fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Pawłowi Adamowiczowi pro memoria

W poniedziałek, 13 stycznia br., w Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47 odbyła się prezentacja portretu śp. Pawła Adamowicza. Obraz olejny autorstwa Anny Wypych trafił do zbiorów Muzeum Gdańska dzięki inicjatywie Pracodawców Pomorza, organizacji reprezentowanej przez jej prezydenta Zbigniewa Canowieckiego,  i fundatorowi, przedsiębiorcy – Mariuszowi Grzędzie, członkowi związku pracodawców.

Obraz – dzieło Anny Wypych-Klimowskiej, gdańszczanki i absolwentki Akademii Sztuk Pięknych, przedstawia śp. Pawła Adamowicza na tle ulicy Długiej, którą podczas swej 20-letniej kadencji przemierzał tysiące razy. Portret powstał z intencją jego stałej prezentacji w Małej Sali Rady w Ratuszu Głównego Miasta, gdzie zwiedzający już mogą zobaczyć ekspozycję  „Biurko Prezydenta”, która powstała kilka miesięcy po śmierci włodarza Gdańska. Jest tam też kilka ulubionych książek zmarłego oraz osobisty kalendarz zawierający daty spotkań. W nadchodzących latach ekspozycja ma zostać poszerzona o nowe pamiątki, które są sukcesywnie przekazywane przez instytucje, stowarzyszenia, czy osoby prywatne.

Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska przypomina, że od setek lat w Ratuszu Głównego Miasta gromadzono i przekazywano następnym pokoleniom portrety włodarzy miasta, niestety kolekcja ta przepadła w czasach II wojny światowej. Dar obecnego fundatora pozwoli wrócić do tej tradycji.  Inicjator przekazania portretu do zbiorów miejskiego muzeum, prezydent Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki, tak wspomina zmarłego włodarza miasta  i jego zasługi dla środowiska przedsiębiorców:

Prezydent Paweł Adamowicz był osobą niezwykle poważaną przez przedsiębiorców. Zawsze otwarty na potrzeby środowiska gospodarczego, odwiedzający regularnie gdańskie firmy, służący wsparciem i pomocą nawet w sprawach trudnych i wymagających odważnych decyzji. Dlatego też po Jego tragicznej śmierci pracodawcy rozważali i występowali z wieloma propozycjami uczczenia Jego pamięci. Obecnie Pracodawcy Pomorza realizują program wspierania różnego rodzaju inicjatyw związanych z upamiętnieniem dorobku i drogi życiowej Naszego Prezydenta.   

Portret prezydenta można od 14 stycznia br. oglądać na wystawie stałej w  Małej Sali Rady Ratusza Głównego Miasta.

Anna Kłos

Fot. Muzeum Gdańska

Od lewej: Mariusz Grzęda – fundator obrazu, Zbigniew Canowiecki – prezydent Pracodawców Pomorza, Anna Wypych-Klimowska – twórczyni obrazu, Piotr Adamowicz – brat Prezydenta