fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

#BiznesPomaga – historie prawdziwych akcji pomocowych

 

Wydarzenia ostatnich kilku tygodni związane z pandemią koronawirusa są wyjątkowo trudnym sprawdzianem dla społeczeństwa i polskich przedsiębiorców. Jest wysoce prawdopodobne, że epidemia COVID-19 znacząco wpłynie na kondycję światowej i rodzimej gospodarki. Wyjątkowe czasy wymagają od nas wyjątkowej solidarności z innymi, pomimo własnych problemów.

Istota społecznej odpowiedzialności biznesu, którą od lat promujemy w Pracodawcach Pomorza, stała się integralnym elementem działalności większości pomorskich przedsiębiorstw. Teraz w tym trudnym okresie kryzysu możemy sprawdzić własny potencjał w zakresie etyki biznesu oraz solidarności społecznej wobec innych.

Marzec był czasem narodzin wielu oddolnych inicjatyw naszych przedsiębiorców, których celem była i jest pomoc w bieżących potrzebach innych znajdujących się w trudnym położeniu, szczególnie przeciążonej służby zdrowia. Codziennie trafiają do nas sygnały o przekazanej przez naszych członków pomocy innym potrzebującym osobom lub podmiotom.

Służba zdrowia otrzymuje od nas nie tylko pomoc finansową, ale również w postaci rzeczowej jak np. środki czystości czy ochrony osobistej. Liczą się najdrobniejsze gesty z naszej strony, bez względu na skalę pomocy czy charakter przedsięwzięcia, jak na przykład bezpłatne dostawy jedzenia dla białego personelu szpitali. Każdy z tych gestów ma ogromne znaczenie. Jesteśmy dumni, że wielkim przykładem służą również firmy członkowskie naszej organizacji.

W zeszłym tygodniu Grupa LOTOS S.A. przekazała informację o działaniach wspierających pomorskie szpitale toczące intensywną walkę z pandemią. Chodziło o przekazanie kwoty w wysokości 5 mln zł dla czterech pomorskich placówek szpitalnych – na Pomorzu i w województwie zachodniopomorskim (7 Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią SPZOZ w Gdańsku, Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie oraz Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie). Pomoc realizowana jest we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych, a cały komunikat poświęcony akcji jest dostępny tutaj.

Tuż za tym gestem podążyła decyzja o możliwości darmowego tankowania pojazdów żołnierzy 7. Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Grupa LOTOS dedykowała jednostce trzy stacje paliw w Trójmieście – w Gdańsku przy ul. Sadowej 3, al. Zwycięstwa 13 oraz w Gdyni przy al. Zwycięstwa 165. Więcej o tej inicjatywie w tym miejscu.

Za zdecydowanymi działaniami pomocowym optują również Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A., największy polski producent leków, które postanowiły sfinansować zakup 100 respiratorów dla placówek szpitalnych w całej Polsce. Według bieżących informacji pierwsze 40 sztuk ma zostać dostarczone w połowie kwietnia, zaś kolejne 50 – pod koniec kwietnia. Działaniem uzupełniającym zajęły się pozostałe spółki właściciela Polpharmy S.A. Jerzego Staraka, m.in. Polpharma Biologics, przekazując sprzęt ochronny dla lekarzy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Natomiast wspólne działanie Polpharmy, Herbapolu Lublin i warszawskiej restauracji Belvedere przyniesie dostawy 500 posiłków, przekazywanych każdego dnia, warszawskim szpitalom i stacjom pogotowania ratunkowego. Zainteresowanych odsyłamy do szerzej informacji tutaj.

Wiemy już także, że Olivia Business Centre pod nazwą „Razem Możemy Więcej” uruchamia pakiet wsparcia, który obejmie środowisko medyczne, przedsiębiorców, uczniów, seniorów i osoby objęte kwarantanną. Zabezpieczeniem wyżywienia personelu 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku zajął się m.in. Paco Pérez, jeden z najwybitniejszych kucharzy świata, który prowadzi restaurację Arco w Olivii Star kompleksu biznesowego Olivia Business Centre. Z kolei gdańska Grupa Cateringowa Oregano przekazuje obecnie zestawy obiadowe do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy.

Dramatyczna sytuacja związana z brakiem niezbędnych urządzeń dla intensywnej terapii znalazła się również w centrum zainteresowania Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A., który – jak przekazano w komunikacie prasowym – dokonał zakupu dwóch respiratorów dla potrzeb Szpitala Miejskiego im. PCK oraz św. Wincentego a Paulo. Również dwa nowe respiratory trafią do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku za sprawą dewelopera Torus Sp. z o.o., właściciela gdańskiego kompleksu biznesowego Alchemia. 

