fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Rozpoczyna się Gdańskie Lato Muzyczne

Rozpoczyna się Gdańskie Lato Muzyczne!

W sobotę 21 czerwca 2014, o godz. 19:00 Filharmonia Bałtycka koncertem pt. „Muzyczny Portret Gershwina” z udziałem Ludmila Angelova oraz Vladimira Kiradijeva, który zadyryguje Orkiestrą Symfoniczną PFB, rozpocznie Gdańskie Lato Muzyczne.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną dzieła George’a Gershwina, jednego z najpopularniejszych amerykańskich kompozytorów. Autor muzyki do wielu komedii i filmów, który swe największe dzieło – operę murzyńską Porgy i Bess – stworzył na dwa lata przed śmiercią, zanany jest również z… braków w wykształceniu muzycznym, które z biegiem lat uzupełniał. Kompozytor przeszedł jednak do historii muzyki XX wieku dzięki swojej oryginalności. Połączenie muzyki popularnej i poważnej, z elementami jazzu dało zadziwiająco interesujące efekty.

Na estradzie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej melomani usłyszą najbardziej znane kompozycje. Wieczór rozpocznie Uwertura Kubańska na orkiestrę symfoniczną i kubańskie instrumenty perkusyjne. Następnie Orkiestra Symfoniczna zaprezentuje Koncert fortepianowy F-dur, skomponowany na prośbę Waltera Damroscha – ówczesnego kierownika i dyrygenta nowojorskiej Orkiestry Symfonicznej.

Ostatnim punktem koncertu będzie Błękitna rapsodia, kompozycja niebanalna, która zapewniła Gershwinowi sławę i uznanie. Skomponowana w 1924 roku na zamówienie Paula Whitemana, uważanego wtedy za „króla jazzu”, zapoczątkowała popularyzowanie muzyki jazzowej na estradach filharmonicznych. Jako ciekawostkę, warto dodać, że do końca życia muzyka melomani kupili aż milion płyt z nagraniem Rapsodii.

Początek Gdańskiego Lata Muzycznego to zapowiedź wydarzeń muzycznych, które będą nam towarzyszyć przez całe lato. W tym na wiele z nich wstęp jest wolny. W  ramach GLM usłyszymy więc m.in. koncerty z cyku: Muzyka  w zabytkach starego Gdańska, Chopin nad wodami Motławy oraz koncerty organowe 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej czy Festiwalu Słowo i Muzyka u Jezuitów w Jastrzębiej Górze. Ostatnie Koncerty Gdańskiego Lata Muzycznego organizatorzy zaplanowali na końcówkę sierpnia.

Bilety na koncert Muzyczny Portret Gershwina inaugurujący Gdańskie Lato Muzyczne dostępne są w cenach 10-40 zł w systemie sprzedaży on-line: www.filharmonia.gda.pl, przez platformę sprzedażową: www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smart fonach. Szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB (bilety@filharmonia.gda.pl, 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).

(źródło: T. Chylińska, S. Haraschin, M. Jabłoński, Przewodnik po muzyce koncertowej, cz. II, Kraków 2004.)

MUZYCZNY PORTRET GERSHWINA. INAUGURACJA GDAŃSKIEGO LATA MUZYCZNEGO

Sobota, 21 czerwca 2014, godz. 19:00

Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie  10-40zł

Bilet rodzinny – 60zł

Vladimir Kiradijev dyrygent

Ludmil Angelov fortepian

Orkiestra Symfoniczna PFB

Program:

George GERSHWIN

Uwertura Kubańska

Koncert fortepianowy F-dur

Suita Porgy and Bess

Błękitna rapsodia

 

Koncert dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Patronat honorowy nad Gdańskim Latem Muzycznym objął

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.


BACKGROUND

Vladimir Kiradjiev

Urodzony w Bułgarii, od roku 1989 mieszka w Wiedniu. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem z dyrygentury, kierownictwa chóru i kompozycji na Akademii Muzycznej w Sofii. Dalsze studia zaprowadziły go do Weimaru (1983) do Kurta Mazura, do Sieny (1985) do Franco Ferrary i do Warny (1987) do Karla Österreichera. Na studia podyplomowe w Wyższej Szkole Muzycznej do Wiednia został zaproszony przez prof. Österreichera w 1988 roku. W roku 1995 asystentował Rafaelowi Frühbeckowi de Burgos przy „Borysie Godunowie”, a w roku 1996 Jiriemu Cout przy „Eugeniuszu Onieginie” w Operze Niemieckiej w Berlinie.

