fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Cafe Alegoria – program koncertów 8-11.11.2012

Pierwszy tydzień listopada za nami. Nadchodzący tydzień to mieszanka trochę naszej tradycji i nowości.

 1. Czwartek 08.11.2012 r. godz. 19,00 koncert Julii Vikman – śpiew, gitara,  piano.

W programie popularne rosyjskie pieśni, ballady i romanse z repertuaru Ż.Biczewskiej, A. Pugaczowej, M. Bernersa, B Okudżawy, Cz. Niemena, Jak zwykle wiele nowych pozycji w repertuarze i tradycyjnie te najbardziej  oczekiwane przez jej fanów.

 

2. Piątek 09.11.2012 r.  WYJATKOWO O GODZ. 20,00!!!!  Spektakl słowno -muzyczny pt:

„OSWAJANIE KOSTUCHY”

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie naszych Gości powtarzamy sobotni spektakl  dotyczący śmierci i przemijania, przygotowany przez znany Wam duet:                                                  

Małgorzata Pospieszna – Zienkiewicz – teksty i konferansjerka,

Beata Andraszewicz śpiew. Na bazie wiersza Szymborskiej „O śmierci bez  przesady” czasem można wyrwać się spod władzy kostuchy. Nie jest ona ani tak straszna, ani tak konsekwentna. Można ją nawet przechytrzyć, odroczyć wyrok, zagrać jej na nosie… A zanim da nam mata…. zabawić się życiem…

Usłyszymy  osiem piosenek a między innymi: „Zegarmistrz światła purpurowy” 

T. Wożniaka, „Jakie życie taka śmierć” E. Geppert, „Córko grabarza”, M.  Gabrycha,  „Śpij synku” R. Rynkowskiego.

 

3. Sobota 10.11.2012 r godz. 19,00 koncert The Twins w składzie Andrzej Sikora –  gitara, mandolina Aleksandra Polek – wokal, ukulele, perkusjonalia. Tytuł koncertu: „The Twins akustycznie w Alegorii”, 

Jest to stosunkowa młody stażem duet, mający już bardzo ciekawy dorobek  artystyczny. Pomimo, że grają głównie cudze utwory to fascynacja akustycznymi  brzmieniami powoduje, że słuchanie ich to wielka przyjemność.

 

4. Niedziela 11.11.2012 r. godz. 19.00 koncert z okazji 11 listopada.

Magdalena Lewandowska mezosopran i akompaniatorka Elena Aleksiejuk przedstawią  naszym Gościom na podstawie arii operowych i piosenek wybory osobiste człowieka dające mu poczucie wolności. Usłyszymy popularne przeboje muzyki   lekkiej i poważnej w najlepszym wykonaniu, co daje nam gwarancję bardzo miłego wieczoru oraz w dobrym nastroju powitamy nowy tydzień.

 

KONCERT – Julia Vilkman – śpiew, piano, gitara,

 Program: Popularne rosyjskie pieśni, ballady i romanse.

 08.11.2012 czwartek godz. 19,00

Cafe Alegoria Gdańsk ul. Partyzantów 9

 

Program:

Usłyszymy popularne rosyjskie pieśni, ballady i romanse.
Wśród nich znajdą się utwory z repertuaru Żanny Biczewskiej, Ałły Pugaczowej, Marka Bernersa, Bułata Okudżawy, Czesława Niemena,
takie jak: Podmoskiewskie Wieczory, Oczy czarne, Bradziaga, Wsio mogut kotroli, Kolokolczik, Trojki dwie, Ciemna noc, Modlitwa i wiele innych.

Julia Vikman jest absolwentką Konserwatorium Muzycznego w Pietrozawodsku – klasa fortepianu.
W roku 2008 wydała nagraną w Radio Gdańsk płytę p.t. „Podmoskiewskie Wieczory” ze znanymi rosyjskimi hitami z lat 60-tych-70-tych, oraz popularnymi w Polsce balladami i romansami.
Od 6 lat prowadzi swój zespól JVB, z którym koncertuje po całej Polsce i Europie Zachodniej. Zespół występował m.in. na imprezach plenerowych wspólnie z Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim, Moscow City Ballet i Chórem Aleksandrowa.

Wstęp 15 zł.

SPEKTAKL SŁOWNO – MUZYCZNY  

„OSWAJANIE KOSTUCHY”

– Małgorzata Pospieszna – Zienkiewicz – teksty i konferansjerka ,

– Beata Andraszewicz – śpiew,

09.11.2012 piątek WYJATKOWO  godz. 20,00

 

Cafe Alegoria Gdańsk ul. Partyzantów 9

PROGRAM

 

Z okazji Świąt Wszystkich Świętych zapraszamy Naszych Gości na spektakl słowno          – muzyczny dotyczący śmierci i przemijania.

O śmierci od czasów starożytnych powiedziano tak wiele i równie dużo o niej napisano. Jednak czy łagodzi to lęk przed tą nieugiętą żniwiarką całkowicie obezwładnioną przez własną pasję uśmiercania wszystkich po kolei, według własnego widzimisię?

