fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Stoczniowe wątki w Europejskim Centrum Solidarności

 związki

Ubiegło piątkowe, poświęcone branży stoczniowej seminarium eksperckie „Związki zawodowe a socjaldemokracja. Pomiędzy sojuszem a nieporozumieniem” w Europejskim Centrum Solidarności było efektem inicjatywy Centrum Im. Ignacego Daszyńskiego oraz polskiego przedstawicielstwa Fundacji im. Friedricha Eberta. Seminarium służyło za wprowadzenie do odbywającego się w Gdańsku dwudniowego (23-24.09) VII Polsko-Niemieckiego Forum Związków Zawodowych, w którym uczestniczyli przedstawiciele DGB, OPZZ, Forum ZZ i NSZZ „Solidarność”.

Roland Feicht, dyrektor warszawskiego biura Fundacji im. Friedricha Eberta, który wraz z dr Magdą Leszczyńską-Rzucidło z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego otwierał spotkanie, tak mówił o konieczności utrzymywania dialogu: — Chętnie będziemy w przyszłości wnosić nasz wkład w rozwój stosunków dwustronnych, zwłaszcza że zapotrzebowanie na takie kontakty pomiędzy związkami zawodowymi a liderami socjaldemokracji występuje również w Niemczech. To, co wydarzyło się po 2000 roku doprowadziło do wyobcowania obu stron. Potrzebowaliśmy wielu lat, aby naprawić te relacje. Fundacja im. Friedricha Eberta była przez wiele lat platformą, na której toczyły się różne rozmowy i na której odbywały się kontakty polsko-niemieckie.

Feicht

Na wstępie głos zabrał Roland Feicht (pierwszy z prawej), dyrektor warszawskiego biura Fundacji im. Friedricha Eberta /fot. Pracodawcy Pomorza

Przypomnijmy, że w trakcie VII Polsko-Niemieckiego Forum Związków Zawodowych związkowcy rozmawiali między innymi o sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce i w Niemczech z perspektywy związków zawodowych. Poruszony został temat przyszłości Europy socjalnej po Brexicie oraz polityki europejskiej wobec uchodźców i emigracji.

Seminarium zostało podzielone na dwa panele. Do udziału w pierwszym („Zmiany rynku pracy w branży stoczniowej a działalność związków zawodowych”), prowadzonym przez dr. Tomasza Bojara-Fijałkowskiego z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, zaproszono Mirosława Kazberuka z Forum Związków Zawodowych i Zbigniewa Canowieckiego z „Pracodawców Pomorza”.

Drugi panel („Związki zawodowe w branży stoczniowej a idee socjaldemokracji — analiza błędów i plan na przyszłość”), prowadzony przez dr Magdę Leszczynę-Rzucidło z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, otworzył pole do dyskusji z następującymi gośćmi: Janem Guzem, Przewodniczącym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Małgorzatą Ostrowską z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Poniżej prezentujemy rejestrację wideo z pierwszego bloku seminarium:

 

VII Polsko-Niemieckie Forum Związków Zawodowych: http://www.opzz.org.pl/-/vii-polsko-niemieckie-forum-zwiazkow-zawodowych

Fundacja im. Friedricha Eberta: http://www.feswar.org.pl/fes2009/01fes/index_fes.php

Centrum im. Ignacego Daszyńskiego: http://www.cid.org.pl/

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych: http://opzz.org.pl/web/guest

Forum Związków Zawodowych:  http://fzz.org.pl/

 

 


Autor:

Maciej Michniewski

m.michniewski@pracodawcypomorza.pl