fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Ruszyła 7. edycja kongresu Smart Metropolia [PATRONAT]

 

[PATRONAT]

 

Najbliższe dwa dni w gdańskim AmberExpo mogą przynieść wiele wniosków na temat bieżących potrzeb i strategii zarządzania miastami w formacie metropolitalnym. Dziś rozpoczęła się 7. edycja kongresu Smart Metropolia, w tym roku realizowanego pod hasłem „Metropolie wspólna sprawa”. 

Kongres Smart Metropolia to największa doroczna konferencja podejmująca te wątki w Polsce. Jak podkreślają sami organizatorzy, koncepcja smart city to w większej mierze optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów i pomysłów na rzecz zrównoważonego rozwoju całego obszaru metropolitalnego, mając na względzie nie lokowanie całej energii i zasobów wyłącznie na największych i najbogatszych miasta zlokalizowanych blisko centrum. 

Trwające do jutra wydarzenie organizowane przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot otworzyli dzisiaj Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski i Dyrektor OM GGS Michał Glaser. 

Wśród głównych poruszanych tematów podczas dzisiejszych i jutrzejszych rozmów znajdą się te dotyczące dynamiki współpracy na linii gmina-gmina, gmina-metropolia i metropolia-metropolia. Nie zabraknie też wątków podejmujących kwestie reakcji władz samorządowych na zmieniające się oczekiwania mieszkańców, jak również zależności rozwoju metropolii od wsparcia państwowego. 

Uczestnikami wydarzenia będą m.in.: prof. Grzegorz Gorzelak (Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych – EUROREG, Uniwersytet Warszawski), Igor Zachariasz (zastępca dyrektora Biura Unii Metropolii Polskich, Uczelnia Łazarskiego), Susanne Metz (dyrektor generalna ds. planowania i rozwoju przestrzennego, Metropolregion Hamburg), Tadeusz Ferenc (prezydent Rzeszowa), Magdalena Kosakowska (sołtys wsi Kamionka), Filip Springer (reportażysta i fotoreporter, autor książek o przemianach cywilizacyjnych miast), Andrzej Porawski (dyrektor biura Związku Miast Polskich), Tomasz Brodzicki (Uniwersytet Gdański), Marcin Wojdat (sekretarz m.st. Warszawy). 

 


PROGRAM I STRONA KONGRESU SMART METROPOLIA