fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Kobierce anatolijskie z Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibi

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku z przyjemnością zaprasza na wystawę „Kobierce anatolijskie ze zbiorów Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibiu”, które uroczyste otwarcie odbędzie się 16 listopada 2013 roku, o g. 18.00 w Oddziale Sztuki Dawnej, przy ul. Toruńskiej 1 w Gdańsku. To już trzecia wystawa w ramach trwającej od 4 lat współpracy z rumuńskim muzeum. Poprzednie ekspozycje obejrzało blisko 70 tysięcy osób!

 

Dla polskiego widza ekspozycja ta będzie bodajże pierwszą okazją do poznania jedynie drobnej części zbioru niewielkich kobierców tureckich, które zachowały się w protestanckich kościołach Siedmiogrodu. Cały zbiór zawiera niemal czterysta egzemplarzy pochodzących z okresu złotego wieku tkactwa osmańskiego. Jest to najbogatszy i najlepiej zachowany zbiór tego rodzaju poza światem Islamu. Wykorzystanie kobierców muzułmańskich (utkanych przez kobiety w Anatolii) do dekoracji chrześcijańskich kościołów oraz zachowanie tak znacznej liczby tych pięknych obiektów w Siedmiogrodzie jest niezwykłym zjawiskiem międzykulturowym i dowodem na uniwersalność sztuki, która nie uznaje granic, języków i religii.

 

Podczas wystawy pokazane zostaną 24 kobierce z XVI–XVIII w. pochodzące z Zachodniej Anatolii, wchodzące w skład zbiorów Muzeum Narodowego Brukenthala. Wciąż są one w bardzo dobrym stanie. Prawdopodobnie dlatego, że służyły do dekoracji wielkiego kościoła luterańskiego w Sibiu i nigdy nie wykorzystano ich do pokrycia podłóg. 

Wystawa ta odbywa się w 100 lat po wielkiej wystawie w Budapeszcie w 1914 roku, kiedy to dziedzictwo kobierców siedmiogrodzkich zaistniało w świadomości szerszej publiczności. 24 kobierce z kolekcji Muzeum im. Brukenthala zostaną wystawione po raz pierwszy od tamtej pamiętnej ekspozycji budapesztańskiej w 1914 roku. Dla miłośników i koneserów kobierców jest to „wydarzenie stulecia”, które z pewnością rozbrzmieje szerokim echem.

 

Z okazji wystawy Muzeum Narodowe w Gdańsku wydało album, który będzie pierwszą publikacją w Polsce poświęconą pokazywanym na wystawie siedmiogrodzkim kobiercom. Autorem koncepcji albumu jest niezależny rzeczoznawca Pan Stefano Ionescu, który wraz Panią dr Beatą Biedrońską – Słotą pełnił funkcję redaktora naukowego tomu.

 

W całym okresie trwania gdańskiej wystawy widzowie będą mieli okazję korzystania z programu naukowo – edukacyjnego przygotowanego przez organizatorów. Już 17 listopada 2013 o godz. 12.00 w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku odbędzie się wykład Pana Stefano Ionescu zatytułowany „Tureckie kobierce w kościołach protestanckich Siedmiogrodu”. Szczegółowy harmonogram kolejnych wykładów i spotkań zostanie opublikowany wkrótce na www.mng.gda.pl.

 

Wystawa „Kobierce anatolijskie z Muzeum Narodowego Brukenthala” jest efektem współpracy Muzeum Narodowego w Gdańsku z Muzeum Narodowym Brukenthala, Rumuńskim Instytutem Kultury, Rumuńskim Kościołem Ewangelicko-Luterańskim oraz Rumuńskim Ministerstwem Kultury i Wyznań.

 

Album przygotowany do wystawy został wydany dzięki wsparciu finansowemu Rumuńskiego Instytutu Kultury w Bukareszcie. Sponsorem wystawy i towarzyszącego mu albumu jest Bank Millennium. Wystawę współfinansuje Urząd Miasta Gdańska.

 

 

Kuratorzy wystawy: 

Beata Sztyber (Muzeum Narodowe w Gdańsku)

Adrian Luca (Muzeum Narodowe Brukenthala w Sibiu)

Dr Alexandru Gh. Sonoc (Muzeum Narodowe Brukenthala w Sibiu)

 

Czas trwania wystawy: 17 listopada 2013 – 16 lutego 2014

 

Ceny biletów: 

– ulgowy 6 zł

– normalny 10 zł

– rodzinny 18 zł

 

* grupy (młodzież i dzieci) 3 zł/os. grupy wycieczkowe 6 zł/os. Bilet uprawniający do jednorazowego wstępu na wystawy organizowane we wszystkich oddziałach Muzeum, ważny przez miesiąc od daty zakupu – 20 zł; bezpłatne warsztaty sobotnie dla dzieci – płacą za bilet wstępu jedynie opiekunowie dzieci (rodzice, dziadkowie itp.) piątek: dzień bezpłatny; kasa: tel. 58 301 70 61 wew. 233 * Bilet grupowy jest dostępny dla dzieci oraz młodzieży szkolnej.