fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

„Andrzej Cybulski. Ten od kultury”

W ramach projektu „Biznes dla Kultury, Kultura dla Biznesu”, który został zainicjowany w 2017 roku przez „Pracodawców Pomorza” podjęliśmy się szeregu działań, które łączą nasze środowisko gospodarcze z inicjatywami z zakresu kultury i sztuki. 

W związku z tym zwracamy się do Państwa z zaproszeniem do  wzięcia udziału w projekcie filmowym

„Andrzej Cybulski. Ten od kultury”,

w reżyserii Andrzeja Mańkowskiego, produkcja: Video Studio Gdańsk.

W grudniu roku 2017 w gdańskim klubie Żak miała miejsce premiera filmu „O kinie: Bokiniec” (reżyseria: Andrzej Mańkowski, produkcja: Video Studio Gdańsk). Dokument o Lucjanie Bokińcu – twórcy DKF w Żaku, pomysłodawcy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (dzisiejszego Festiwalu Filmowego w Gdyni) przypominał współczesnemu widzowi czas, w którym kino rzeczywiście kształtowało człowieka i miało siłę zmieniania świata. Czy dzisiejsze kino ma szansę odegrać podobną rolę? Lucjan Bokiniec powiedziałby: „Jak najbardziej tak! Bo w życiu nie ma rzeczy niemożliwych”. Za żarliwością, humorem i charyzmą Bokińca tęsknią w filmie m.in. Andrzej Wajda, Antoni Krauze, Janusz Zaorski i Józef Gębski – reżyserzy zawdzięczający naszemu bohaterowi najwspanialsze spotkania publiczności ze swoimi filmami.  Po projekcji wielu z widzów zwróciło uwagę na to, że zbyt skromnie w tym obrazie potraktowana została postać Andrzeja Cybulskiego, wybitnego menedżera kultury, współtwórcy i szefa Żaka, dyrektora wielu trójmiejskich instytucji kultury, pomysłodawcy niezliczonych imprez artystycznych, literata. Potwierdzając ten fakt, zadeklarowaliśmy jednocześnie, iż przygotowujemy się do realizacji odrębnego dokumentu, poświęconego tej niezwykłej postaci.

Dzięki zaangażowaniu grupy inicjatywnej oraz własnym środkom Video Studio Gdańsk, ale także dzięki wsparciu Ś.P. Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza (podobnie jak w przypadku  filmu „O kinie: Bokiniec”) wykonana została szczegółowa dokumentacja filmowa wraz z wywiadami z współpracownikami Andrzeja Cybulskiego. Powstał także trailer przyszłego filmu. Do zamknięcia budżetu, pozwalającego na ukończenie zdjęć, zakup materiałów archiwalnych i postprodukcję, niezbędne jest pozyskanie 72 000,00 zł, z czego 12 000,00 na cel ten przeznaczamy ze środków własnych. Bez pozostałej kwoty w wysokości 60 000,00 zł nie mamy szans rozpocząć działań, które doprowadzą do ukończenia filmu – zaprezentować go chcemy w  jednej ze stacji telewizyjnych w okresie Bożego Narodzenia 2019, w związku z rocznicą wystawienia słynnego musicalu  „Kolęda-nocka”, wystawionego w roku 1980 w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Za decyzję o jego wystawieniu Andrzej Cybulski pożegnał się ze stanowiskiem dyrektora tej instytucji.

 

Zwracamy się z propozycją udziału w przedsięwzięciu filmowym, które powyżej opisujemy. Proponujemy następujące  formy współpracy:

  1. Koprodukcja filmu z udziałem finansowym w wysokości 20 000,00 zł, ze wszystkimi wynikającymi z zawartej umowy implikacjami, dotyczącymi wspólnych praw do filmu,

lub

  1. Partnerstwo strategiczne z wkładem finansowym w wysokości 10 000,00 zł, zgodnie z zawartą umową z pełną identyfikacją wizualną partnera w napisach końcowych i wszelkich publikacjach/materiałach wydawanych w związku z produkcją i upowszechnianiem przyszłego filmu,

lub

  1. zakup symbolicznej cegiełki w wysokości 1 000,00 zł, z wpłatą na wydzielony rachunek bankowy nr 21 2030 0045 1110 0000 0013 7370 (tytułem: cegiełka na rzecz realizacji filmu „Andrzej Cybulski. Ten od kultury”), którego dokonanie będzie oznaczone w napisach końcowych filmu,

lub

  1. wpłata dowolnej kwoty poniżej 1 000,00 zł na wydzielony rachunek bankowy nr 21 2030 0045 1110 0000 0013 7370 (tytułem: wpłata na rzecz realizacji filmu „Andrzej Cybulski. Ten od kultury”), za którą podziękujemy w formie pisemnej.

Jednocześnie zwracamy się z prośbą o rozpropagowanie tej idei wśród osób/instytucji, którym bliska była postać Bohatera filmu, ale i tych, którzy widzą w kinie i filmie ważną wartość dokumentacyjną tamtych czasów.

Załączamy link do trailera przyszłego filmu „Andrzej Cybulski. Ten od kultury” : https://youtu.be/R6KtYQWGepA z wiarą w to, iż podzielają Państwo nasze przekonanie w sens tego przedsięwzięcia, utrwalającego pamięć o trudnych czasach dla kultury i tych, którzy w niej widzieli swoją misję społeczną.

Osoby zainteresowane współpracą w tym zakresie proszone są o kontakt z Prezesem Video Studio Gdańsk Markiem Łochwickim (tel. 603989808, marekl@videostudio.com.pl).