fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Biznes apeluje, aby ograniczyć tanie przesyłki pocztowe z Chin

  • Opłaty za przesyłki pocztowe z Chin do krajów UE, w tym Polski są niskie, co negatywnie odczuwają przedsiębiorstwa działające na naszym rynku.
  • Mamy do czynienia z dotowaniem paczek e-commerce, np. z Chin, co zakłóca konkurencję i uderza w europejskich sprzedawców oraz platformy internetowe, które umożliwiają i usprawniają handel elektroniczny.
  • W liście skierowanym do szefów rządów państw UE, platformy internetowe, przedsiębiorstwa z branży e-commerce z całej Europy, w tym z Polski, apelują o reformę systemu dostarczania paczek.

– Pod koniec września br., w Genewie, na nadzwyczajnym kongresie  Międzynarodowej Unii Pocztowej, będą omawiane kwestie strategiczne dotyczące polityki pocztowej oraz zapewnienia równych  warunków działania dla europejskiego handlu detalicznego i elektronicznego. Apelujemy, wspólnie z przedsiębiorcami z całej          Europy, aby na tym spotkaniu przedstawiciele rządów europejskich naciskali na  przeprowadzenie  gruntownej reformy systemu opłat za przesyłki pocztowe – mówi dr Aleksandra Musielak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Opłaty za przesyłki pocztowe między krajami członkowskimi Unii Europejskiej a Chinami są bardzo zróżnicowane.  Są one następstwem ustaleń dotyczących opłat pocztowych jakie zapadają właśnie na forum Międzynarodowej Unii Pocztowej. Poszczególne kraje, w tym państwa UE i Chiny, są zaszeregowane do jednej z dziewięciu kategorii, które determinują wysokość dopuszczalnych opłat pocztowych naliczanych za dostawę przesyłki oraz zasady wzajemnych rozliczeń między organami pocztowymi poszczególnych krajów – członków UPU. Chiny zyskują właśnie na korzystnym zaszeregowaniu, dzięki temu stosują niskie opłaty i są de facto subsydiowane przez inne kraje.

 

Źródło: Konfederacja Lewiatan