fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Cafe Alegoria – program koncertów 7-9.12.2012

Zaczynamy trzecią setkę koncertów. Okres adwentu to też wyciszenie u nas temperamentu. Zapraszamy na inne nastroje, ale jakże piękne artystycznie pod każdym względem. Nadchodzący weekend znowu pozwoli się cieszyć  w pierwszych dwóch koncertach  wykonaniami przez muzyków, nieznanych naszym Gościom. Natomiast w niedzielę spotkamy znajome twarze i głosy. I tak w:

 

piątek 7.12.2012 r. godz 19,00 koncert „Duetu Concertante” w składzie Tomasz Diakun skrzypce i Dariusz Gutowski kontrabas. Obaj muzycy na co dzień grają w Państwowej Filharmonii Bałtyckiej. W programie koncertu „Niespodzianki mikołajkowe” usłyszymy przeboje muzyki klasycznej na skrzypce i kontrabas.

 

sobotę 8.12.2012 r. godz 19,00 bardzo ciekawy koncert  Piotra Kajetana Matczuka – fortepian i śpiew –  zwycięzcy VI Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego Nadzieja. W programie  „Rozmowa z piramidami” usłyszymy w nowoczesnych i dynamicznych aranżacjach, piosenki  z tekstami polskich poetów okresu romantyzmu: Słowackiego, Mickiewicza, Norwida i Asnyka. Ta część koncertu to także promocja nowej płyty po tym tytułem.  Oprócz tego zabrzmią utwory Włodzimierza Wysockiego, Jacquesa Brela i Jacka Kaczmarskiego.

 

 

niedzielę  9.12.2012 r godz 19,00 mocne uderzenie.  Milena Kanabus i Natalia Piotrowska – studentki IV roku wydziału wokalno – aktorskiego, specjalności musical w Akademii Muzycznej w Gdańsku w koncercie „Nic nie może wiecznie trwać… Najpiękniejsze przeboje nieżyjących polskich artystów.” Usłyszymy utworzy: Anny Jantar, Ireny Kwiatkowskiej, Katarzyny Sobczyk, Czesława Niemena, Ireny Jarockiej, Kaliny Jędrusik, Sławy Przybylskiej, Anny German. To będzie trzeci koncert tych wspaniałych artystek.

 

I jeszcze jedna informacja. Jak wiedzą nasi stali Goście, Cafe Alegoria pełni także funkcję Galerii Malarskiej. Obrazy Jadwigi Szałuchy, które zdobią naszą kawiarnię będzie można podziwiać jeszcze przez miesiąc i podjąć decyzję ewentualnym kupnie. Wszelkich informacji udzielamy na miejscu.

 

Jak przebiegał miniony weekend?

Jestem przekonany, że nasi Goście długo będą wspominali te koncerty.

 

Koncert Andrzejkowy przygotowany przez Agnieszkę Brenzak, Justynę Jeleń i Marcina Słabowskiego na bazie melodii polskich przebojów lat 70, 80, i 90, przeplatanych wróżbami od pierwszego utworu podbili serca Gości. W drugiej części koncertu rozbawieni Goście  tańczyli i podziękowali artystom dużą owacją. Zainteresowanie koncertem było bardzo duże i gdybyśmy wiedzieli o tym, to zorganizowalibyśmy ten koncert dwa razy.

 

W sobotę  Barbara Karlik  w sposób charakterystyczny z dużym dystansem do siebie  śpiewała utwory zainspirowane przez książki fantastyczne i legendy irlandzkie to specyficzna, delikatna muzyka, a do tego wysublimowany śpiew. Niespodzianką dla nas jest fakt, że po raz drugi na takim koncercie zasłuchana na sali byli głównie młodzi ludzie, którzy bardzo ciepło nagradzali B. Karlik brawami. 

 

Niedziele  koncert Krzysztofa Żyborta – bandżo, śpiew oraz  Zbigniewa Kędzierskiego – saksofon, klarnet, to wspomnienia naszych młodych, studenckich lat i zabaw w klubach Wysepka czy Kwadratowa.  I znowu nastroje dixielandowe wspaniale rozbawiły naszych Gości.  

