fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Działalność Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej

 

            Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej sp. z o.o. (dalej: CWCP) powstała  w pierwszej połowie 2015 roku. W dniu 9 kwietnia 2015 roku odbyło się uroczyste otwarcie siedziby CWCP w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym. Założycielami spółki są: Roman Nowosielski, adwokat o ogromnym doświadczeniu i wszechstronnej praktyce zawodowej, w 2006 roku wyróżniony odznaczeniem Wojewody Pomorskiego za działalność na rzecz województwa pomorskiego; Józef Poltrok, założyciel jednego z najbardziej dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw na Pomorzu – Łączpol Sp. z o.o., Laureat Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”; pełniący funkcję Prezesa Zarządu Bartłomiej Nowakowski, współautor licznych podręczników akademickich z zakresu spedycji międzynarodowej i krajowej, w latach 1987-2014 pracownik Chipolbrok Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego S.A., przez 9 lat mieszkał w Pekinie, gdzie pełnił funkcję prezesa Chipolbrok; oraz adwokat dr Marta Dargas, współautorka pierwszego polskiego tłumaczenia Konstytucji Chińskiej Republiki Ludowej, autorka licznych publikacji naukowych na temat chińskiego systemu prawnego.

 

 

Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej specjalizuje się w doradztwie prawno-ekonomicznym zarówno dla polskich, jak i chińskich firm, w szczególności w zakresie wejścia na rynek kraju partnera. Jednym z głównych celów spółki jest wsparcie przedsiębiorców w wykorzystaniu ogromnego potencjału inwestycyjnego Chin oraz Polski, przede wszystkim regionu Pomorza, pomoc w nawiązaniu, pogłębianiu i utrzymaniu wartościowych kontaktów biznesowych, jak również pomoc w znalezieniu odbiorców produktów i usług na rynku polskim lub chińskim. Ponadto, Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej sporządza profesjonalne analizy rynkowe, przygotowuje umowy, prowadzi konsultacje prawne, dostarcza informacji na temat obowiązujących w Polsce procedur związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz inwestowaniem, jak również organizuje konferencje, seminaria i szkolenia mające na celu między innymi przybliżenie polskim przedsiębiorcom chińskiej kultury biznesowej, zasad prowadzenia negocjacji z chińskim partnerem biznesowych czy też form współpracy azjatyckich i pomorskich podmiotów.

 

          Jednymi z wielu atutów zespołu Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej jest dogłębna znajomość kultury i języka chińskiego. Z uwagi na to, w zakres usług świadczonych przez spółkę wchodzi również profesjonalne tłumaczenie ustne lub pisemne z lub na język chiński, przygotowywanie ofert dostosowanych do wymagań rynku docelowego oraz przyzwyczajeń konsumentów, prowadzenie bieżącej korespondencji mailowej oraz komunikacji telefonicznej w języku chińskim, jak również wspieranie klientów w negocjacjach i rozmowach z potencjalnymi partnerami biznesowymi. Co więcej, część pracowników Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej na stałe mieszka w Pekinie, co pozwala na świadczenie profesjonalnych usług zarówno w Polsce, jak i w Chinach.

            Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej współpracuje z licznymi organizacjami i instytucjami. Do stałych współpracowników należą między innymi Konsulat Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Pracodawcy Pomorza, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Centrum Studiów Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego, Polsko-Chińska Izba Inwestycyjna oraz Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Kantonie.

Działalność Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej przyczynia się do rozwoju relacji polsko-chińskich. Ponadto, członkowie zarządu i pracownicy spółki aktywnie uczestniczą w licznych konferencjach, kongresach, szkoleniach, seminariach, misjach handlowych i innych wydarzeniach związanych z pogłębianiem współpracy regionu pomorskiego z Chinami. Do najważniejszych przykładów aktywności w tym zakresie w 2015 roku można bez wątpienia zaliczyć obchody 30-lecia nawiązania współpracy między dawnym województwem pomorskim i miastem Szanghaj oraz 10-lecia partnerstwa województwa pomorskiego z Szanghajem w kwietniu 2015 roku; prezentację nowego wydawnictwa Polska-Chiny Współpraca Społeczna, zorganizowaną przez Dom Polski w Warszawie 4 marca 2015 r., II Kongres Azjatycki w Toruniu w trakcie, którego adwokat Roman Nowosielski, Prezes Zarządu Bartłomiej Nowakowski oraz Wiceprezes Zarządu Marta Dargas wygłosili referaty związane z problematyką chińską. W kongresie udział wzięli przedstawiciele licznych krajów azjatyckich oraz naukowcy zaangażowani w badania nad problematyką dalekowschodnią.

