fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Skandynawia w sercu Gdańska – 25.10.2015

Już w najbliższą niedzielę, 25.10.2015r., o godz. 18:00 zarówno miłośnicy muzyki klasycznej, jak i Skandynawii, powinni skierować swoje kroki na gdańską Ołowiankę. Właśnie tam odbędzie się bowiem koncert pt. „Muzyka znad Fiordów”, podczas którego wybitni norwescy soliści zabiorą słuchaczy w muzyczną podróż po magicznej Skandynawii.

 

Zdaniem podróżników Skandynawia jest zachwycająca o każdej porze roku. Jak mawiają autorzy blogów o tej krainie: „urzeka naturą, spokojem, sposobem życia swoich mieszkańców. Tutaj na prawdę można odpocząć i naładować swoje baterie. Każdy ze skandynawskich krajów ma do zaoferowania coś charakterystycznego.”⃰  I tak, piękno norweskich krajobrazów to majestatyczne fiordy, fascynujące górskie szczyty, spektakularne zorze polarne czy w końcu tajemnicza architektura Wikingów. Nic dziwnego, że zarówno skandynawski klimat, jak i malownicze widoki stawały się często inspiracją dla artystów, którzy próbowali uchwycić te magiczne pejzaże w tworzonej przez siebie muzyce. Najlepszym tego dowodem jest skandynawska twórczość, którą postanowiła przybliżyć gdańskim melomanom Filharmonia Bałtycka.

 

W ramach koncertu „Muzyka znad Fiordów” pochodzący z Norwegii soliści zaprezentują dzieła, które wyszły spod pióra najlepszych skandynawskich kompozytorów.

 

Skrzypek Geir Inge Lotsberg karierę zawodową rozpoczął w młodym wieku i wyróżnił się jako jeden z najbardziej aktywnych muzyków Norwegii. Stał się jednym z członków-założycieli Oslo String Quartet. Wśród zespołów z którymi współpracował znalazła się m.in. Orkiestra Norweskiej Opery Narodowej.

 

Z kolei Kåre Nordstoga studiował na norweskiej Akademii Muzycznej w Oslo pod kierunkiem Sørena Gangfløta, Bjørna Boysena i Kaare Ørnunga. Od swojego debiutanckiego koncertu w 1978 roku kontynuował studia pod okiem Davida Sangera w Londynie. Był organistą w kościele w Ullern, a od roku 1984 w katedrze w Oslo. Był związany z Norweską Akademią Muzyczną, gdzie w 1994 roku otrzymał tytuł profesora.

 

Nagrywa płyty z muzyką takich twórców jak: Brahms, Franck, Widor i Liszt. Wraz ze skrzypkiem Geir Inge Lotsbergiem nagrał m.in. płytę ze wszystkimi sonatami skrzypcowymi Bacha.

Kåre Nordstoga jest koncertującym organistą. Współpracował z orkiestrami symfonicznymi z Oslo, Bergen i Trondheim. Występował w ramach licznych międzynarodowych festiwali organowych, m. in. w Aarhus, Paryżu i Tokio, a także  najstarszym festiwalu organowym w Europie – Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie. W 2006 został uhonorowany Nagrodą Lindemana za działania na rzecz kultury Norwegii.

 

Program niedzielnego koncertu wypełnią w większości dzieła norweskich i fińskich kompozytorów, spośród których na szczególną uwagę zasługuje II część Koncertu Skrzypcowego op. 47. Jeana Sibielusa, który przez krytyków uznawany jest za jeden z najpiękniejszych koncertów skrzypcowych w literaturze. Jednocześnie jest to utwór bardzo wymagający i trudny technicznie dla wykonawców. Sibelius nie zaniedbał umieścić w partii solowej żadnej, znanej wówczas, technicznej sztuczki. Utwór ten jest bardzo popularny, zarówno wśród skrzypków, pragnących pokazać cały swój arsenał, jak i wśród słuchaczy. Zabrzmi także „Romanze” op. 26 autorstwa Johana S. Svendsena, który mimo, że popularnością przyćmił go Edward Grieg, zaliczany jest do grona sztandarowych reprezentantów norweskiej muzyki romantycznej, w szczytowym okresie jej rozkwitu.

Tych, którym Skandynawia wciąż kojarzy się jako zimna i nieprzystępna kraina, do udziału w niedzielnym koncercie w filharmonii powinien zachęcić fakt, że jego program przeplatany będzie utworami autorstwa dobrze znanych francuskich i niemieckich kompozytorów, jak choćby: Camille sainte Seans, Jehan Alain czy Max Reger.

Dla każdego jednak kto choć raz zachwycił się Skandynawią lub po prostu pragnie chwili wytchnienia od codziennego zgiełku, koncert „Muzyka znad fiordów” jest pozycją obowiązkową.

 

MUZYKA ZNAD FIORDÓW
Niedziela, 25. październik 2015, 18:00
Sala Koncertowa na Ołowiance
Bilety w cenie  7-15zł
KUP BILET 

PROGRAM:

 

Otto OLSSON

Romans na skrzypce i organy op. 24 (1910)

 

Arr. Johan SVENDSEN

Alt under himmelens fäste, swedisch folke tune op. 27 (1876)

 

Max REGER

Largo z „Suite im alten Stil” op. 93a (1906)

 

Jean SIBELIUS

II część z Koncertu Skrzypcowego op. 47 (1904)

 

 

Camille SAINT-SAËNS

Prière op. 158Bis (1919)

 

Jehan ALAIN

Trois Mouvements (1934/35)

 

Klaus EGGE

Largo Funebre (1933)

 

Arild SANDVOLD

Adagio na skrzypce i organy (1917)

 

Johan S. SVENDSEN

Romanze op. 26 (1881)

 

⃰www.skandynawia.net.pl

 

Fot. I, Fgmedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons