fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Opracowanie dotyczące „tarczy antykryzysowej” – kancelaria Hebel Masiak i Wspólnicy s.c

W dniu 31.03.2020 ostatecznie zdecydowano o aktualnej pomocy dla przedsiębiorców i pracowników. Niestety – wielkie oczekiwania przyniosły dosyć skromną – w odczuciu niemal wszystkich pracodawców – pomoc, tym bardziej z tej pomocy przedsiębiorcy powinni skorzystać. Mimo, że pomoc ta jest niestety ograniczona szeregiem warunków i biurokratycznych wymogów,  można zauważyć kilka jej pozytywnych aspektów.

Co warto pochwalić – działa już strona https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa/wyszukaj-wsparcie-dla-swojej-firmy, prowadząca niemal „za rękę” osoby chcące skorzystać z dofinansowania.

 

Sama zaś pomoc finansowa podzielona jest na kilka części. Na szczególną uwagę zasługują takie punkty jak:

  1. Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników (także – w części dotyczącej składek na ubezpieczenia społeczne). Pomoc ta skierowana jest do wszystkich przedsiębiorców, którzy zanotowali spadek obrotów. Poza kilkoma drobniejszymi warunkami umożliwiającymi skorzystanie z pomocy – najważniejszym jest zawarcie porozumienia z pracownikami w sprawie przestoju (obniżenie wynagrodzenia do 50 %) lub/i obniżenia wymiaru pracy (o 20 %). Większe firmy – szczególnie te, w których działają związki zawodowe – zapewne nie będą miały problemów w doprowadzeniu do zawarcia takiego porozumienia. Trudności z zawarciem porozumienia – nawet czysto formalne – będą miały zapewne mniejsze firmy (w których nigdy nie było problemu zawarcia porozumień z przedstawicielami pracowników). Warto skorzystać z pomocy w tym zakresie.

Wartość tej pomocy jest zróżnicowana – dotyczą jej tak naprawdę dwa programy, opisane w art. 15g i art. 15 zzb (i nast.) tzw. specustawy. Udzielaniem pomocy zajmują się urzędy pracy – na stronie

https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup#/inneSprawy/wyborUrzedu?dest=TARCZA można składać wnioski (na razie – do art. 15zzb).

  1. Zwolnienie ze składek z zakresu ubezpieczeń społecznych – zwolnienie dotyczy przedsiębiorców, którzy są płatnikami składek dla mniej, niż 10 osób. Przysługuje im zwolnienie zarówno odnośnie własnych składek za miesiące marzec-maj 2020, jak również odnośnie składek osób, które zgłosili do ubezpieczenia (np. pracowników, zleceniobiorców). Pomoc ta w niektórych przypadkach ograniczona jest uzyskiwanym przez przedsiębiorcę przychodem. Wnioski on-line są dostępne na PUE ZUS, jest to formularz RDZ
  2. Świadczenie postojowe – w wysokości do 2080 zł (jednorazowe) przeznaczone jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz osób wykonujących umowę agencyjną, zlecenia lub podobną, uzyskanie tego świadczenia ograniczone jest również kryterium przychodowym. Wnioski on-line dostępne są na platformie PUE ZUS (formularz RSP-D)
  3. Pożyczka w kwocie do 5.000 złdotyczy przedsiębiorców zatrudniających do 9 pracowników. Przy zachowaniu pewnych warunków (głównie – utrzymaniu ilości etatów pracowniczych) może być umorzona. Wnioski on-line dostępne są także na stronie

 https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup#/inneSprawy/wyborUrzedu?dest=TARCZA

  1. Możliwość obniżenia dochodu lub przychodu za rok 2019r – dotyczy wszystkich przedsiębiorców w przypadku poniesienia straty w roku 2020r y z powodu COVID-19 (co ważne – rozliczenie podatkowe za 2019 rok można składać do końca maja 2020 roku)

 

W ustawie wskazano także szereg ułatwień przy renegocjacji umów (w tym – zawieranych z podmiotami publicznymi w drodze zamówień publicznych), przedłużeń zezwoleń i badań itp.

Zaproponowano również szereg innych (już dla konkretnych branż) możliwości pomocowych, znowelizowano także ponad 50 ustaw .

Co istotne – ustawa wstrzymała bieg wszystkich niemal terminów (poza pewnymi wyjątkami) w postępowaniach sądowych, administracyjnych i innych. Oznacza to, że różnych (ale – nie wszystkich!) „terminowych” pism nie trzeba na razie składać; nie trzeba też wykonywać niektórych obowiązków.


Opracowanie przygotowane przez kancelarię Hebel Masiak i Wspólnicy s.c. – członka Pracodawców Pomorza