Czy wybieg Epikura ? Jeśli ja jestem, śmierci nie ma, zaś gdy ona jest, nie ma mnie? Jest tylko ucieczką w filozoficzny frazes, by złagodzić lęk?

A może wszystko zależy od tego czy człowiek ma przeświadczenie końca, czy też tego przekonania nie posiada. Jeśli nie ma, to może żyć jak nieśmiertelny w swej „błogiej naiwności”.

Gdy jednak owo przeświadczenie posiada – to żaden pojęciowy wybieg, obraz, doskonały wiersz czy nawet mistrzowsko skonstruowana księga – nie oswoi śmierci.

Spektakl słowno – muzyczny postara się jednak sprostać temu zadaniu. Do tego zagadnienia twórcy podeszli w sposób różnorodny.

Będzie piosenka i poezja, łzy i śmiech, zabawne epitafia i przepełnione nostalgią wspomnienia. Wszystko po to, by choć trochę  przybliżyć to zagadnienie, bo jak pisała Szymborska w wierszu „O śmierci bez przesady” czasem można wyrwać się spod władzy kostuchy. Nie jest ona ani tak straszna, ani tak konsekwentna. Można ją nawet przechytrzyć, odroczyć wyrok, zagrać jej na nosie… A zanim da nam mata…. zabawić się życiem…

Usłyszymy 8 piosenek w tym  między innymi: „Zegarmistrz światła purpurowy” T. Wożniaka, „Jakie życie taka śmierć” E. Geppert, „Córko grabarza”, M. Gabrycha,  „Śpij synku” R. Rynkowskiego.

Małgorzata Pospieszna – Zienkiewicz absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego Wydziału Prawa oraz  Podyplomowego Studium Dziennikarstwa. Jako dziennikarz wpólpracowała z   Towarzystwem Wydawniczym Arkona w Sopocie, Prasą Bałtycką w Gdańsku, magazynem „Liderzy” pełniąc funkcję z-cy red. Naczelnego, oraz „Pomeranią”, Świat  Kobiety”, „Claudią”, „VIP” Aktualnie wspłpracuje z z „ Pomeranią” i miesięcznikiem „Naj”.

Oprócz dziennikarstwa, jej pasją jest pisanie wierszy oraz tekstów do piosenek w tym 15 piosenek w hołdzie Agnieszce Osieckiej.

W 1990 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie poetyckim im. Stryjewskiego, a w 2000 roku wyróżnienie w konkursie literackim wydawnictwa  ZYSK i S-ka za projekt powieści „Kara przytula się do drzewa”. W 2011 wydała tomik poetycki pt.”Wariacje dla Fryderyka”  inspirowany głównie życiem i twórczością Chopina. Na bazie tego też tomiku stworzyła i wystawiła pierwszy w Cafe Alegorii spektakl słowno – muzyczny.  Napisała też  dla Opery Bałtyckiej  teksty piosenek do Wesela Żuławskiego.

 

BEATA ANDRASZEWICZ absolwentka  Studium Wokalno – Aktorskiego Teatru Muzycznego w  Gdyni –  śpiewaczka musicalowa, scenografka,  choreografka.

Współpracowała między innymi z Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Hals Bojano, Teatrem Miejskim w Gdyni, Teatrem Rozmaitości w Gdańsku, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Laureatka wielu nagród między innymi: nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki za rolę Elizy w „My Fair Lady” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Współpracowała z takimi osobowościami jak Henryk Bista, W. Grucą.

 
Wstęp 15,00 zł

 

KONCERT – The Twins.

Andrzej Sikora – gitara, mandolina

Aleksandra Polek – wokal, ukulele, perkusjonalia

Program:   „The Twins akustycznie w Alegorii”,

                 

10.11.2012 sobota godz. 19,00

Cafe Alegoria Gdańsk ul. Partyzantów 9

 

Akustyczny duet, który ma swoje początki w gdańskim liceum. Muzyczne poszukiwania prowadziły nas przez różne projekty oraz zespoły, jednak fascynacja akustycznymi brzmieniami doprowadziła do powstania The Twins. Staramy się używać bogatego i czasem nietypowego instrumentarium. W naszym repertuarze znajdują się utwory folkowe, rockowe, a także dobrze wszystkim znane utwory popowe. Wszystkie zaaranżowane są w stylistyce z pogranicza folku oraz bossa novy. Zespół w składzie:

 

PROGRAM

Na koncercie usłuszymy między innymi:

Beirut – Sunday Smile
Beirut – Candles Fire
Jet – Kings Horses
The Beatles – Lady Madonna
Adele – Rolling in the Deep
The XX – Crystalized
Gotye – Somebody that I used to know
The Stranglers – Golden brown 
Fool’s Garden – Lemon tree
Echo and the Bunnymen – Killing moon
Andy Williams – Moon river

The Black Keys – Little Black Submarines

 

Andrzej Sikora na gitarze akustycznej gra od12 lat. Gra także na  innych instrumentach strunowych (bas elektryczny, mandolina). Byłem członkiem rockowych zespołów grających liczne koncerty. Utworzyli z Aleksandrą Polekj folkowy duet The Twins. Jest to okazja do wspólnego pokazania się z trochę bardziej dojrzałej i poważnej strony. Aktualnie pracują nad własnymi piosenkami i nagraniami.

