fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

„Pracodawcy Pomorza” na 108. Sesji Międzynarodowej Organizacji Pracy

10 czerwca rozpoczęła się w Genewie 108. Sesja Międzynarodowej Organizacji Pracy. Trwające prawie dwa tygodnie obrady (10-21.06) są realizowane pod hasłem „przyszłości pracy”. Uczestniczy w nich kilka tysięcy przedstawicieli rządów, związków zawodowych i pracodawców z krajów członkowskich MOP. Tegoroczna Sesja jest o tyle wyjątkowa, że zbiega się z obchodzoną w tym roku rocznicą stulecia Międzynarodowej Organizacji Pracy, a tym samym jednej z najstarszych agencji ONZ. 

 


OFICJALNA STRONA 108. SESJI


 

„Pracodawcy Pomorza” są obecni w Genewie w osobie przedstawiciela organizacji Michała Maksymiuka, pełniącego funkcję zastępcy przewodniczącego delegacji polskich pracodawców. Nasz przedstawiciel uczestniczy w pracach poświęconych wypracowaniu kierunków rozwoju relacji pracowniczych z myślą o nadchodzących latach. W ramach obrad wypracowana będzie oraz przyjęta Rezolucja na rzecz na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz konwencja dotycząca na temat eliminacji przemocy i dyskryminacji w świecie pracy.

Prawa pracownicze pozostają wciąż na szczycie listy priorytetów MOP. Powołując się na dane organizacji z 2016 roku, na całym świecie blisko 25 milionów ludzi funkcjonuje w roli pracowników przymusowych. Z tej liczby 16 mln znajduje się w sektorze prywatnym, takim jak prace domowe, budownictwo czy rolnictwo. Znaczną część pracowników przymusowych stanowią kobiety i dzieci. Jednocześnie MOP stoi przed dużymi wyzwaniami związanymi z transformacją gospodarki w obszarze kolejnej rewolucji przemysłowej tym razem cyfrowej przy zachowaniu odpowiedniej równowagi pomiędzy wsparciem pracodawców przy zachowaniu praw pracowniczych, zarówno w gospodarkach wysokorozwiniętych jak i dynamicznie rozwijających się gospodarkach Afryki, Azji czy Ameryki Południowej.

W trakcie obchodów stulecia Międzynarodowej Organizacji Pracy nasz przedstawiciel uczestniczy w wystąpieniach gości wysokiego formatu światowego w tym: Prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa,  Kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Angeli Merkel, brytyjskej premier Theresy May  czy Prezydenta Republiki Francuskiej Emmanuela Macrona oraz szeregu głów koronowanych, prezydentów, premierów i ministrów z państw członkowskich MOP.

Obrady podsumuje Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres

Zwracając się do dygnitarzy w dniu rozpoczęcia 108. Sesji, dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy Guy Ryder przypomniał, że prawa pracowników są ważniejsze niż kiedykolwiek: – Jesteście tutaj, ponieważ dzielicie wizję i zaufanie Alberta Thomasa i przekonanie, że w naszym zasięgu leży stworzenie warunków dla godnej pracy dla wszystkich, w których przedsiębiorstwa prosperują, ludzie odnoszą sukcesy, a społeczeństwa postępują” – powiedział.

Obecnie Międzynarodowa Organizacja Pracy zrzesza 187 krajów członkowskich. Jej istnienie zawdzięczamy następującym krajom członkom-założycielom: Polsce, Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii, Francji, Japonii, Belgii, Kubie i Czechosłowacji.