fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Tydzień Chiński czyli jesień w teatrze

 

U progu jesieni, w przytulnych drewnianych wnętrzach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego czeka nas podróż po egzotycznej kulturze Chin. W programie Tygodnia Chińskiego w GTS, który odbędzie się w dniach 12 – 21 października, organizowanego przez GTS, Fundację Theatrum Gedanense oraz Miasto Szanghaj, zobaczymy zarówno tradycyjny teatr i taniec, połączone z prezentacją sztuk walki, kostiumów, malowania masek i kaligrafii, jak i współczesne oblicze chińskiej kultury. Niezmiennie elementem Tygodnia będą również pokazy filmów, wykłady, wystawy oraz spotkania z artystami.

Tydzień Chiński w GTS zainauguruje symbolicznie prolog w postaci prezentacji tradycyjnej muzyki, tańca i opery pod tytułem „Jedwabny Szlak: Impresje” w wykonaniu Grupy Artystycznej z Gannan Normal University, który odbędzie się już 2 października o godz. 19. Grupa ta składa się z profesjonalnych nauczycieli oraz artystów ze szkół muzycznych, sztuk pięknych i wychowania fizycznego. Ich bogaty program artystyczny przybliża widzom tradycyjne utwory muzyczne oraz tańce etniczne z różnych zakątków Chin. Będzie to znakomite wprowadzenie do kultury Państwa Środka.

Szekspir po chińsku

Artyści z Chin postanowili przywieźć do Gdańska nie tylko tradycyjny teatr i taniec, ale również ich najnowsze oblicza. Znakomitym reprezentantem będzie tu spektakl „Biały Wąż” z Centrum Sztuk Dramatycznych z Szanghaju, bazujący na słynnej legendzie Dynastii Tang (618 n.e.), która przez wieki pobudzała wyobraźnię chińskich twórców. Spektakl przekształca tę klasyczną opowieść o miłości ponad granicami w wydarzenie artystyczne łączące multimedia, sztuki wizualne i performatywne oraz muzykę, tradycyjne pieśni, bogatą scenografię i kostiumy, które jest ucztą dla zmysłów. Spektakl zagrany zostanie dwukrotnie, 20 i 21 października o godz. 19.

Nie zabraknie też samego Szekspira. Zobaczymy dwa spektakle, z których każdy jest nietypową interpretacją dzieł Mistrza ze Stratfordu. „Ja, Hamlet” z Kunqu Opera (12 – 14.10, godz. 19) to 400 lat historii, jeden człowiek i cztery Szekspirowskie postaci. Sławny chiński aktor Zhang Jun, który w 2011 roku otrzymał tytuł Artysta dla Pokoju UNESCO, zaprezentuje operę na jednego aktora, wspieranego przez niesamowitą scenografię oraz ciekawe efekty dźwiękowe. Spektakl wyreżyserował jeden z najsłynniejszych chińskich twórców operowych Lee Hsiao-pin. Kolejną wariacją na temat dzieła Szekspira będzie… taneczny „Wieczór Trzech Króli” w wykonaniu artystów z Shanghai Dance School (16-17.10, godz. 19), którego przewodnim tematem będą ludzkie emocje, uczucia i relacje. Ile spotkań i rozstań nas czeka, zanim nauczymy się odwagi, by kochać i nienawidzić, i żyć zgodnie z własną wolą – pytają twórcy spektaklu.

Chińskie lalki na scenie i w pracowni

Pośród różnorodnych propozycji Tygodnia Chińskiego nie zabraknie również wydarzeń dla dzieci. „Magia lalek” z Teatru Lalek w Szanghaju (13 -14.10, godz. 12 i 16) to spektakl składający się z czterech opowieści – „Odźwierny”, „Szmatki”, „Ropucha i gęsi” oraz „Taniec czerwonego jedwabiu”, zrealizowane w różnych formach teatru lalek (pacynka, marionetka, teatr cieni, kukiełka). Zaprezentowany będzie w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku. Towarzyszyć mu będą warsztaty lalkowe dla dzieci i rodziców (13-14.10, godz. 13:30). Bilety są do nabycia w kasach GTS i online.

 

Wystawy, spotkania…

Tradycyjnie wśród wydarzeń Teatrów Europy i Świata znajdą się również prezentacje filmów, wystawy oraz spotkania, które przybliżą kulturę prezentowanego kraju. „Chiny nieodkryte”, to spotkanie turystyczne, które poprowadzi Cui Ke, Dyrektor Chińskiego Narodowego Biura Turystyki w Budapeszcie. Uczestnicy spotkania poznają nie tylko największe walory turystyczne Państwa Środka, ale będą mogli również wziąć udział z tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty. Natomiast jako wstęp do spektaklu „Ja, Hamlet”, wykład o „Hamlecie i kobietach jego życia” poprowadzi Anna Ratkiewicz-Syrek, Kierownik Działu Edukacji GTS, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego. Kinomanów, filmoznawców i nie tylko zainteresuje z pewnością wykład Łukasza Bachory, doktoranta Uniwersytetu Gdańskiego w Katedrze Studiów Wschodnich, dotyczący współczesnego chińskiego kina.

Wszystkie informacje na temat wydarzeń i zakupu biletów znajdują się na stronie teatrszekspirowski.pl.