fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Pracodawcom nie podoba się ustawa prądowa

  • Sejmowa komisja energii i skarbu państwa pracuje nad nowelizacją ustawy prądowej. Obecnie obwiązująca ustawa jest kosztownym pomysłem na zamrożenie cen energii na jeden rok. Nowelizacja przewiduje wprowadzenie dwóch różnych reżimów prawnych, odrębnie dla pierwszej i drugiej połowy roku, co powoduje, że regulacja będzie i kosztowna, i skomplikowana operacyjnie. 
  • Mechanizm zamrożenia ceny sprzedaży energii elektrycznej do klientów innych niż gospodarstwa domowe jest pomocą publiczną. Nie można więc zakładać, że zamrożenie cen w pierwszym półroczu pomocą publiczną nie jest, a w drugim półroczu już jest.
  • Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, członek Konfederacji Lewiatan, proponuje uchylenie ustawy i uchwalenie nowej, która zagwarantuje klientom bezpieczeństwo prawne, przejrzystość zasad rozliczeń za zakupioną energię i sprawne funkcjonowanie rynku sprzedaży energii elektrycznej.

Pracodawcy podkreślają, że tak ważna ustawa, która obciąży finanse publiczne kwotą prawie 10 mld zł,  jest procedowana bez konsultacji społecznych. To  sprzeczne z zasadami dochowania dyscypliny finansów publicznych, stanowienia dobrego prawa i kolejny przejaw tworzenia regulacji bez wiarygodnej oceny skutków wprowadzanych regulacji.

– Nowa ustawa powinna obejmować jednolite zasady dla całego roku 2019 i uregulować obniżenie cen sprzedaży do grupy gospodarstw domowych z jednoczesną rekompensatą rzeczywiście utraconych korzyści przez sprzedawców. W zakresie klientów niebędących gospodarstwami domowymi pomoc publiczna powinna być realizowana poza rynkiem energii, na wniosek zainteresowanego podmiotu – mówi Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

W przypadku jakichkolwiek innych regulacji, np. w ramach usługi powszechnej poza grupą gospodarstw domowych, te rozliczenia również powinny się odbywać bez udziału sprzedawców.

W ocenie ZPPE przyjęcie powyższego rozwiązania dałoby sygnał dla odbiorców i inwestorów do podjęcia decyzji w zakresie nowych sposobów pozyskania energii, budowy zero- i niskoemisyjnych źródeł czy też inwestycji w zakresie dalszego zwiększenia efektywności energetycznej. Proponowane rozwiązanie pozwoliłoby na odzyskanie zaufania inwestorów i samych odbiorców co do stabilności ram prawnych rynku energii w Polsce, z korzyścią dla całej gospodarki.

Zdaniem pracodawców ustawa przewidująca mechanizm zamrożenia cen sprzedaży energii do klientów innych niż gospodarstwa domowe jest pomocą publiczną i będzie kosztowna dla klientów i sprzedawców energii elektrycznej.

Źródło: Konfederacja Lewiatan