fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Networking dla medycyny przyszłości (+ wideo)

 

 

Goście naszego piątkowego spotkania networkingowego „W sieci relacji”, czyli dr inż. Dawid Nidzworski z SensDx i Sebastian Mul z dr Pocket, otworzyli przed nami pojemną tematykę intensywnie trendującego obszaru naukowo-inwestycyjnego dedykowanego optymalizacji usług dla klienta końcowego z zakresu opieki zdrowotnej.

Poza relacją z wydarzenia w tekście, zapraszamy oczywiście do obejrzenia fragmentów wystąpień obu prelegentów. Networking „W sieci relacji” prowadził Wojciech Giżowski, Prezes BreakBox Lab.

Podejmowanie działań na rzecz rozwoju zdalnych usług medycznych przy użyciu nowych technologii to jeden z najbardziej zajmujących i perspektywicznych obszarów rozwojowych dla światowych i polskich startupów oraz firm podejmujących się budowy szerokiego spektrum usług skierowanych do pacjenta. Na chwilę obecną istnieją w Polsce dziesiątki zaawansowanych technologicznie propozycji aplikacji/rozbudowanych systemów wsparcia pacjenta w zakresie edukacji, diagnostyki, leczenia, wspomagania opieki i rehabilitacji. To złożony ekosystem produktów i usług uwzględniających ponadto agregaty usług medycznych intuicyjnie łączące usługodawców i usługobiorców.

Jak podkreślają specjaliści, startupy medyczne to trudny obszar inwestycyjny, w którym pragną zaistnieć również przedsiębiorcy sprzedający produkt będący w większej mierze gadżetem elektronicznym, aniżeli profesjonalną usługą medyczną. Sednem udanego projektu jest takie generowanie danych, aby odbiorca końcowy – w tym przypadku pacjent – nie musiał polegać na wiążącej opinii lekarza. W Polsce kwestię dodatkowo komplikuje fakt, że takie nowatorskie rozwiązania nierzadko wymagają takich nakładów inwestycyjnych na dystrybucję, które będzie w stanie udźwignąć jedynie znaczący koncern medyczny. Startupy z tego obszaru nie działają w próżni – mają stały kontakt z producentami i dystrybutorami leków, operatorami medycznymi i całym gronem partnerów uzupełniających ich ekosystem badań, produkcji i weryfikacji.  

 

 

Profesjonalna diagnoza w domowym zaciszu

– Tworzymy dzisiaj środowisko pozwalające na jednoczesne prowadzenie badań i pozyskiwanie funduszy dla jednostek badawczych – wyjaśnił na wstępie dr inż. Dawid Nidzworski, reprezentujący SensDx, czyli gdańsko-wrocławsko-warszawski startup opracowujący urządzenia do testów diagnostycznych dla ludzi i zwierząt, które z dużą precyzja, w warunkach domowych, wykrywają określone rodzaje patogenów. Dr Dawid Nidzworski, przedsiębiorca łączący funkcje naukowca i managera, odpowiada za technologiczny aspekt startupu. W chwili obecnej opracowuje biosensory FluSensDx i MultiSensDx, pozwalające wykryć przyczynę infekcji górnych dróg oddechowych. W ostatnim czasie startup pozyskał renomowanego inwestora w postaci Grupy NEUCA, która działa od ponad dwóch dekad na polskim rynku, realizując inwestycje i badania na styku farmaceutyki i medycyny. Jej przychody ze sprzedaży w 2016 roku wyniosły ponad 7 mld zł.

SensDx to część większej grupy (platformy wzajemnie uzupełniających się projektów badawczo-rozwojowych) –  tworzonej przez spółki dostarczające rozmaitych rozwiązań m.in. z zakresu diagnostyki, produktów kosmetycznych, usług sprzedażowych. – Zajmujemy się wszystkimi biomarkerami, które można sobie wyobrazić. Jesteśmy na etapie certyfikacji produktu do analizy górnych dróg oddechowych. Zamierzamy również wprowadzić produkt dedykowany diagnostyce zakażeń pęcherza moczowego. Pracujemy też nad rozwiązaniami dla potrzeb onkologicznych – wyjaśniał dr Dawid Nidzworski, wyliczając przy tym, że oferowane przez nich technologie gwarantują blisko 98% efektywności.

 Rozwiązania technologiczne SensDx znajdują szerokie uznanie na całym świecie, otwierając drzwi do rozwoju międzynarodowej współpracy. Pod 2017 roku na łamach portalu nature.com pojawił się artykuł opracowany przez członków zespołu naukowego dr. Dawida Nidzworskiego, przy współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską i amerykańskim California Institute of Technology. Z kolei dr Alex Klarman, światowej sławy ekspert w zarządzaniu, stał się doradcą SensDx w zakresie rozwijanej właśnie diagnostyki rolniczej. – Chcemy zaoferować niedrogi, łatwy w użyciu masowy produkt dla rozwijających się rynków – podkreślił dr Nidzworski, nie ukrywając przy tym planów związanych z chęcią dotarcia m.in. do klientów rynków Afryki i Indii.

