fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Gryf Gospodarczy 2017 przyznany!

 

Liderzy pomorskiej gospodarki

Mamy już tegorocznych laureatów Nagrody Pomorskiej „Gryf Gospodarczy”, którą przyznano siedmiu przedsiębiorstwom. Jedno z nich zostało uhonorowane podwójnie. Po raz pierwszy przyznano też wyróżnienie za całokształt działalności. Nagrody wręczono podczas finałowej gali, która odbyła się 5 czerwca 2017 r. w Dworze Artusa w Gdańsku. Partnerem strategicznym konkursu było Olivia Business Centre.

Konkurs o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy organizowany jest od 2000 r. z inicjatywy Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości, której przewodniczy obecnie marszałek Mieczysław Struk. Poprzednio przewodniczącym był dr Zbigniew Canowiecki – ówczesny prezes, obecnie prezydent „Pracodawców Pomorza”. Wyboru laureatów wspólnie dokonują organizacje samorządu gospodarczego i władze województwa pomorskiego. Nagroda jest szczególnie prestiżowa, ponieważ największy wpływ na oceny mają przedstawiciele biznesu, czyli fachowcy w gospodarczej branży.

 

Była to już 18. edycja konkursu, którego celem jest prezentacja i promocja najlepszych przedsiębiorstw w regionie. Gryf Gospodarczy to jedna z najbardziej cenionych regionalnych nagród. Przyznawana jest firmom, których działalność korzystnie wpływa na rozwój gospodarczy Pomorza. Statuetki laureatom wręczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

— Konkurs nie tylko wyróżnia dynamicznie rozwijające się firmy, ale także te, które myślą o rodzimej gospodarce przez pryzmat rzetelności i uczciwości. To właśnie te atrybuty charakteryzują nominowane do nagrody przedsiębiorstwa, bo to przede wszystkim one budują pozytywny wizerunek pomorskiej przedsiębiorczości, będąc swego rodzaju ambasadorami gospodarczej marki Pomorza – podkreślił marszałek Mieczysław Struk.

Dziękując firmom, które ubiegały się w tym roku o statuetkę Gryfa Gospodarczego zaznaczył, że poziom konkursu z roku na rok się podnosi, a dokonywanie wyboru laureatów staje się coraz trudniejsze: — Cieszy mnie ten trend i mam nadzieję, iż będzie się on utrzymywał przez kolejne lata.

Rozstrzygnięcia zapadły w czterech głównych kategoriach konkursowych: mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwo. Kapituła konkursu przyznała także nagrody specjalne: Gryf Odpowiedzialności Społecznej oraz Gryf Innowacyjne Przedsiębiorstwo. W drodze plebiscytu, wśród czytelników gazety „Dziennika Bałtyckiego”, portalu Trójmiasto.pl i słuchaczy Radia Gdańsk, wyłoniony został laureat, który otrzymał honorową statuetkę Gryfa Medialnego.

 

U góry: statuetkę dla przedsiębiorstwa Flex z Tczewa odebrał Stanisław Motylski, Dyrektor ds. Rozwoju. U dołu: Marszałek Mieczysław Struk wręcza statuetkę Alinie Treptow reprezentującej przedsiębiorstwo Poldanor.

U góry: statuetkę dla przedsiębiorstwa Flex z Tczewa odebrał Stanisław Motylski, Dyrektor ds. Rozwoju. U dołu: Marszałek Mieczysław Struk wręcza statuetkę Alinie Treptow reprezentującej przedsiębiorstwo Poldanor

 

W tegorocznej edycji konkursu podwójnie wyróżnione zostało przedsiębiorstwa FLEK Import-Export z Gdyni, które zdobyło Gryfa Gospodarczego w kategorii Mikroprzedsiębiorstwo oraz Gryfa Medialnego.

— Jestem podwójnie miło zaskoczona i podwójnie szczęśliwa – mówiła Monika Micał-Połczyńska, właścicielka firmy, dodając: — To nie jest tak, że wczoraj założyliśmy firmę, a dziś zbieramy laury. W naszym przypadku to jest sukces budowany przez lata. Dlatego chciałam serdecznie podziękować wszystkim, którzy nas wspierali, a przede wszystkim moim rodzicom, którzy przez 40 lat prowadzili ten biznes.

