fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

100-lecie Publicznych Służb Zatrudnienia

 

 

Publiczne Służby Zatrudnienia realizują właśnie w całej Polsce wyjątkowe wydarzenia podkreślające okrągła rocznicę 100-lecia swojej działalności. Przypomnijmy, że Polska była jednym z pierwszych europejskich krajów, które powołały w 1919 roku, na mocy dekretu o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad uchodźcami, państwową służbę zatrudnienia.

Realizacją gdańskich obchodów zajął się Gdański Urząd Pracy, zaś Roland Budnik, jego dyrektor, otworzył dziś w Europejskim Centrum Solidarności konferencję dedykowaną tej szczególnej okoliczności. 

Spotkanie zgromadziło w jednym miejscu zasłużonych reprezentantów PSZ, m.in. byłych Sekretarzy i Podsekretarzy Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, Dyrektorów Wojewódzkich oraz Powiatowych Urzędów Pracy, a także Dyrektorów Departamentu Polityki Rynku Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Nim jednak rozpoczął się właściwy segment dyskusji rozpisanych do późnych godzin popołudniowych, do gości zwrócili się: Prezydent „Pracodawców Pomorza” Zbigniew Canowiecki, komisarz Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i wiceprezydent miasta Piotr Borawski. Z refleksyjnym wystąpieniem wystąpił ponadto Prezydent Lech Wałęsa, a Michał Boni – choć nieobecny na uroczystości – przekazał swoje przesłanie w postaci wystąpienia wideo. Michał Boni w roku 1991 był Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej, zaś w latach latach 1990 i 1992-93 pełnił funkcję Podsekretarza.

Publiczne służby zatrudnienia, zgodnie z definicją ustawową, tworzą organy zatrudnienia wraz powiatowymi i wojewódzkimi urzędami pracy, urzędem obsługującym ministra właściwego do spraw pracy oraz urzędami wojewódzkimi, realizującymi zadania określone ustawą.