fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Muzeum Narodowe w Gdańsku – DAR ARIANNY SARTORI IN DONATI VON GRALATH I RAFFAELA DONATI VON GRALATH

DAR ARIANNY SARTORI IN DONATI VON GRALATH I RAFFAELA DONATI VON GRALATH

 

Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku
Gdańsk, ul. Toruńska 1

Honorowy patronat na pokazem objął Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego

Pokaz daru będzie udostępniony publiczności od 20 sierpnia do 8 września 2013.
Wejście na pokaz po zakupieniu biletu wstępu do Oddziału Sztuki Dawnej:
Normalny 10 zł
Ulgowy 6 zł
Rodzinny 18 zł
Grupowy (min. 15 osób)
grupy (młodzież i dzieci) 3zł/osoba
piątki wejście bezpłatne

Spadkobierczyni rodu Gralathów, p.Arianna Sartori in Donati von Gralath, wdowa po Raffaelu Donati von Gralath, zamieszkała we Florencji, przekazała do Muzeum Narodowego w Gdańsku niezwykle drogocenny dar: 12 obrazów ( 11 obrazów to portrety rodzinne i portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego) i dokumenty związane z historią rodziny von Gralath, jednego ze znamienitych gdańskich rodów. Wśród dokumentów znajduje się między innymi nadanie szlachectwa rodzinie Gralathów. Rodzina Gralathów przybyła do Gdańska z Ratyzbony, najstarsza wzmianka o niej pochodzi z księgi miejskiej w Ratyzbonie, gdzie w 1621 roku został wpisany Ulrich Gralath. Jeden z jego synów Johann Ulrich przeniósł się do Gdańska, a jego potomkowie przez następne 200 lat sprawowali w Gdańsku ważne urzędy i z oddaniem działali dla dobra miasta.
Cenne pamiątki należały do rodziny jej męża prof. Raffaele Donati von Gralath, którego dziadek Max Carl Georg wyjechał razem ze swoją żoną Emily Newton do Florencji.
Najstarszy z obrazów przedstawia Daniela Gralatha, burmistrza Gdańska, założyciela Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku, uzdolnionego naukowca i fundatora dzisiejszej Alei Zwycięstwa. W przekazywanym zbiorze znajdują się również portrety jego dzieci: Renate Wilhelmine i Carla Friedricha, który uzyskał dla rodziny nobilitację w 1798 roku.
Na portretach uwiecznione są także dwie żony Carla Friedricha: Anna Florentina von Groddeck z domu Mayer oraz Charlotta Constantia Beata z domu Davisson. Druga żona była praprawnuczką Heweliusza, a jej ojciec Daniel Gottlieb Davisson, prawnuk astronoma, również uznanym uczonym, zapewne dlatego portrety jego i jego małżonki znalazły się w rodzinnej galerii.

Kolejny wizerunek przedstawia jednego z dwóch synów Carla Friedricha – Stanislausa Carla, którego ojcem chrzestnym był król Stanisław August Poniatowski, stąd w zbiorze portret władcy. Drugi syn Carla Friedricha, Friedrich Wilhelm miał trzech męskich potomków, ale dwóch z nich zmarło bezpotomnie (portret jednego z nich Carla Alexandra należy do zbioru). Ród przedłużył George Friedrich, w kolekcji znajdują się dwa portrety jego żony Marie Luise Frederike z domu Maquet. Ich syn Max Carl Georg, wyjechał do Włoch, gdzie rozpoczęła się dalsza historia rodu.
Około roku trwała procedura wydania pozwoleń na wywóz daru z Włoch. Spadkobierczyni uzyskała pozwolenie władz konserwatorskich Florencji i Ministerstwa Kultury Włoch i pamiątki rodzinne uzyskały pozwolenie na wywóz do Polski.
Jednocześnie do Gdańska została przywieziona rodzinna Biblia rodu Gralathów, pochodząca z 1711 roku. Biblia składa się z dwóch dużych woluminów : Stary i Nowy Testament, wspaniale ilustrowana kilkuset miedziorytami, zachowana w bardzo dobrym stanie, zawierająca rodzinny herb i testament Johana Ulricha Gralatha z 1719 roku, w którym zapisuje biblię swojemu potomkowi. Biblię zakupił Prezydent miasta Gdańska dla Biblioteki PAN.