fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Tydzień Niemiecki, Interference, Rodzinne niedziele w GTS

Tydzień Niemiecki
Festiwal kultury w ramach cyklu Teatry Europy

 

Spektakle, koncerty, wystawy, przeglądy filmów, warsztaty i inne wydarzenia, również z obszarów biznesu, historii, ekonomii i polityki w ramach Tygodnia Niemieckiego potrwają od 19 do 26 października. Współorganizatorem wydarzenia jest Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.

Wydarzenia Tygodnia Niemieckiego odbędą się w wielu lokalizacjach w całym Trójmieście, w tym: w Gdańsku – GTS, Teatr w Oknie, IKM, CSW Łaźnia, Czarna Sala Teatru Wybrzeże, Gdańska Galeria Miejska 2 i 3, Fregata Karlsruhe, ECS, Akademia Muzyczna, Ratusz Głównego Miasta, UG; w Sopocie – Dworek Sierakowskich; w Gdyni – Teatr Muzyczny.

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zaprezentujemy:

SPEKTAKLE:
Doktor Faustus, Christophera Marlowe’a w wykonaniu Bremer Shakespeare Company – produkcja pełna farsowego przepychu i atmosfery rodem z berlińskich kabaretów lat dwudziestych.
Podopieczni, noblistki Elfride Jelinek,  w wykonaniu Theater Bremen  – inspirowany faktami spektakl zawierający relacje napływających do Europy uchodźców, uciekających przed wojną, głodem, prześladowaniami.
Stolpersteine Staatstheater, Badisches Staatstheater Karlsruhe. Stolpersteine to kamienie pamięci (pomniki ofiar nazizmu w postaci kostek brukowych z mosiężną tabliczką), jest ich już ok 20 000, w całej Europie. Spektakl wpisuje się w nurt teatru dokumentalnego i dotyczy procesu systematycznej dyskryminacji i usuwania lewicowych i liberalnych artystów po 1933 roku.

KONCERT:
I Eat The Sun And Drink The Rain, Sven Helbig oraz Chór Kameralny 441 Hz – Helbig, należy do nowej generacji kompozytorów, którzy nie uznają granicy pomiędzy światem muzyki poważnej, a sztuką eksperymentalną i popem. Współpracował m.in. z Pet Shop Boys, Snoop Dog czy Rammstein.

KABARET:
Program kabaretowy Steffena Möllera, niemieckiego aktora, pisarza i twórcy kabaretowego, mieszkającego przez wiele lat w Polsce. Najbardziej znanego z roli w serialu M jak Miłość oraz z programu telewizyjnego Europa da się lubić.

FILMY:
Pina, hołd złożony przez Wima Wendersa wybitnej niemieckiej choreografce Pinie Bausch, hymn na cześć sztuki i tańca.
Good Bye Lenin!, doskonała komedia Wolfganga Beckera – „Gorzki, a jednocześnie zabawny film o Niemczech. Dowcipna i wnikliwa mowa pogrzebowa nad trumną komunizmu.” Die Zeit

WARSZTATY:
Warsztaty z aktorami Bremer Shakespeare Company – bezpłatne warsztaty teatralne, skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, prowadzone w języku niemieckim, bez tłumaczenia. Zapisy: akademia@teatrszekspirowski.pl Ilość miejsc ograniczona

Więcej informacji i bilety 

Teatr w Oknie zaprezentuje baśń dla dzieci na podstawie Braci Grimm w konwencji teatru lalek, na Czarnej Sali Teatru Wybrzeże pokazany zostanie spektakl Śmierć Myśliwego – opowieść o ostatnich godzinach życia Ernesta Hemingwaya, w Instytucie Kultury Miejskiej prezentowany będzie wybór najciekawszych filmów niemieckich, a  CSW Łaźnia zaprezentuje retrospektywę twórczości reżysera Christopha Schlingensiefa. Podczas Tygodnia Niemieckiego odbędzie się też szereg wystaw, koncerty, debaty i konferencje.

PEŁEN PROGRAM TYGODNIA NIEMIECKIEGO

Interference Festival 2016: 7-8 października

Rodzinne zwiedzanie Teatru – 9 października

Raz w miesiącu zapraszamy rodziny do wspólnego spędzenia niedzieli w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

 

W programie gry i zabawy dla całej rodziny podczas których uczestnicy będą mieli możliwość wystąpienia na scenie głównej, zajrzenia za kulisty teatru czy sprawdzenia jak działa dzwonek inspicjenta. Zachęcamy do spędzenia niedzieli razem z dziećmi w atrakcyjny i kreatywny sposób, odkrywając jednocześnie tajemnice teatru i różnorodne zagadnienia związane z Szekspirem i Gdańskiem.
9 października opowiemy mniej o teatrze, a więcej o historii miasta. Dowiecie się, jakie budynki znajdowały się wcześniej na terenie Teatru Szekspirowskiego i jakie funkcje pełniły.

CZĘŚĆ PIERWSZA – WIEKI CIEMNE (SALA WYSTAWIENNICZA)
(Legendy Gdańskie; wierzenia Słowian na Pomorzu; chrystianizacja)

CZĘŚĆ DRUGA – ŚREDNIOWIECZE (FOYER)
(Gdańszczanie w średniowieczu – stroje, kultura; rozwój Starego Przedmieścia; gdańskie kościoły; lokacja miasta – dlaczego Główne Miasto nie jest Starym Miastem?)

CZĘŚĆ TRZECIA – NOWOŻYTNOŚĆ (SALA GŁÓWNA)
(pierwsi aktorzy angielscy w Gdańsku; Szkoła Fechtunku; opowieści z Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego; biografie znanych Gdańszczan – Gabriel Fahrenheit, Jan Heweliusz, Artur Schopenhauer; pamiętniki Joanny Schopenhauer; synagoga)

CZĘŚĆ CZWARTA – XX W. I WSPÓŁCZESNOŚĆ

Bilety są do nabycia w kasie Teatru oraz na stronie bilety.teatrszekspirowski.pl.

TORTOISE

amerykańska legenda post rocka
2 listopada o godz. 20:00 w GTS

Tortoise to grupa – legenda, która w połowie lat 90-tych XX wieku była sprawcą prawdziwej rewolucji w muzyce. W swojej twórczości zespół łączy doświadczenia eksperymentalnego rocka, dubu, jazzu i elektroniki. Ich najbardziej znane albumy to Millions Now Living Will Never Die czy TNT. W styczniu 2016 ukazał się najnowszy album grupy The Catastrophist wydany przez wytwórnię Thrill Jockey Records. To właśnie nagrania z tego albumu muzycy zaprezentują podczas koncertu w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 2 listopada.

gwiazda Hollywood w roli DJ’a!

ELIJAH WOOD i ZACH COWIE
Wooden Wisdom DJ Set
17 listopada o godz. 20:00 w GTS

 

Wooden Wisdom to DJ-ski kolektyw, który tworzą Elijah Wood (amerykański aktor znany z roli Frodo Bagginsa w ekranizacjach trylogii Władca Pierścieni, a także filmów Dzień zagłady, Hooligans, Wszystko jest iluminacją) oraz DJ Turquoise Wisdom, czyli Zach Cowie.
Ich muzyka to połączenie m.in. klasycznych funkowo-soulowych brzmień z tanecznymi rytmami lat 80. Słuchając tej mieszanki, nie można usiedzieć w miejscu! Artystom towarzyszyć będzie także DJ Fitz. Jako support wystąpi Spisek Jednego.