fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Konkurs organowy w rytmie blueasa

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informuję, że już 24 września rozpoczyna się IX Międzynarodowy Konkurs im. J. P . Sweelincka. Niezwykle huczny koncert finałowy z udziałem laureatów konkursu i  Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina pod batutą dyrygenta na co dzień współpracującego z BBC Singers Davida Hilla zaplanowano na 29. Września 2015r.

 

Głównymi ideami konkursu są: ukazanie kunsztu młodych, uzdolnionych organistów z polskich i zagranicznych uczelni i akademii muzycznych oraz propagowanie twórczości patrona konkursu – Jana Pieterszoona Sweelincka (1562-1621).

Trzyetapowe zmagania konkursowe oceniać będzie międzynarodowe jury, w którego skład wejdą  światowej klasy organiści  – wirtuozi oraz wybitni pedagodzy z europejskich ośrodków muzycznych. Laureatom konkursu przyznane zostaną trzy  nagrody główne,  nagroda specjalna oraz nagrody w formie koncertów podczas różnorakich międzynarodowych festiwali i cykli muzycznych, w tym organizowanych i współorganizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką im Fryderyka Chopina w Gdańsku.

 

W programie koncertu finałowego pt. „Wieczór z mistrzem BBC”, w Sali Koncertowej na Ołowiance usłyszymy m. in. fenomenalny utwór zainspirowany angielską melodią folkową pt. „Greensleaves”. Recenzenci są zgodni co do tego, że interpretacja kompozytora Ralpha Vaughana Williamsa, daleko przerosła oryginał. Sam Willimas zwykł mawiać, że: „ muzyka jest wyrazem ducha narodu”. Z całą pewnością, tę romantyczną, angielską duszę w Fantasia on „Greensleaves” będzie można wyraźnie usłyszeć.  Druga kompozycja, która zabrzmi tego wieczoru to światowe prawykonanie Koncertu na organy i orkiestrę symfoniczną  [dedykowanego  Robertowi Brodackiemu], autorstwa norweskiego kompozytora Mons Leidvina Takle. To dość rzadka propozycja repertuarowa w ofercie filharmonii, ponieważ kompozytor, który będzie obecny również na wrześniowym koncercie, znany jest głównie z bluesowych i jazzowych inspiracji. Nie zabraknie ich także w premierowym utworze.  Więcej szczegółów nt. konkursu, znajdą Państwo w załączniku.

 

WIECZÓR Z MISTRZEM BBC
Wtorek, 29. wrzesień 2015, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance
Bilety w cenie  7-25zł
KUP BILET 
 Koncert symfoniczny
KONCERT FINAŁOWY IX MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU MUZYKI ORGANOWEJ IM. J.P. SWEELINCKA

Koncert laureatów konkursu połączony z uroczystym wręczeniem nagród

oraz

Robert Brodacki organy
David Hill dyrygent
Orkiestra Symfonicznej PFB
Konrad Mielnik
prowadzenie

 

Program:

Ralph Vaughan WILLIAMS
Fantasia on „Greensleaves”

Mons Leidvin TAKLE
Koncert na organy i orkiestrę symfoniczną (2010) [dedykowany Robertowi Brodackiemu] PRAWYKONANIE ŚWIATOWE

 

Sponsor koncertu:

MLT MUSIKK
www.monstakle.no