fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

„Pracodawcy Pomorza” dla Państwowych Szkół Budownictwa

 

Państwowe Szkoły Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego w Gdańsku świętowały 18 maja wyjątkowy jubileusz 70-lecia. Uroczysta gala, którą poprzedziła msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego prowadzona przez biskupa Zbigniewa Zielińskiego, zgromadziła we wspólnej przestrzeni absolwentów, uczniów, grono pedagogiczne i całe środowisko sympatyków wspierających przez lata działalność szkoły. Nie zabrakło wzruszających przemówień osób współtworzących historię tego miejsca, którym przypadło w udziale przekazywać tradycję i wiedzę z zakresu rzemiosła budowlanego kolejnym pokoleniom uzdolnionych podopiecznych.

Podziękowaniom i refleksjom nie było końca, a do zgromadzonych na sali zwrócili się również m.in. Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Prezydent „Pracodawców Pomorza” dr Zbigniew Canowiecki, który wręczył, w geście uznania, dyrektor szkoły Renacie Wypasek Złoty Medal Za Zasługi dla „Pracodawców Pomorza” wraz z dyplomem okolicznościowym z dedykacją. Jak podkreślił dr Canowiecki, Państwowe Szkoły Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego pełnią dla pomorskiej oświaty i biznesu rolę trudną do przecenienia.

Państwowe Szkoły Budownictwa, czyli najstarsza trójmiejska szkoła budowlana, tworzy strukturę mieszczącą Technikum nr 5 i Branżową Szkołę I stopnia nr 5. Placówka z dziesięcioleciami tradycji wywodzi się wprost z założonych w 1947 roku młodzieżowych Hufców Budowlanych. Od 1951 roku szkoła (w tamtym czasie Technikum Budowlane) mieści się przy al. Grunwaldzkiej 238. W 1954 roku do użytku został oddany jej główny budynek, zaś w 1958 roku nastąpiło połączenie kilku szkół budowlanych w jeden zespół, co doprowadziło do ustalenia dzisiejszej nazwy, czyli Państwowych Szkół Budownictwa.

Zapraszamy do zapoznania się z historią szkoły w tym miejscu oraz relacjami z uroczystości na stronach Dziennika Bałtyckiego i portalu gdansk.pl.