 


Laureaci konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy 2017

  • Mikroprzedsiębiorstwo: FLEK Import-Export Gdynia
  • Małe przedsiębiorstwo: VIVADENTAL Sp. z o.o. Gdańsk
  • Średnie przedsiębiorstwo: FENIKS Sp. z o.o. Skarszewy
  • Duże przedsiębiorstwo: FLEX POLAND Sp. z o.o. Tczew
  • Gryf Odpowiedzialności Społecznej 2017: POLDANOR S.A. Przechlewo
  • Gryf Innowacyjne Przedsiębiorstwo 2017: BIOVICO Sp. z o.o. Gdynia
  • Gryf Medialny 2017: FLEK Import-Export Gdynia

 

 

Statuetkę specjalną za całokształt działalności otrzymała spółka miejska Gdańskie Inwestycje Komunalne Sp. z o.o., która w ostatnich latach zrealizowała wielkie projekty infrastrukturalne w Gdańsku, m.in. budowę Trasy Słowackiego i Trasy Sucharskiego, łączących lotnisko i port morski z drogami krajowymi, wykonanie tunelu pod Martwą Wisłą, budowa Europejskiego Centrum Solidarności czy też powstanie nowych linii tramwajowych.

— Dzisiaj możemy powiedzieć, że dzięki takim przedsięwzięciom dołożyliśmy swoją cegiełkę do rozwoju aglomeracji i infrastruktury miejskiej – zaznaczył skromnie Ryszard Trykosko, za którego prezesury zrealizowano wspomniane inwestycje. Wreszcie został doceniony i wyróżniony jego wieloletni zastępca a poprzednio prezes GIK – Romuald Nietupski. Dziś drogi kolegów się rozeszły – Ryszard Trykosko pracuje w znanej firmie budowlanej NDI, natomiast Romuald Nietupski w miejskiej spółce Gdańskie Usługi Komunalne.

 

U góry: na I planie Romuald Nietupski, z tyłu od lewej: Marszałek Mieczysław Struk; Adam Mikołajczykk, Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim; Maciej Grabski, Prezes Olivia Business Centre. U dołu: laureaci z marszałkiem Mieczysławem Strukiem

U góry: na I planie Romuald Nietupski, z tyłu od lewej: Marszałek Mieczysław Struk; Adam Mikołajczykk, Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim; Maciej Grabski, Prezes Olivia Business Centre. U dołu: laureaci z marszałkiem Mieczysławem Strukiem

 

Oto laureaci:

  • FLEK Import-Export  firma założona w 1946 r. Obecnie już trzecie pokolenie właścicieli kontynuuje rodzinną tradycję. Główną działalnością firmy jest zaopatrywanie w produkty branż: krawieckiej, szewskiej, kaletniczej i Odbiorcami są zakłady produkcyjne, punkty usługowe, hurtownie oraz klienci indywidualni.
  • VIVADENTAL  międzynarodowy ośrodek specjalizujący się w implantologii stomatologicznej. Firma działa od 1991 r. jako klinika, instytut naukowo-badawczy oraz fundacja. Angażuje się w działalność charytatywną na rzecz dzieci z ośrodków wychowawczych, domów dziecka i hospicjów.
  • FENIKS – firma powstała w 2002 r. na bazie Skarszewskiej Fabryki Mebli ADLOR. Mimo tego, że w 2015 r. cała fabryka niemal doszczętnie spłonęła, zarząd podjął decyzję o kontynuacji działalności i odbudowie firmy. Obecnie jest to jeden z najbardziej nowoczesnych zakładów produkcyjnych w Europie.
  • FLEX POLAND – jest jednym z największych pracodawców na Pomorzu, zatrudnia około 4 tys. osób. Stanowi część globalnego koncernu i realizuje zamówienia dla znanych na całym świecie marek m.in. z branży telekomunikacyjnej, przemysłowej, wydobywczej oraz elektroniki użytkowej.
  • POLDANOR – firma założona w Polsce w 1994 r. przez grupę duńskich pracowników branży rolniczej. Ma ona charakter rodzinnego biznesu. Prowadzi hodowlę trzody chlewnej oraz uprawę roślin. Mięso wieprzowe Poldanoru sprzedawane jest zarówno na polski, jak i amerykański rynek.
  • BIOVICO – zaczęło działalność w 2008 r. Jest to firma projektująca innowacyjne rozwiązania medyczne, specjalizuje się w aktywizacji ruchowej pacjentów. W chwili obecnej jest także liderem w dostawie kwasów hialuronowych w Polsce. Produkty Biovico są też dystrybuowane na rynki zagraniczne.

 


Tekst i zdjęcia: Anna Kłos