fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Nowoczesne technologie w gdańskim CKZiU nr 1!

Wzorcową realizację współpracy w formule przedsiębiorstwo-placówki edukacji, jakiej Pomorze potrzebuje najbardziej, przedstawiło w ubiegły piątek (26.05), Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Gdańsku, zapraszając na uroczyste otwarcie Centrum Demonstracyjno-Szkoleniowego Abplanalp przy ul. Sobieskiego 92 w Gdańsku (a dokładniej w należącym do CKZiU Nr 1 Centrum Kształcenia Praktycznego Nr 1).

Dariusz Różycki, Dyrektor CKZiU Nr 1 w Gdańsku, przywitał Pawła Matejaka, Członka Zarządu Abplanalp Sp. z o.o., jednej z największych firm w Europie Środkowej dostarczającej nowoczesnych technologii proponowanych przez światowych producentów w zakresie obróbki metali. W tym przypadku chodzi o kalifornijską firmę Haas Automation Inc., będącej jednym z kluczowych producentów obrabiarek CNC do obróbki skrawaniem na świecie, której lokalna placówka Haas Factory Outlet Polska traktuje Abplanalp Sp. z o.o. (nazwę firma zawdzięcza szwajcarskiemu przedsiębiorcy i biznesmenowi Hansowi Abplanalp) jako wyłącznego dystrybutora swoich maszyn. Z Haas Automation Europe przyjechał na spotkanie Simon VanmaekelberghKoordynator ds. Programu Edukacyjnego Haas w Europie.

Centrum Demonstracyjno-Szkoleniowe Abplanalp przy CKZiU Nr 1 w Gdańsku to siódma tego typu, autorska placówka edukacyjno-prezentacyjna firmy w Polsce, poświęcona programowaniu i obsłudze obrabiarek sterowanych numerycznie. W skład Centrum, którego powstanie jest efektem wcześniej podpisanego listu intencyjnego, wchodzą trzy główne urządzenia: Haas ST-20Y (tokarka CNC z osią Y), Haas TL-1 (tokarka narzędziowa ze sterowaniem CNC) i Haas Mini-Mill (pionowe centrum obróbkowe).

Otoczenie akademickie – w tym przypadku Politechnikę Gdańską – na spotkaniu reprezentowali: prof. dr hab. Czesław Dymarski, kierownik Katedry Mechatroniki Morskiej na Wydziale Oceanografii i Okrętownictwa; prof. dr hab. Michał Wasilczuk, kierownik Katedry Konstrukcji Maszyn i Pojazdów na Wydziale Mechanicznym oraz prof. dr hab. Jan Stąsiek z Katedry Energetyki i Aparatury Przemysłowej tego samego Wydziału.

W pełni reprezentowane były również poszczególne placówki CKUiZ z całej Polski, m.in. z Sopotu, Gdyni, Tczewa, Chojnic, Słupska, Wrocławia, Torunia, Stalowej Woli i Krosna. Licznie stawili się również dyrektorzy gdańskich placówek edukacyjnych. Obecne były też lokalne firmy partnerskie CKZiU Nr 1: Federal Mogul-Bimet S.A., Base Group Sp. z o.o. czy Trefl S.A.

BELKA BIAŁA SPACJA DO TEKSTU

BELKA BIAŁA SPACJA DO TEKSTU

Pracodawcy aktywnie wspierają finansowo i organizacyjnie poszczególne pomorskie szkoły zawodowe i technika. W ten sposób powstają nowoczesne platformy nauczania dla naszych przyszłych pracowników – podkreślał Zbigniew Canowiecki, Prezydent „Pracodawców Pomorza”, który reprezentował na spotkaniu, wraz z Prezesem Jerzym Jerkiewiczem, naszą organizację. W dalszej części wypowiedzi przypomniał, że technologia obróbki skrawaniem jest realizowana w bardzo dużej liczbie pomorskich przedsiębiorstw, a co za tym idzie, najnowocześniejsze zaplecze techniczne powinno zyskać jak największą grupę szkoleniową: Zależy nam na poszerzeniu dostępności Centrum Demonstracyjno-Szkoleniowego. Myślimy tutaj min. o potrzebach studentów Politechniki Gdańskiej, jak również pracowników poszczególnych przedsiębiorstw. Mamy kilkadziesiąt firm zainteresowanych wykorzystywaniem otwieranego dziś zaplecza technicznego – dodał Prezydent Canowiecki.

BELKA BIAŁA SPACJA DO TEKSTU

BELKA BIAŁA SPACJA DO TEKSTU

Abplanalp Sp. z o.o. realizuje w Polsce szeroko zakrojoną strategię na rzecz wspierania edukacji zawodowej. Prócz wspomniany Centrów Demonstracyjno-Szkoleniowych, działa w naszym kraju 19 specjalistycznych Centrów Edukacyjnych (HTEC  Haas Technical Education Center). Inicjatorem tej inicjatywy na terenie Europy (istnieją już dziesiątki tych placówek, m.in. na Ukrainie, w Hiszpanii, na Litwie, w Belgii, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i we Francji) był Gene Haas, właściciel i założyciel Haas Automation Inc. Dane udostępnione przez firmę informują o obecności 5100 maszyn Haas w 2100 szkołach na całym świecie. Co istotne, Polska znajduje się na pierwszym miejscu w Europie pod względem ilości i rozwoju sieci Centrów Edukacji Technicznej Haas.

BELKA BIAŁA SPACJA DO TEKSTU


GALERIA