W latach 1991-92 Kiradjiev był kierownikiem artystycznym Wiener Residenz Orcherster, w 1994 r. dyrygował na Festiwalu Muzycznym w Lucernie za „rezydującym kompozytorem” Alfredem Schnittke. W latach 1995 i 1996 – współpraca z reżyserem Götzem Friedrichem i śpiewakami takimi jak Rene Kolo czy Mati Salminen w Operze Niemieckiej w Berlinie. Tam prowadzi też operę jednoaktową Mussogorskiego „Ożenek”. Od 1996 r. aż do dziś jest stałym gościem festiwalu operowego w Singulda (Łotwa), gdzie współpracuje z gwiazdami tej miary, co Anna Netrebko, Elina Garanca, Maya Kowalewska czy Nadja Krasteva. W ostatnich latach zacieśniła się współpraca z reżyserami takimi jak Juri Alexandrov i Peter Sellers.

Vladimir Kiradjiev dyrygował m.in. następujące orkiestry: Litewską Orkiestrę Państwową, Łotwską Filharmonię Narodową, Sofijskich Filharmoników, Węgierską Orkiestrę Festiwalową, Filharmonie w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu, Łodzi, Białymstoku, Śląską Filharmonię w Katowicach, Symfoników Berlińskich, Forum Dźwiękowe w Wiedniu, Słowacką Orkiestrę Kameralną Zilina, Orkiestrę Symfoniczną UNAL Monterrey, Orkiestrę Symfoniczną Kolumbii, Orkiestrę Symfoniczną w Szenzen (Chiny). Jako gość regularnych występów oraz kursów był angażowany w następujących operach: Operze Narodowej Rygi, Operze Narodowej Sofii, Operze Komicznej Berlina, Teatru Metropol w Berlinie, Operze Niemieckiej w Berlinie, Operze w Graz, Teatrze Narodowym w Rostocku, Tatarskiej Operze Narodowej Kazan.
Poza Festiwalem w Lucernie oraz Festiwalem Operowym w Sigulda Kiradjiev był gościem Warszawskiej Jesieni, Wiedeńskich Festwochen, Musica Electronica Nova we Wrocławiu oraz jest kierownikiem muzycznym Festspiele Röttingen w Niemczech. Od początku sezonu 2008-2009 jest on kierownikiem artystycznym Filharmonii Państwowej w Rzeszowie.

Nagrania na płytach CD Kiradjieva sięgają od nowoczesności z muzyką Bernharda Langa, Dietera Kaufmanna i Ericha Urbannera, po walce Straußa i muzykę operową Pucciniego.

Vladimir Kiradjiev mieszka wraz z żoną i dwiema córkami w Wiedniu i jest m.in. zatrudniony na etacie nauczyciela w Instytucie Kierownictwa Muzycznego na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Od kilku lat prowadzi on kursy dyrygentury na Międzynarodowej Letniej Akademii Praga-Wiedeń-Budapeszt Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu.

Ludmil Angelov

W 1994 roku Ludmil Angelov został niekwestionowanym laureatem I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Monte Carlo. Ta nagroda otworzyła młodemu artyście drogę do wielkiej kariery.

Ludmil Angelov urodził się w Warnie, w Bułgarii, w rodzinie o tradycjach muzycznych. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat i wkrótce zadebiutował na scenach muzycznych Sofii i innych miast Bułgarii. Z wyróżnieniem zakończył edukację w Bułgarskiej Akademii Muzycznej, gdzie kształcił się pod okiem wybitnego pianisty Konstantina Stankovicha. Współpracował także ze znakomitym bułgarskim kompozytorem Pancho Vladigerovem.

Ludmil Angelov zdobył nagrody i wyróżnienia na wielu międzynarodowych konkursach, m.in. „S. Obretenov” (Bułgaria, 1972), „Virtuosi di Musica per Pianoforte” (Czechosłowacja, 1973), „Senigallia” (Włochy, 1976), Fryderyk Chopin (Polska, 1985), „Palm Beach” (USA, 1990), „World Piano Master” (Monte Carlo, 1994), Piano Master Tour (Francja i Monte Carlo, 1997) i inne.

