fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Klaster Praktyk Zawodowych Dla Inżynierów Przyszłości Gotowych Do Pracy W Przemyśle

Szanowni Państwo,

Fundacja Edukacyjne Centrum Doskonalenia, działająca przy Pomorskim Klastrze ICT INTERIZON na rzecz zapewnienia dostępności wykwalifikowanych kadr, ma przyjemność zaprosić Państwa do udziału w wyjątkowym projekcie:

aCIRET – Apprenticeship Cluster for Industry-Ready Engineers of Tomorrow

Klaster Praktyk Zawodowych Dla Inżynierów Przyszłości Gotowych Do Pracy W Przemyśle

Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu ERASMUS+ i realizowany jest w partnerstwie z:

 • Uniwersytet Techniczny w Gabrovo, Bułgaria
 • FH JOANNEUM Gesellschaft mbH, AT
 • Politechnika Gdańska, PL
 • Mechatronica SC, BG
 • FECD, PL
 • Gabrovo Municipality, BG

Firmy i uczelnie w nim uczestniczące mają niepowtarzalną okazję, aby ustanowić nową strukturę partnerską pomiędzy wyższą edukacją a przemysłem.

Nauka, która jest oparta na pracy – ze szczególnym uwzględnieniem praktyk zawodowych, to motto przewodnie projektu. Dlatego w ramach projektu i partnerstwa, we współpracy również z firmami opracowaliśmy program nauczania tzw. WBL (Worked Based Learning) z praktykami zawodowymi w firmach realizowanymi w trakcie studiów, dla studentów III i IV roku kierunku Mechatronika, tzw. nauczanie dualne.

Chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w tego typu kształceniu dualnym i zachęcić do przyjmowania na staże studentów III i IV roku Mechatroniki w okresie od lipca do sierpnia (terminy i długość trwania stażu do uzgodnienia na dalszym etapie).

Wydaje się, że jest to pierwszy krok w dopasowaniu kształcenia akademickiego do uczenia się w środowisku przemysłowym, co chociaż w pewnym stopniu zniweluje dystans pomiędzy światem edukacji i biznesu i przyczyni się do nawiązania efektywnej współpracy pomiędzy tymi instytucjami a studenci będą efektywnej przygotowani do pracy w firmach.

Program studiów powstawał jednocześnie w Polsce i w Bułgarii, gdzie na kierunku Mechatronika na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej i na Uniwersytecie Mechatronica S.C. w Bułgarii będą prowadzone zajęcia z:

 • Manipulatory i roboty przemysłowe
 • Projektowanie mechatroniczne
 • Modelowanie układów mechatronicznych
 • Informatyka
 • Automatyczne systemy sterowania

Na potrzeby projektu utworzony został również Klaster Praktyk Zawodowych, który zrzesza firmy, uczelnie wyższe i studentów zaangażowanych w projekcie. Stąd otrzymacie Państwo dostęp do bazy studentów – kandydatów na praktyki do Państwa firmy. Projekt wymaga zatem zarejestrowanie również firmy na specjalnie przygotowanej w ramach projektu, platformie.

KORZYŚCI DLA FIRM Z UDZIAŁU W PROJEKCIE:

– Wzmocnienie współpracy środowiska biznesowego ze światem szkolnictwa wyższego
– Dopasowana edukacja inżynierska do wymogów rynku pracy – zminimalizowanie braków umiejętności
– Łatwy dostęp do praktykantów
– „Wychowanie” własnych kadr
– Rekrutowanie młodych absolwentów gotowych na prace w znanym im otoczeniu przemysłowym
– Osiągnięcie wysokiej produktywności i wydajności, ponieważ dawni praktykanci nie wymagają długiego szkolenia i wdrożenia w zakres wykonywanych prac

Firmy zainteresowane udziałem w tym niecodziennym i innowacyjnym projekcie, które chcą przyjąć studentów na praktykę, zapraszamy do rejestracji. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości uprzejmie prosimy o kontakt:

Koordynator projektu Beata Piętka – beata.pietka@fundacjaecd.pl, 503 720 906

Nauczyciel Katarzyna Tyszka – katarzyna.tyszka@fundacjaecd.pl, 503 831 973

http://aciret.eu/index.php/pl/

www.fundacjaecd.pl