 Aleksandra Polek w wieku 9 lat zaczęła uczyć się gry na   skrzypcach. Naukę w klasie gitary w szkole muzycznej I stopnia  na Oruni. Aktualnie uczy się szkole muzycznej II stopnia we Wrzeszczu w klasie perkusji. W różnym stopniu zaawansowania gra na: gitarze, ukulele, perkusji a także śpiewa.. Przewijała się przez różne młode zespoły rockowe, wielokrotnie występowała grając covery.
Wspólnie z Andrzejem Sikorą skupia się na projekcie The Twins, są w trakcie pisania własnych kompozycji, które mają oscylować wokół klimatów bluesowo – rockowych 

Wstęp 10,00 zł

 

KONCERT

Duet

Magdalena  Lewandowska –  mezzosopran

Elena Aleksiejuk – piano

 

Program: Wolność- żyję jak chcę„.

 

11.11.2012 niedziela godz. 19,00

 

Cafe Alegoria Gdańsk ul. Partyzantów 9

 

Program koncertu:

Na koncercie usłyszymy między innymi:

 

– E. Geppert „Nie żałuję”,

– E. Geppert „Zamiast”,

– H. Ordonki „Miłość ci wszystko wybaczy”

– E. Demarczyk „Grande valse brillante’,’

– G. Bizet „Habanera” z Opery Carmen.

– P. Czajkowski arię Hrabiny z Opery „Dama Pikowa”,

– P. Czajkowski „Ni slowa o drug moj” 

– G. Book „To świt to zmrok” z musicalu Skrzypek na dachu.

– F. Chopin ” Śliczny chłopiec”

– J. P. Martini „Piacer Damor”,

 

Kolejność utworów będzie wynikała z reakcji Gości w budowaniu nastroju koncertu.

Na koniec artyści przewidują wspólne odśpiewanie jednego z popularnego przeboju z nie tak dalekiej przeszłości, który na pewno jest znany wszystkim. To na pewno będzie zaskoczenie uwzględniając program repertuarowy.

 

Magdalena  Lewandowska absolwentka PSM II Stopnia w Suwałkach – klasa wokalna, Państwowego Studium Piosenkarskiego w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu (wydział wokalno – aktorski mezzosopran). Debiutowała na w Państwowej Filharmonii w Poznaniu w partii III damy w op. W. A. Mozarta  „Czarodziejski flet” oraz Svuzuki w op. G. Puccini „Madame Butterfly”  w Operze w Parnu (Estonia) na zaproszenie przez Państwową Operę Bałtycką).

Od 2005 solistka Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku (czołowe partie mezzosopranowe) m.in. Jadwigi w Strasznym Dworze, Flory w „Traviacie”, Magdaleny w „Rigoletto”.

Od  2008 współpraca z Filharmonią Szczecińską, koncert w Grenoble (Francja), „Stabat Mutter” K. Szymanowskiego, requiem W. A.Mozart, partia Magdaleny z op. ,,Rigoletto”, G. Verdiego

Uczestniczka kursów wokalnych prowadzonych    m.in. przez: Jewgienija Nesterienko (Rosja), Jadwigę Rappe i Ryszarda Karczkowskiego (Warszawa)

Korepetytor Chóru Politechniki Gdańskiej od 2008 r. W dorobku posiada: repertuar operowy, oratoryjny, operetkowy, pieśniarski, musicalowy i piosenkarski.

 

Elena Aleksiejuk absolwentka Konserwatorium Muzycznego im Lwa Sobinowa w Saratowie (Rosja), które ukończyła z wyróżnieniem. Uczestniczyła w wielu konkursach ogólnoradzieckich i międzynarodowych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

W 1993 wraz z Krzysztofem Dąbrowskim stworzyli zespól Muzyki Dawnej „Ad te Domine”, z którym koncertowała jako klawesynistka w Polsce, Niemczech, Szwecji i Belgii.

Stale współpracuje z Konstantym Andrzejem Kulka (skrzypce), Romanem Jabłońskim (wiolonczela) oraz Joanna Mądroszkiewicz (skrzypce). Koncertowała na wielu scenach Polski, Rosji, Niemczech, Austrii i Szwecji.

Jest stałym akompaniatorem na Mistrzowskich Warsztatach Skrzypcowych w Gdańsku, Mistrzowskich Kursach im, Zenona Brzewskiego w Łańcucie,

Laureatka nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki, odznaczona Medalem Edukacji Narodowej, Brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne „Gloria Artis”, nagrody Prezydentów Gdańska i Gdyni. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gdyni.

 

Wstęp 15 zł.

Pozdrawiamy serdecznie i bardzo serdecznie zapraszamy na muzyczne wzruszenia oraz emocje w naszej Cafe Alegoria.

 

Włodzimierz Dębski