Występował jako solista na całym świecie – w krajach europejskich, USA, Ameryce Południowej i Azji. Koncertował także z wieloma orkiestrami pod batutą wybitnych dyrygentów, takich jak: L. Foster, J. DePreist, J.-B. Pommier, G. Pehlivanian, M. Andreae, F. Glushchenko, J. Pons, P. Halffter, E. García Asensio, J. Rodilla, G. Schneider, Y. Sado, D. Jaeger, P. Bride, M. Angelov, V. Ghiaurov, E. Tabakov, V. Kiradjiev, M. Natchev, P. Baleff, R. Milanov, N. Gum, G. Rinkevicius, J. Salwarowski, M. Nesterowicz, N. Diadura i innych. W latach 1987/1988 Ludmil Angelov wykonał 12 cykli recitalowych kompozycji Chopina. Za to wielkie osiągnięcie został nagrodzony wyróżnieniem „Muzyk Roku w Bułgarii”. Wiele tych nagrań z powodzeniem powtórzył na ważnych festiwalach chopinowskich.

Od roku 1990 wystąpił w wielu prestiżowych salach i miejscach, m.in. Lincoln Center w Nowym Jorku, Philharmonie Hall w Berlinie, Salle Pleyel and Salle Gaveau w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Herkulessaal w München, w Operze w Monte-Carlo, w Operze w Marsylii, Corum w Montpellier, Auditorio Nacional w Madrycie, Auditorium w Barcelonie, Palau de la Música w Walencji, Concert Hall w Moskwie, Palace of Music w Atenach, KBS Auditorium w Seulu i innych

W 1995 roku został zaproszony przez księcia Monako – Rainiera, do udziału jako solista w koncercie w Pałacu Książęcym wraz z Monte-Carlo Philharmonic Orchestra. Było to wielkie wyróżnienie.

Ludmil Angelov nagrywał dla RCA, Pentatone Classics, Gega New, Danacord, France Classique and Subdibula Labels. Jego występy transmitowane były przez europejskie, amerykańskie i azjatyckie stacje radiowe i telewizyjne.

Za jedne z jego najbardziej udanych występów uważane są „La Roque d’Anthéron International Piano Festival”, Newport Festival, Festiwal Chopinowski w Warszawie i „Rarities of Piano Music at Schloss vor Husum”.

Humus 2010 roku Ludmil Angelov ponownie wykonał wszystkie działa Chopina w „Teatro Maestranza” w Sewilli, a także w „Bulgaria Hall” w Sofii. W tym samym roku był jurorem podczas XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

Jego nagranie rond i wariacji Chopina zostało nagrodzone przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie nagrodą „Grand Prix du Disque Chopin”.

Przez ostatnie trzy lata wykonał kilka prapremierowych utworów Nikolai Kapustina, w tym koncert fortepianowy nr.4

Od 1992 roku Ludmil Angelov mieszka w Hiszpanii, gdzie jest założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Toledo. Zajmuje się także prowadzeniem kursów mistrzowskich w Hiszpanii i Bułgarii.

Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku  Orkiestra Symfoniczna powstała wraz z Filharmonią w roku 1945. Obecnie filharmonicy gdańscy należą do grupy wiodących orkiestr w Polsce, a Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku jest dynamicznym ośrodkiem muzycznym i miejscem znaczących wydarzeń o randze krajowej i międzynarodowej. Filharmonia Bałtycka gościła i współpracowała z wybitnymi światowymi zespołami, dyrygentami i solistami, takimi jak: Gewandhausorchester zu Leipzig, Orkiestra Symfoniczna Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga, Filharmonicy Moskiewscy, Bamberger Symphoniker, Orquesta Sinfonica de Madrid, Sinfonia Varsovia, The King’s Singers, Sir Neville Marriner, Walery Giergiew, Riccardo Chailly, Paavo Järvi, Jesús López Cobos, Jurij Simonov, Herbert Blomstedt, Maxim Vengerov, Roman Kofman, Krzysztof Penderecki, Marc Minkowski, Jerzy Semkow, Witold Rowicki, Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord, Gabriel Chmura, Enoch von zu Gutenberg, Juozas Domarkas, Krystian Zimerman, Cyprien Katsaris, Nigel Kennedy, Shlomo Mintz, Arto Noras, Ivan Monighetti, Leonidas Kavakos, Konstanty Andrzej Kulka, Rafał Blechacz, Edward Auer, Piotr Paleczny, Ann Murray, Lucia Aliberti, Helen Bickers. Orkiestra Symfoniczna uczestniczyła w wielu krajowych i europejskich festiwalach muzycznych. Do znaczących wydarzeń artystycznych ostatnich lat można zaliczyć: 2005, Stocznia Gdańska, koncert Jeana-Michela Jarre’a z okazji 25-lecia powstania „Solidarności”; 2006, Stocznia Gdańska, rocznica Sierpnia ’80, prawykonanie kantaty Jana A.P. Kaczmarka „Kantata o wolności”; 2009, w ramach Festiwalu „Solidarity of Arts” wykonanie pod batutą Sir Neville’a Marrinera „War Requiem” B. Brittena. Orkiestra zarejestrowała wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych CD/DVD. „War Requiem” Brittena (nagranie pod batutą Sir Nevilla Marrinera) otrzymała nominację do nagrody FRYDERYKA 2011. Ponadto nagrano VI Symfonię i koncert skrzypcowy Czajkowskiego pod batutą Maxima Vengerova, prawykonanie VIVO XXX Pawła Mykietyna (2010) oraz kantatę „Genesis” pod batutą Ernsta Van Tiela (2012).