Ponadto, Wiceprezes Marta Dargas uczestniczyła w wyjeździe seminaryjnym do Chin w dniach 11 czerwca do 2 lipca 2015 roku. Wyjazd zorganizowany został przez Ministerstwo Handlu Chińskiej Republiki Ludowej. Głównym celem seminarium było zapoznanie się z działalnością chińskich specjalnych stref ekonomicznych oraz parków przemysłowych. Co więcej, Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej uczestniczyło również w zorganizowanym 25 czerwca 2015 roku przez NSZZ Solidarność, TNOiK, Europejski Fundusz Społeczny UE oraz Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza projekcie “Współpraca Zagraniczna Przedsiębiorstw Możliwością Województwa Pomorskiego”; w Seminarium na temat Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), które odbyło się 27 sierpnia 2015 roku w Ministerstwie Finansów; w XVIII Międzynarodowych Morskich Targach Baltexpo, gdzie spółka prezentowała swoją ofertę wspólnie z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną; w sympozjum “Czy Pomorskie Wykorzystało Szanse Rozwojowe Szczególnie w Zakresie Gospodarki Morskiej”, które odbyło się 14 października 2015 roku na Politechnice Gdańskiej; oraz w konferencji Innowacyjna Europa w Europejskim Centrum Solidarności. We wrześniu 2015 roku Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej wystąpiło również w roli wystawcy na Międzynarodowych Targach V China Expo Poland w Warszawie.

            W roku 2015 członkowie zarządu oraz doświadczeni pracownicy Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej organizowali liczne spotkania i szkolenia. Jednymi z najważniejszych wydarzeń były między innymi panel naukowo-ekspercki “Pomorze otwarte na Chiny”, przy organizacji którego spółka współpracowała z Centrum Studiów Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego czy też szkolenie dla członków Elbląskiej Izby Gospodarczej dotyczące współpracy z chińskimi partnerami biznesowymi, które odbyło się w 13 listopada 2015 roku, szkolenie dla członków Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza „Eksport do Chin”.

            W kontekście aktywności Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej, należy również zaznaczyć, że Wiceprezes Marta Dargas była członkiem delegacji Prezydenta Andrzeja Dudy do Chin. Wizyta odbyła się w dniach 23-27 listopada 2015 roku, odwiedzono miasta takie jak Pekin, Szanghaj czy Suzhou. W tym czasie, Wiceprezes wzięła udział w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym w Szanghaju oraz Szczycie Państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin “16+1”. Ponadto, uczestniczyła także w przyjęciu delegacji chińskich mniejszości narodowych oraz podpisaniu listu intencyjnego o przyszłej współpracy z Kaszubami, jak również w uroczystości podpisania niezwykle ważnego porozumienia o współpracy pomiędzy Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną i chińskim miastem Zhuhai, która miała miejsce w Zarządzie Portu Gdynia pod koniec grudnia 2015 roku. Podczas spotkania Wiceprezes Marta Dargas wygłosiła prezentację Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w języku chińskim. W maju 2016 roku towarzyszyła również delegacji z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) w misji gospodarczej do miasta Zhuhai, z którym PSSE współpracuje od 2011 roku. Delegacja PSSE odwiedziła również port w Kantonie.

Bardzo ważną inicjatywą dla nawiązania, pogłębienia i podtrzymania relacji biznesowych pomiędzy Polską i Chinami są bez wątpienia spotkania z przedstawicielami chińskich miast i lokalnymi przedsiębiorcami. Głównymi organizatorami spotkań są Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej oraz Polsko-Chińska Izba Inwestycyjna. Pierwsze spotkanie odbyło się 21 marca 2016 roku w Warszawie, udział wzięli w nim przedstawiciele miasta Huzhou, polscy przedsiębiorcy oraz  Prezes Bartłomiej Nowakowski, Wiceprezes Marta Dargas wraz z pracownikami CWCP. W trakcie spotkania podpisana została umowa o współpracy pomiędzy miastem Huzhou i Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej.

