fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Pierwsza w Polsce Agencja Pracy Robotów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pracodawcy, którzy mierzą się z problemem znalezienia odpowiednich kandydatów do pracy od teraz będą mogli zatrudnić roboty, zamiast pracowników. Wykonają one powtarzalne i monotonne czynności, a pracownicy zajmą się bardziej skomplikowanymi i odpowiedzialnymi zadaniami. To ważny krok na rynku pracy w Polsce w dobie ogromnych braków kadrowych i 165 tys. nieobsadzonych miejsc pracy.

 Agencję Pracy Robotów stworzyły wspólnie dwie doświadczone firmy – firma rekrutacyjna Antal oraz PIRXON SA – polska firma IT z piętnastoletnim stażem, wdrażająca technologie przyszłości, m.in. roboty (Robotic Process Automation) czy rozszerzoną rzeczywistość (Augmented Reality). Antal będzie oferował swoim klientom, w zależności od stanowiska, na jakie poszukiwany jest kandydat, rzeczywistych pracowników lub właśnie tych cyfrowych. Spółka PIRXON natomiast będzie te roboty tworzyła, korzystając ze swojego kilkuletniego doświadczenia zdobytego przy programowaniu około 50 robotów.


Jak działa Agencja Pracy Robotów?


Model jest prosty: firma, która potrzebuje pracownika zgłasza się do Agencji Pracy Robotów, gdzie oceniane jest czy wytypowane obowiązki mogą być wykonywane przez dedykowany algorytm.

– Jeśli robot ma szansę sprawdzić się na określonym stanowisku, jest projektowany pod dedykowane procesy i wdrażany do pracy. Zajmuje to od 7 do 40 dni, czyli znacznie mniej niż standardowa rekrutacja. Następnie jest wynajmowany za miesięczne wynagrodzenie, a jego praca wspierana jest przez naszych specjalistów

tłumaczy Bartosz Sobolewski, prezes PIRXON SA.

Pracodawca nie pokrywa kosztów programowania robota, nie płaci ZUS oraz pozostałych składek, a jedynie miesięczną pensję, zbliżoną do tej, którą otrzymuje standardowy pracownik.

– Cyfrowy pracownik ma wiele zalet: nie popełnia błędów, nie bierze urlopów, nie choruje i może pracować 24 godziny na dobę. Co więcej, roboty przejmując powtarzalne i wolumenowe procesy, dają możliwość rozwoju pracowników w bardziej zaawansowanych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zmniejszają ryzyko powstawania błędów, ale co najważniejsze powodują, że firma może skupiać się na dodatkowych aktywnościachmówi Artur Skiba, prezes  Antal.


Czym właściwie jest robot?


Nazwy: robot, bot, cyfrowy lub wirtualny pracownik stały się popularne dla opisu rozwiązań z zakresu Robotic Process Automation (RPA), czyli oprogramowania mogącego wykonywać dowolne procesy oparte na danych i regułach. Roboty działają podobnie jak człowiek – mogą realizować wiele powtarzalnych procesów, do których potrzebny jest komputer. Logują się do systemów, wpisują dane w odpowiednie miejsca, kopiują je, generują raporty, wysyłają e-maile, pobierają informacje z wewnętrznych systemów firmy oraz z zewnętrznych źródeł danych. Korzystają swobodnie z systemów ERP, poczty e-mail, portali internetowych, pakietu Microsoft Office i wielu innych aplikacji.

Roboty mogą wykonywać wiele czynności: księgować faktury, tworzyć raporty, naliczać pensję, generować oferty sprzedażowe i wysyłać je do potencjalnych klientów, obsługiwać zamówienia, reklamacje czy zwroty, a także zamawiać transporty czy harmonogramować zlecenia produkcyjne.

Zrobotyzować można każdy proces, który jest powtarzalny i nie występuje w nim zbyt duża liczba wyjątkówdodaje Bartosz Sobolewski

Agencja Pracy Robotów powstała na bazie wcześniejszych doświadczeń agencji Antal, dla której PIRXON SA wykonał Bonifacego – robota zajmującego się poszukiwaniem kandydatów do pracy. Projekt zakończył się sukcesem, a Bonifacy pracuje bardzo sprawnie, skracając proces rekrutacji o jedną trzecią.

——————————————————————————–

O firmach tworzących Agencję Pracy Robotów:

Pirxon SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) –  od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom. Przez ten czas spółka zbudowała pozycję lidera w branży, zdobywając uznanie ponad 800 klientów. Jest twórcą technologii przyszłości, liderem robotyzacji procesów (RPA) i pionierem rozszerzonej rzeczywistości (AR) w naszym kraju. Firma stworzyła też autorskie systemy do zarządzania majątkiem trwałym oraz zarządzania należnościami i ryzykiem kredytowym.

Antal – jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR. Marka jest obecna w Polsce od 1996 roku. Biura w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu oraz Gdańsku prowadzą projekty w Polsce i za granicą, dla największych globalnych oraz lokalnych przedsiębiorstw ze wszystkich sektorów gospodarki. Obecnie w Antal działa 10 dywizji rekrutacyjnych oraz zespoły doradzające firmom w zakresie oceny i rozwoju pracowników, employer brandingu oraz analiz rynkowych.

 


Kontakt prasowy:

PIRXON SA

Anna Sobolewska

E-mail: a.sobolewska@pirxon.com

Tel: +48 502 032 900