Zapraszamy także na inne koncerty w ramach GDAŃSKIEGO LATA MUZYCZNEGO:

Muzyka  w zabytkach starego Gdańska

Od kilku lat gdańszczanie i turyści odwiedzający Gdańsk mają okazję uczestniczyć  w muzycznych spotkaniach w historycznych obiektach grodu nad Motławą. Wyjątkową okazją ku temu są koncerty kameralne w najpiękniejszych zabytkowych wnętrzach Gdańska wraz z historycznymi prelekcjami prof. Jerzego Sampa. Słuchacze mogą nie tylko posłuchać znanych i nieznanych utworów, często w nietypowych aranżacjach na instrumenty dęte, ale też poznać tajemnice gdańskich zabytków.

Przewodnikiem po muzycznych i historycznych „ścieżkach” był przez wiele lat prof. Andrzej Januszajtis, niestrudzony popularyzator historii Gdańska. Od kilku lat w rolę prelegenta wciela się prof. Jerzy Samp.

Cykl koncertów Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Chopin nad wodami Motławy

Coroczny cykl PFB, którego program nawiązuje do nazwiska i twórczości patrona Filharmonii Bałtyckiej. Niepowtarzalny klimat zrewitalizowanej po dawnej elektrociepłowni wnętrz Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance i wyjątkowa lokalizacja na wyspie w sercu starego Gdańska, tworzą doskonały klimat do wieczornych serenad z muzyką Fryderyka Chopina, Beethovena, Schumanna, Brahmsa i innych kompozytorów. Koncerty z udziałem pianistów o międzynarodowej sławie.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej

To jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych festiwali organowych w Europie. W roku 2014 organizowana jest już 57. edycja. Zabytkowa katedra z 1186 roku otoczona pocysterskim parkiem zieleni to miejsce, gdzie turyści niezwykle licznie przybywają z wszystkich kontynentów świata. Pierwsze kroki kierują do Oliwy, aby podziwiać zabytkowe wnętrze katedry i niepowtarzalne brzmienie organów. Ponad półwieczna historia festiwalu oliwskiego i bogata muzyczna przeszłość i teraźniejszość Gdańska czyni z miasta ważne Centrum muzyki organowej na mapie Europy.

Zaproszenia na Oliwski festiwal przyjmują najwięksi wirtuozi  i improwizatorzy organów, tytularni organiści najwspanialszych katedr Europy i świata. Muzyka organowa prezentowana podczas koncertów festiwalowych obejmuje wszystkie epoki aż po współczesność. Piękną tradycją jest prezentowanie przez koncertującego organistę „własnych barw narodowych” poprzez muzykę. Paleta brzmień instrumentu w połączeniu z wirtuozowskimi umiejętnościami organistów daje w efekcie najwyższą wartość muzyczną, co jest od dziesięcioleci największym atutem festiwalu.

PATRONAT HONOROWY:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, Arcybiskup Metropolita Gdański

ORGANIZATORZY:
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fr. Chopina w Gdańsku
 www.organyoliwa.org

WSÓŁPRACA
Kuria Metropolitalna Gdańska
Parafia Archikatedralna w Gdańsku – Oliwie
Gdańskie Seminarium  Duchowne

Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów w Jastrzębiej Górze

Wysoki poziom i stale rosnąca świetność tego wydarzenia muzycznego związane są z uczestnictwem muzyków najwyższego światowego formatu oraz ze stałą rozbudową piszczałkowych organów mechanicznych, które są dedykowane profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu.

Wstęp wolny!

 

Organizatorzy

Parafia rzymsko-katolicka pw. Św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Ojcowie Jezuici

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku

Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”

 

Honorowy patronat

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Marszałek Województwa Pomorskiego

Metropolita Gdański

Zapraszamy także na koncerty do Stegny, Jastarni, Żarnowca i Pruszcza Gdańskiego oraz na koncerty w ramach Jarmarku św.  Dominika. Więcej informacji wkrótce…