fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

 Informator Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni  dla Przedsiębiorców i Pracodawców

Szanowni Państwo,

w tym niełatwym dla wszystkich czasie, gdy koronawirus atakuje ze zwiększoną siłą, a sytuacja gospodarcza i ekonomiczna nie napawa optymizmem, chcielibyśmy przekazać Państwu najważniejsze informacje o nowych formach wsparcia dla mikro, małych, średnich firm, przedsiębiorców niezatrudniających pracowników, organizacji pozarządowych, organizacji, o których mowa w ustawie o organizacjach pożytku publicznego i o wolontariacie oraz o niezbędnej w tym zakresie współpracy z gdyńskim Urzędem Pracy.

Odpowiadając na często zadawane pytania przygotowaliśmy niezbędnik każdego przedsiębiorcy.

  1. Tarcza antykryzysowa – Co, gdzie i dla kogo?

Wsparcie świadczone przez powiatowe urzędy pracy:

 dofinansowania części kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne pracowników,

 dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności,

 niskooprocentowane pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.

Wsparcie świadczone przez wojewódzkie urzędy pracy:

 ochrona miejsc pracy – dopłaty do wynagrodzeń pracowniczych

Wszystkie szczegółowe informacje o dofinansowaniach – zarówno do wynagrodzeń, jak i prowadzenia działalności gospodarczej – i niskooprocentowanej pożyczce dla mikroprzedsiębiorców udostępniamy i uaktualniamy na bieżąco na naszej stronie internetowej:

PUP GDYNIA

https://gdynia.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza 

WUP GDAŃSK

https://wupgdansk.praca.gov.pl/pakietantykryzysowy1

 

  1. Co jeśli sytuacja na rynku zmusi do zwolnienia pracowników?

Warto poinformować zwalnianych pracowników o możliwości rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy, gdyż jest to dla nich podstawowy warunek, który należy spełnić aby otrzymać świadczenia związane z bezrobociem bezrobotnych i dostęp do wszystkich usług PUP

W związku z wprowadzonym stanem epidemii, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo klientów, jak i pracowników zalecamy rejestrację elektroniczną:

https://gdynia.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/rejestracja-w-urzedzie

Warto poinformować również o instrukcjach „krok po kroku”, ułatwiających przejście przez proces rejestracji elektronicznej – to naprawdę proste! Może się zdarzyć, że zwalniany pracownik nie będzie miał prywatnie dostępu do internetu, komputera. W takich sytuacjach zwracamy się do pracodawców z prośbą aby udostępnić odpowiedni sprzęt w miejscu pracy, bo być może będzie to jedyna możliwość, aby zwalniany pracownik mógł się zarejestrować bez konieczności osobistego przychodzenia do Urzędu.

https://gdynia.praca.gov.pl/-/11820908-rejestracja-elektroniczna

 

  1. Czy można podpisać dokumenty bez wizyty w Urzędzie?

Załatwiając sprawy urzędowe przez Internet, trzeba pamiętać, że dokumenty – tak jak na co dzień – wymagają podpisania (i również można to zrobić elektronicznie):

NAJŁATWIEJ – za pomocą profilu zaufanego! Bez wychodzenia z domu!

https://gdynia.praca.gov.pl/-/11819990-profil-zaufany

Mimo, że Urząd obecnie jest nieczynny dla interesantów, to NIE PRZERYWAMY PRACY! Pozostając do Państwa dyspozycji, staramy się pomóc, najlepiej jak to możliwe w obecnej sytuacji.

Specjalnie na potrzeby przedsiębiorców i pracodawców uruchomiliśmy dwie dedykowane linie telefoniczne, pod którymi można uzyskać niezbędne informacje dot. wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej:

(58) 776 12 11 oraz (58) 776 12 59

oraz kontakt mailowy: dopłaty-pozyczki@pupgdynia.pl