 

Kolejne spotkanie zostało zorganizowane 6 kwietnia 2016 roku w Krakowie, na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego.  W spotkaniu udział wzięli reprezentanci firm i organizacji z prowincji Jiangsu.

W ramach serii spotkań biznesowych z przedstawicielami chińskich miast i przedsiębiorstw, z inicjatywy Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej, uruchomiony został cykl “Pomorze i Chiny – wspólna droga rozwoju”. Pierwsze z cyklu spotkań odbyło się 9 maja 2016 roku w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. W wydarzeniu wzięli udział, ze strony chińskiej reprezentanci miasta Wenzhou i lokalnych przedsiębiorstw zainteresowanych nawiązaniem współpracy z polskimi firmami, ze strony polskiej między innymi Wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Andrzej Marszk, Prezes Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki, wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza Zbigniew Ciechowicz. W spotkaniu uczestniczył również Konsul Xu Jianguo z Konsulatu Generalnego Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku. Patronat nad spotkaniem objęli Pracodawcy Pomorza, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Gdański Park Naukowo Technologiczny oraz Centrum Studiów Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego. Pojawienie się na spotkaniu blisko 70 uczestników jednoznacznie wskazuje na ogromne zainteresowanie polskich przedsiębiorców kontaktami biznesowymi z Chinami, tym samym potwierdza również zapotrzebowanie na profesjonalne i kompleksowe usługi świadczone przez Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej. W związku z tak dużym zainteresowaniem, z jakim przyjęta została inicjatywa spotkań przedstawicieli chińskiego i polskiego biznesu, Centrum


Współpracy Chińsko-Pomorskiej planuje kontynuacje organizowania spotkań z cyklu “Pomorze i Chiny – wspólna droga rozwoju”.

 

Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej angażuje się również w lokalne inicjatywy, takie jak między innymi Pomorskie Kongresy Obywatelskie. 23 kwietnia 2016 roku Wiceprezes Marta Dargas wraz z asystentką Zarządu Martą Majcherczyk wzięły udział w IX Pomorskim Kongresie Obywatelskim, jak również uczestniczyły w sesji dotyczącej rozwoju rodzimych przedsiębiorstw.

Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej wspiera projekty studenckie, w szczególności inicjatywy studentów Sinologii Uniwersytetu Gdańskiego. Doskonałym przykładem może być pełnienie roli partnera merytorycznego w zorganizowanych 15 kwietnia 2016 roku Ogólnopolskich Studenckich Warsztatach Sinologicznych. Prezes Bartłomiej Nowakowski uczestniczył w panelu ekonomicznym w ramach, którego podzielił się swoim ogromnym doświadczeniem w kontaktach biznesowych z chińskimi przedsiębiorcami.

            Zespół Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej składa się z doświadczonych prawników, ekonomistów oraz sinologów, którzy zdobywali wiedzę i praktykę zawodową w Chinach. Z uwagi na to, spółka może świadczyć kompleksowe i profesjonalne usługi. Dotychczas, Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej współpracowało już z przedstawicielami wielu branż, takich jak na przykład spożywcza, kosmetyczna, medyczna, turystyczna, budowlana, energetyczna, ekologiczna czy producentami artykułów dziecięcych. Ponadto, specjaliści z Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej mają doświadczenie w zakresie obsługi importu i eksportu, jak również inwestycji infrastrukturalnych.

            Celem Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej jest między innymi doprowadzenie do długofalowej współpracy regionu pomorskiego z wieloma prężnie rozwijającymi się chińskimi miastami, wykorzystanie potencjału, jaki daje chińska inicjatywa Jednego Pasa, Jednego Szlaku (One Belt, One Road) oraz umożliwienie nawiązania i rozwijania kontaktów pomiędzy pomorskimi i chińskimi firmami, w tym eksportu, importu, prowadzenia wspólnych projektów infrastrukturalnych oraz projektów dotyczących zaawansowanych technologii. Wykorzystanie potencjału, jaki daje współpraca z Chinami przyczynia się do rozwoju gospodarczego regionu pomorskiego.