 

 

Farmakologiczny doradca

Dr Poket, aplikacja pełniąca rolę elektronicznego asystenta przyjmowania leków, jest rezultatem współpracy sześciorga gdańszczan, absolwentów i doktorantów Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: Marcina Michalaka, Marii Cimoszko, Mateusza Zaulicznego, Sebastiana Mula, Wojciecha Tyszkiewicza i Macieja Jurewicza. Intuicyjna obsługa aplikacji wymaga od pacjenta zeskanowania kodu kreskowego znajdującego się na opakowaniu leku lub wpisania jego nazwy w wyszukiwarkę. Dr Poket zawiera intuicyjny harmonogram przyjmowania leków, pozwala zweryfikować interakcje zachodzące pomiędzy poszczególnych środkami. Program dane czerpie z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Obecny na naszym spotkaniu Sebastian Mul, pełniący rolę Product Managera, oprowadził słuchaczy przez cały proces kształtowania aplikacji, gdyż Dr Poket jest tak naprawdę końcowym produktem ewolucji kilku pomniejszych rozwiązań z obszaru medycyny, które powstały przy okazji programu akceleracyjnego gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Starter. Mowa tutaj o DriveSafe (weryfikacja wpływu danego leku na zdolności kierowania pojazdami mechanicznymi), i BabySafe (wpływ danego leku na ciążę lub karmienie piersią). – Po wdrożeniu obu aplikacji i opracowaniu modelu biznesowo zauważyliśmy, że podjęta przez nas problematyka jest o wiele bardziej złożona i istotna, niż pierwotnie nam się wydawało – wyjaśnił Sebastian Mul, podając jako przykład dane informujące o tym, że blisko 125 tys. Amerykanów umiera rocznie z powodu przyjmowania niewłaściwych środków farmakologicznych.

Sebastian Mul opowiedział poza tym o próbie powiększenia rodziny produktów o dyspenser leków do domowego użytku pod nazwą Pillbox, na którego rozwój przeznaczone zostały m.in. środki finansowe pozyskanie z konkursów w których uczestniczyła aplikacja Dr Poket.  W 2016 roku twórcy projektu, przy wsparciu Narodowego Centrum Rozwoju, wyjechali do Stanów Zjednoczonych, m.in. Doliny Krzemowej, na promocję aplikacji i pozyskiwanie inwestorów. Pomimo niepowodzenia we wdrożeniu rozwiązania, Dr Poket stał się spółką portfelową amerykańskiego inkubatora Plug and Play, wciąż pozostając perspektywicznym produktem rozwojowym w Stanach Zjednoczonych. Intensywny networking z amerykańskimi inwestorami był okazją do najlepszej możliwej weryfikacji przyjętego modelu biznesowego. Wykorzystując mechanizmy niezrealizowanego urządzenia Pillbox i kluczowe funkcje aplikacji DriveSafe i BabySafe, Sebastian Mul wraz ze współpracownikami rozpoczął wdrażanie maszyny vendingowej wydającej leki w miejscach publicznych. Do jej systemu zaprzęgnięto system Dr Poket, teraz wzbogaconego o system dokonywania płatności. 

 

 


Prelegenci:


Dr inż. Dawid Nidzworski – przedsiębiorca i naukowiec, manager. Laureat m.in. programów VENTURES FNP, IMPULS FNP, LIDER NCBiR oraz SME Instruments (FLUSENSOR). Obecnie prowadzący i zarządzający 8 projektami naukowo-wdrożeniowymi (RPO Mazowieckie, Szybka Ścieżka, TechMatStrateg, 4.1.4, Sonata Bis). Laureat wielu nagród i stypendiów. Współautor kilkunastu publikacji oraz 17 zgłoszeń patentowych. Współwłaściciel kilku spółek z branży: consulting, kosmetyka, diagnostyka, nanotechnologia czy biotechnologia. Ekspert NCBR oraz akceleratorze AlfaBeat, współtwórca funduszu SciTech FUND. Zaangażowany w promocję i rozwój branży biotechnologicznej w Polsce oraz transfer technologii. Silnie wspierający popularyzację nauki. W SensDx opracowuje biosensory (FluSensDx oraz MultiSensDx), które pozwolą wykryć przyczynę infekcji górnych dróg oddechowych.

Sebastian Mul – Project Manager, współzałożyciel dr Poket. Absolwent inżynierii biomedycznej na Politechnice Gdańskiej, współzałożyciel dr Poket odpowiedzialny za zarządzanie projektami i rozwój biznesu. Kierownik projektów z ponad 6 letnim doświadczeniem. Wraz ze wspólnikami, rozwija produkty dr Poket równolegle w Polsce oraz Dolinie Krzemowej, gdzie założyli amerykański oddział firmy w inkubatorze Plug and Play Tech Center. Najnowszy produkt, dr Poket HealthPoint zaprezentowano i sprzedano klientom w USA, Szwajcarii, Belgii oraz Brazylii.