 

Wszystkich chętnych do uczestniczenia w naszych wieczorach koncertowych

bardzo prosimy o wcześniejsze rezerwowanie miejsc

i przybycie o pół godziny przed koncertem.  

 

To pozwala naszym kelnerom szybkie zebranie zamówień i sprawną obsługę zamówień konsumpcyjnych, a później spokojne koncentrowanie się Gości na występie artystów. Po tym czasie miejsca rezerwowane będą udostępniane osobom zgłaszającym się bezpośrednio przed spektaklami, czy koncertami.

W przypadku rezygnacji i zmiany Waszych planów na ten wieczór, prosimy także o  telefon, gdyż wtedy niepotrzebnie odmawiamy Gościom, którzy przychodzą na koncert bez wcześniejszej zapowiedzi.

 

Telefon dla  zgłaszania rezerwacji miejsc 790 671 168; 691 081 958

 

Serdecznie zapraszamy

Beata i Włodzimierz Dębscy

 

 

 

KONCERT  

„Duet Concertante” w składzie Tomasz Diakun skrzypce, Dariusz Gutowski kontrabas.

 

Program: „Niespodzianki mikołajkowe”

piątek 7.12.2012 r. godz 19,00

 

 

W programie usłyszymy słynne przeboje muzyki klasycznej na skrzypce i kontrabas. Ciekawe i mało znane aranżacje, zaskakujące wielu melomanów. Jakie pozycje usłyszymy? To właśnie będą niespodzianki mikołajkowe.

 

Tomasz Diakun – Skrzypek kameralista, uczeń prof. Mirosławy Pawlak. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Był koncertmistrzem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej w Gdańsku oraz Filharmonii Koszalińskiej. Obecnie I skrzypek Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Założyciel Niekonwencjonalnej Orkiestry Kameralnej. W latach 1999-2003 prowadził ją i dał się poznać jako znakomity organizator i pomysłodawca ciekawych projektów łączących muzykę z tańcem współczesnym, światłem, poezją, kabaretem oraz filmem. Współpracował z Leszkiem Możdżerem, Adamem Sztabą, Zygmuntem Rychertem, Mirosławem Baką, Gdańskim Teatrem Tańca, grupą kabaretowo-filmową „Goście z Kosmosu”.

 

Dariusz Gutowski wieloletni kontrabasista Filharmonii Bałtyckiej. Udziela się aktywnie w wielu projektach muzycznych między innymi Gdańskim Kwartecie Kontrabasowym, Milonga Bałtycka. Jest zapraszany na nagrania i do grania na koncertach przez wielu znanych trójmiejskich artystów, np.: Mietek Blues Bend, Dorotę Lukas w programie „Piaf po polsku” Brał udział w wielu festiwalach np. Batyckich Dniach Kultury Żydowskiej, Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Muzyczna Mesa”, Festiwalu Sztuki Tutejszej TUTART. Doskonale się odnajduje w stylu i repertuarze, w którym tradycyjne żydowskie pieśni łączą się z charakterystyczną bałkańską rytmiką i słowiańską melodyjnością.

 

Wstęp 15,00 zł

 

 

KONCERT – Piotra Kajetana Matczuka – fortepian i śpiew

 

W programie  „Rozmowa z piramidami”

 

08.12.2012 sobota godz. 19,00

 

Cafe Alegoria Gdańsk ul. Partyzantów 9

 

Piotr Kajetan Matczuk   zwycięzca VI Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego Nadzieja, zaprezentuje w swoim opracowaniu nowoczesne i dynamiczne aranżacje, składający się z tekstów polskich poetów okresu romantyzmu: Słowackiego, Mickiewicza, Norwida i Asnyka.

Usłyszymy wybór z tych piosenek, które znalazły się na płycie wydanej przez Wytwórnię MTJ o tytule Rozmowa z piramidami – autorstwa Piotra Kajetana Matczuka (premiera płyty odbyła się 10 października w Warszawie). Oprócz tego zabrzmią utwory Włodzimierza Wysockiego, Jacquesa Brela i Jacka Kaczmarskiego.

