fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Aż trzy koncerty nadzwyczajne na otwarcie 70. jubileuszowego sezonu Filharmonii Bałtyckiej!

Filharmonia przygotowała aż trzy (!) koncerty nadzwyczajne, które hucznie wprowadzą melomanów w nowy, jubileuszowy sezon.  Pierwszy z nich zaplanowano na 29. Września, dokładnie 70 lat wcześniej mił miejsce pierwszy koncert inaugurujący działalność Filharmonii Bałtyckiej w Sali Domu Katolickiego w Sopocie…

 

Już za kilka dni, melomani będą mogli  będą mogli wybrać się na jeden z koncertów nadzwyczajnych, organizowanych w ramach obchodów 70. jubileuszu. 29 września, podczas koncertu pt. „Wieczór z mistrzem BBC” Orkiestrę PFB poprowadzi dyrygent, na co dzień współpracujący z BBC Singers – David Hill. W koncercie wezmą także udział laureaci IX Międzynarodowego Konkursu Muzyki  Organowej im. J. P. Sweelincka. W programie koncertu usłyszymy fenomenalny utwór zainspirowany angielską melodią folkową pt. „Greensleaves”. Recenzenci są zgodni co do tego, że interpretacja kompozytora Ralpha Vaughana Williamsa, daleko przerosła oryginał. Sam Willimas zwykł mawiać, że: „ muzyka jest wyrazem ducha narodu”. Z całą pewnością, tę romantyczną, angielską duszę w Fantasia on „Greensleaves” można wyraźnie usłyszeć.  Druga kompozycja, która zabrzmi tego wieczoru to światowe prawykonanie Koncertu na organy i orkiestrę symfoniczną  [dedykowanego  Robertowi Brodackiemu], autorstwa norweskiego kompozytora Mons Leidvina Takle. Kompozytor, który obecny będzie także na wrześniowym koncercie, znany jest z bluesowych i jazzowych inspiracji. Nie zabraknie ich także w premierowym utworze.

Z kolei 1 października na zaproszenie „jubilatki” wystąpi Shanghai Symphony Orchestra, będąca najstarszą orkiestrą symfoniczną Chin. Artyści, obok rodzimego repertuaru zaprezentują Uwerturę Koncertową Piotra Czajkowskiego, cieszącą się szczególną popularnością za Oceanem. Utwór ten jest bowiem często wykonywany z okazji amerykańskiego Święta Niepodległości. Tym razem jednak ubarwi obchody gdańskiego jubileuszu.

Piotr Czajkowski będzie zresztą bohaterem trzeciego, nadzwyczajnego koncertu pt. „Muzyczne podróże Czajkowskiego”, zaplanowanego na 3 października. Tym razem w roli zaproszonych gości wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego.

 

WIECZÓR Z MISTRZEM BBC
Wtorek, 29. wrzesień 2015, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance
Bilety w cenie  7-25zł
KUP BILET 
 Koncert symfoniczny
KONCERT FINAŁOWY IX MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU MUZYKI ORGANOWEJ IM. J.P. SWEELINCKAKoncert laureatów konkursu połączony z uroczystym wręczeniem nagród

oraz

Robert Brodacki organy
David Hill dyrygent
Orkiestra Symfonicznej PFB
Konrad Mielnik
prowadzenie

 

Program:

Ralph Vaughan WILLIAMS
Fantasia on „Greensleaves”

Mons Leidvin TAKLE
Koncert na organy i orkiestrę symfoniczną (2010) [dedykowany Robertowi Brodackiemu] PRAWYKONANIE ŚWIATOWE

 

Sponsor koncertu:

MLT MUSIKK
www.monstakle.no

 

GOŚCINNIE NA JUBILEUSZ – SHANGHAI SYMPHONY ORCHESTRA
Czwartek, 1. październik 2015, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance
Bilety w cenie  10-40zł
KUP BILET 
 Koncert symfoniczny
Cao Pen dyrygent
Shanghai Symphony Orchestra 

Program m.in.:

Zhanhao HE & Gang CHEN
Koncert skrzypcowy Butterfly

Piotr CZAJKOWSKI
Uwertura koncertowa 1812 op. 49

 

MUZYCZNE PODRÓŻE CZAJKOWSKIEGO
Sobota, 3. październik 2015, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance
Bilety w cenie  10-45zł
KUP BILET 
 Koncert symfoniczny
Tadeusz Wojciechowski dyrygent
Rafał Kwiatkowki wiolonczela
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus 

Program:

Piotr CZAJKOWSKI
Kaprys Włoski op.45
Wariacje rococo na wiolonczelę i orkiestrę
IV Symfonia f-moll op. 36