fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Gościliśmy Prezydent KL Henrykę Bochniarz

 

 

Prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz

 

Wczorajsza wizyta Prezydent Konfederacji Lewiatan Henryki Bochniarz u „Pracodawców Pomorza” była ze wszech miar szczególna. Podczas otwartego posiedzenia Rady organizacji otrzymała – z rąk Prezydenta Zbigniew Canowieckiego i Prezesa Zarządu Jerzego Jerkiewicza – Złoty Medal „Za Zasługi dla Pracodawców Pomorza”. To najwyższe wyróżnienie organizacji przekazywane osobom o szczególnych osiągnięciach z obszaru biznesu, gospodarki, relacji społecznych.

Z racji przełomu 2018 i 2019 roku, Prezydent Henryka Bochniarz wystąpiła do uczestników spotkania z krótkim wystąpieniem poświęconym wyzwaniom dla biznesu i gospodarki w Polsce i na świecie w 2019 roku. Na spotkaniu Prezydent Bochniarz towarzyszyli: doradca podatkowy i Sekretarz Rady Podatkowej Przemysław Pruszyński i dyrektor Departamentu Pracy, radca pracy, Robert Lisicki.

 

Bank Światowy prognozuje, że spowolnienie gospodarcze dotknie zauważalnie kraje rozwinięte, w tym Polskę. Pomimo stosunkowo dobrego położenia kraju w ujęciu stopy wzrostu PKB, dynamika powiązań handlowych z krajami dotkniętymi spowolnieniem wpłynie na Polskę w podobnym stopniu, jak na naszych partnerów. 

Prezydent Bochniarz szczególnie mocno podkreślała obecną rolę Chin, które kontynuują realizację swojej ekspansji wysokich technologii, będąc wciąż traktowanymi jako kraj stereotypowo łączony z produktem niskiej jakości, a co za tym idzie – konkurencyjności. Jak zauważyła Henryk Bochniarz: – Obecny status Chin wymaga zupełnie oddzielnej dyskusji. Martwi mnie fakt, jak mało w Polsce się o tym rozmawia. Patrząc na problem z perspektywy Brukseli, dostrzegam jak niewiele ma nasz kraj do zaoferowania Państwu Środka pod względem handlowym i technologicznym. Chiny kontrolują ponad 30 z 50 największych portów świata. Ich silna pozycją nie jest już determinowana tylko i wyłącznie polityką wewnętrzną kraju – wyjaśniała Prezydent Bochniarz, podając tutaj jako przykład otwarcie pierwszej zewnętrznej chińskiej bazy militarnej w afrykańskim Dżibuti.

Realizacja Brexitu przez Wielką Brytanię pozostaje w czołówce problemów najdotkliwiej dotykających europejskich struktur gospodarczych. Jak zauważyła Henryka Bochniarz, negatywnie oceniając działania Unii Europejskiej w kontekście radzenia sobie z kwestią wewnętrznego rozbicia: – Martwi mnie, że ocena Brexitu odbywa się głównie z punktu widzenia zagwarantowania warunków pobytowych polskich emigrantów, którzy stanowią zaledwie margines tego problemu. Zauważmy, jak opuszczenie Wspólnoty przez Wielką Brytanię dotknie tamtejszy przemysł motoryzacyjny, gdyż każdego dnia dociera tam z zewnątrz blisko 76% komponentów do samochodów. To blisko 1100 ciężarówek dziennie zmierzających do Wielkiej Brytanii z całej Europy. Każda minuta spowolnienia wywołana zwiększeniem formalności na granicy, przełoży się na kilkadziesiąt kilometrów korków drogowych. Nie ma dobrego wariantu dla Brexitu. 

 


RAPORT 2019 KONFEDERACJI LEWIATAN 

(KLIKNIJ OKŁADKĘ)


 

Wewnętrzne niepokoje przetaczające się w samym sercu Europy pozostały wątkiem przewodnim w dalszej części wystąpienia Prezydent Konfederacji Lewiatan. Trwająca już od ponad dwóch tygodni fala protestów we Francji, nazwana przez Henrykę Bochniarz „rewolucją oddolną”, rozpoczęła się od podwyżki podatków w ramach rządowej polityki transformacji energetycznej kraju: – W chwili obecnej najwięcej zamieszania wywołuje fakt, że strona strajkująca działa w sposób na tyle zdecentralizowany, że nie wystosowała żadnych osób, z którymi rząd mógłby nawiązać rozmowę. Debaty ze związkami zawodowymi były nieporównywalnie łatwiejszym zadaniem dla francuskiego rządu – tłumaczyła Prezydent, przechodząc następnie do wątków włoskich i hiszpańskich. 

Kryzysowe scenariusze, zdaniem Henryki Bochniarz, zostały rozpisane na całym świecie. Być może najważniejszym aspektem globalnym jest tutaj destabilizacja w przestrzeni handlowej wywołana przyjętą polityką prezydenta Donalda Trumpa zarówno wobec Światowej Organizacji Handlu, jak i samej Unii Europejskiej: – Stopień niestabilności i nieprzewidywalności jest nieporównywalny z czymkolwiek. W najbliższym latach będziemy żyli w czasie niepewności. Być może w przyszłości wyniknie z tego coś pozytywnego. Szkoda, że jako kraj, nie zabieramy aktywnego głosu w tej dyskusji, zwłaszcza w przypadku kryzysu brytyjskiego – dodała Prezydent Bochniarz, przenosząc się kolejno do m.in. tematów demograficznych i surowcowych. 

Tego samego dnia Prezydent Konfederacji Lewiatan odwiedziła jeszcze Europejskiej Centrum Solidarności, gdzie – w roli gościa specjalnego – zabrała głos podczas spotkania Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego poświęconego tematowi zaufania w biznesie.