktów gotowych, oferuje znakowanie odzieży, jej produkcję, serwis i wszechstronne doradztwo przy wyborze.

 

 

Wybrani uczestnicy:

Iroglobal: http://iroglobal.pl/  

Olivia Business Centre: http://www.oliviacentre.com/

Impel Security Polska: http://www.impelsecurity.pl/

Państwowa Inspekcja Pracy: https://www.pip.gov.pl/pl/

MixerPV: http://www.mixerpv.pl/

RWE: http://www.rwe.pl/pl/dla-domu

Renault Zdunek: http://www.zdunek.com.pl/

Softa NT: http://softant.pl/


Autor

Maciej Michniewski/Pracodawcy Pomorza

m.michniewski@pracodawcypomorza.pl