„Rozmowie z piramidami” tak pisał Rafał Żebrowski, siostrzeniec Zbigniewa Herberta:

(…) Dlaczego więc romantyzm? Wszak to w Polsce nie tylko nurt kulturowy, czy epoka w dziejach literatury, ale i tożsamość narodowa. Kiedy wraz z upadkiem Rzeczpospolitej Obojga Narodów w przeszłość odszedł duch sarmacki, któremu skrycie niejeden z nas dochowuje wierności (np. Jarosław Marek Rymkiewicz), bynajmniej nie powstała próżnia, choć wiele na to wskazywało. Pamiętnikarze zaświadczają, że w końcu XIX w. ludzie pytali bliźnich i samych siebie, co to panie teraz z nami będzie… oraz skrupulatnie kupowali tytuły hrabiowskie od obcych – swoich cesarzy. Jednak nieco tylko później ich synowie szarżowali w wąwozie Somosierry, zawsze „rozumni szałem”. W prezentacji ducha romantyzmu, jaką jest Rozmowa z piramidami, wielkie sprawy uciemiężonego narodu, ludzkości, czy problemy metafizyczne przeplatają się z opowieściami o miłości. Robiono zaś to w ten sposób, by – tak jak w życiu i literaturze – nie były to dwa obce sobie żywioły, lecz by współgrały.

Puszkin ujął tę jedność w triadę pojęć: „I naród mnie po wieczny czas w sercu swym utwierdzi, za to żem lutnią w ten nielitościwy wiek, wysławiać wolność śmiał i wzywał miłosierdzia, i szlachetności uczuć strzegł”. Romantyzm w istocie jest bowiem wielką opowieścią o podróży i nieprzypadkowo tym toposem często się wówczas posługiwano. Wędrówka owa przez przestrzeń i czas, często w ucieczce przed losem lub samym sobą, bądź po drogach wygnania, zawsze była szlakiem ku pięknu i prawdzie, tak jak winno być w życiu, a dobór wierszy programu czyni temu zadość…”

Po koncercie będzie możliwość nabycia płyty.

 

Wstęp 15,00 zł
 

 

KONCERT   

 

Duet Milena Kanabus i Natalia Piotrowska

 

Program: „Nic nie może wiecznie trwać… Najpiękniejsze przeboje nieżyjących polskich artystów.”

 

09.12.2012 niedziela godz. 19,00

 

Cafe Alegoria Gdańsk ul. Partyzantów 9

Milena Kanabus i Natalia Piotrowska – studentki IV roku wydziału wokalno-aktorskiego, specjalności musical w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Laureatki wielu nagród i wyróżnień na festiwalach i przeglądach piosenki aktorskiej i poezji śpiewanej (w roku 2012 obie zdobyły wyróżnienia na ogólnopolskich festiwalach: Milena Kanabus – Finał w Turnieju Poezji Śpiewanej we Włocławku, Natalia Piotrowska – III Ogólnopolski Festiwal Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej w Barcinie). Obie zagrały również główne role sióstr Eileen i Ruth Sherwood w musicalu „Wonderful Town”, wystawianym w marcu 2012 roku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

W czasie koncertu usłyszymy:

„Nie wierz mi, nie ufaj mi” – Anna Jantar

„ Prysły zmysły” – Irena Kwiatkowska

„O mnie się nie martw” – Katarzyna Sobczyk

„Dziwny jest ten świat” – Czesław Niemen

„List do matki” – Violetta Villas

„Odpływają kawiarenki” – Irena Jarocka

„Radość najpiękniejszych lat” – Anna Jantar

„Bo we mnie jest seks” – Kalina Jędrusik

„Jej portret” – Bogusław Mec

„Już nigdy” – Sława Przybylska

„Nie wolno mi” – Anna German

„Nic nie może wiecznie trwać” – Anna Jantar

 

Wstęp 15 zł.

 

Pozdrawiamy serdecznie i bardzo serdecznie zapraszamy na muzyczne wzruszenia oraz emocje w naszej Cafe Alegoria.

 

Włodzimierz Dębski