Pracodawcy Pomorza

Zenon Ziaja doceniony za sponsoring kultury

 

Po raz 44, podczas uroczystej gali w Teatrze Wybrzeże 10 marca 2017, wręczono za działania na niwie kultury Nagrody Splendor Gedanensis. Spośród 10 nominowanych wyróżniono trzech: Pawła Machcewicza, Andrzeja Nowakowskiego i Mikołaja Trzaskę. Przyznawany przy tej okazji Tytuł Mecenasa Kultury, statuetkę oraz dyplom otrzymała firma Ziaja Ltd. Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o. za wsparcie sponsorskie projektów kulturalnych realizowanych przez Teatr Wybrzeże. 

Zenon Ziaja, od lat utrzymujący się na wysokich miejscach w rankingach najbogatszych w biznesie, twórca gdańskiej firmy produkującej kosmetyki, zatrudniającej ponad tysiąc pracowników w centrali (i trudną do oszacowania liczbę w Polsce i Europie), jest filarem „Pracodawców Pomorza”, organizacji do której należy od co najmniej 25 lat.

Już w roku 2013 został uhonorowany statuetką Złotego Oxera, czyli najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez tę organizację, za zbudowanie firmy, która stała się marką na światowych rynkach. Jest też znany ze swej prospołecznej działalności. Od lat sponsoruje działalność sportową, szczególnie środowisk młodzieżowych w terenie, działalność muzyczną – uwielbia jazz, sam w czasach studenckich grał na klarnecie w zespole. Jego motto brzmi: W muzyce nie może być fałszowania, w biznesie też.

Ludzie kultury, prócz tytułów, otrzymali nagrody w wysokości 10 tys. zł, kwiaty oraz dyplomy. Kapituła wybrała trzech zwycięzców. Są to:

  • Paweł Machcewicz nagrodzony za przygotowanie wystawy w Muzeum II Wojny Światowej. Ogłosił, że zostanie ono otwarte 23 marca br.
  • Mikołaj Trzaska to drugi laureat tegorocznych Splendorów. Kapituła nagrody doceniła przygotowaną przez niego muzykę do filmu Wołyń Wojciecha Smarzowskiego.
  • Andrzej Nowakowski został uhonorowany za koncepcję merytoryczną i edytorską monumentalnej monografii Sąd. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga/Judgment. The Last Judgment by Hans Memling. – To dzieło jest zupełnie wyjątkowe w skali światowej. Wielu chciało ten obraz posiadać, a dziś jest on w Gdańsku – podkreślił, krótko referując historię obrazu, Nowakowski.

Wydarzenie uświetnił koncert Doroty Miśkiewicz.

 

IMG_9207

Uroczystość wręczenia Złotego Oxera w 2013 r. Od lewej: Zenon Ziaja, jego laudator – prof. Edmund Wittbrodt, prezes Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki / fot. Mateusz Ochocki KFP