Bytowska firma Drutex poinformowała niedawno o podjęciu decyzji o sfinansowaniu remontu jednego i wyposażenia czterech szpitali w obszarze województwa pomorskiego. Chodzi o to, aby dostosować modernizację trzech pięter Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku dla potrzeb zakażonych i dedykowanego im personelu. Ponadto firma Drutex zobowiązała się do przekazania pół miliona złotych na zakup specjalistycznych łóżek szpitalnych oraz kardiomonitorów, które zostaną rozdysponowane przez Zarząd Szpitali Pomorskich między gdańskie centrum oraz Szpital Marynarki Wojennej w Gdyni i szpitale specjalistyczne w Kościerzynie i Wejherowie, według ich potrzeb. Do bytowskiego środowiska gospodarczego w walce z koronawirusem dołączyły również firmy Eko-Kolor i Budimex S.A. przekazując wsparcie szpitalom, tak aby placówki mogły zakupić niezbędne wyposażenie ochronne i sprzęt medyczny.

Ruch pomocowy rozwija się również dzięki nieocenionej pomocy organizacji pozarządowych i spontanicznym akcjom obywatelskim wśród których nie brakuje krawcowych i krawców z całego województwa.

Przykładowo, pod hasłem #ngosySZYJĄMASKI3city kryje się współpraca trójmiejskich fundacji (3maliny, Mewka, Nielada Historia, Kobiety Wędrowne, AID Ratunek) mająca na celu szycie masek ochronnych dla personelu medycznego, personelu opiekuńczego, służby mundurowych. Akcja swoim zasięgiem objęła praktycznie całe województwo pomorskie, a na stronie internetowej znajdują się wszystkie niezbędne materiały instruktażowe pomagające w „rozruszaniu” własnej domowej lub grupowej linii produkcyjnej. 

Zbieżne działania podjęli pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej w Sztumie, którzy każdego dnia są w stanie przygotować blisko 600 sztuk masek z fizeliny dla potrzeb szpitala w Prabutach i gdańskich szpitali spółki Copernicus, a także krawcowe ze szwalni Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Sygnały dochodzą do nas również ze Słupska, gdzie do równoległych działań przystąpił m.in. salon sukien ślubnych Decor i firma Elegant Men

Posiadająca swoją placówkę również w Gdańsku, firma outsourcingowa Gremi Personal Sp. z o.o., podjęła się zabezpieczania ośrodków kwarantanny dla ukraińskich pracowników w Łodzi i w Gdańsku. Ośrodki kwarantanny są przede wszystkim potrzebne pracownikom, którzy czasowo wyjechali na Ukrainę jeszcze przed zamknięciem granic Polski i próbują teraz wrócić do pracy. 

====================================

Zachęcamy do zapoznania się z naszym bieżącym działaniem pod nazwą „Pracodawcy dla pracodawców – akcja samopomocy dla firm”. Mogą Państwo dołączyć do stale uzupełnianej listy podmiotów gospodarczych – firm członkowskich „Pracodawców Pomorza” świadczących usługi sprofilowane pod kątem obecnie najpilniejszych potrzeb.

Więcej o naszym działaniu w tym miejscu: http://pracodawcypomorza.pl/2020/03/20/pracodawcy-dla-pracodawcow-akcja-samopomocy-dla-firm/.

To również dobry moment na zapamiętanie naszej aktywnej infolinii konsultacyjnej dla członków organizacji. Pomoc obejmuje zarówno konsultacje telefoniczne jak i także pomoc przy tworzeniu pism, wystąpień, składaniu deklaracji w tematyce związanej z zaistniałą sytuacją kryzysową. Obejmuje porady z zakresu prawa umów handlowych, prawa spółek cywilnych i handlowych, prawa upadłościowe i restrukturyzacyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. 

W razie potrzeby prosimy zajrzeć tutaj: http://pracodawcypomorza.pl/2020/03/23/pomoc-prawna-dla-czlonkow-pracodawcow-pomorza-w-zwiazku-z-zaistniala-sytuacja-zwiazana-z-covid-19/

====================================

Podsumowanie powstało na podstawie komunikatów prasowych firm i opracowań redakcji z województwa pomorskiego.