fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Wspierajmy akcje „Dobronosze niosą zakupy i dobro”

 

„Seniorze! Zostań bezpiecznie w domu, zadzwoń, a my zrobimy za Ciebie zakupy!”. Z taką inicjatywą wychodzi grupa wolontariuszy z Trójmiasta i organizuje akcję bezkontaktowych dostaw najbardziej potrzebnych produktów dla osób, które są w grupie najwyższego zagrożenia zarażenia chorobą COVID-19.  Z pomocy „Dobronoszy” skorzystać mogą osoby powyżej 60 roku życia, osoby z niepełnosprawnościami oraz przebywające na kwarantannie. Dobronoszem może zostać każdy, czy to dołączając do grona wolontariuszy, czy choćby przekazując informację o akcji osobom bliskim, znajomym lub sąsiadom. Lub wspierając  publiczną zbiórkę.

– „Naszym nadrzędnym celem jest zadbanie o osoby starsze, zatrzymanie ich w domach i wyręczenie ich w zakupach. Dostarczamy podstawowe produkty spożywcze i higieniczne. Wystarczy zadzwonić na infolinię pod numer telefonu 58 555 53 00. Nasz wolontariusz przyjmie zamówienie, poda wycenę i jednocześnie przekaże listę do realizacji jednemu ze współpracujących z nami sklepów.  Dostawę realizujemy kolejnego dnia. Zakupy zostawiamy przed drzwiami zamawiającego. Wszystko przebiega bezpiecznie, bez kontaktu. Płatność można uregulować na przykład przelewem, wtedy gdy będzie taka możliwość. Oprócz trójmiejskich Seniorów wspieramy obecnie również osoby na kwarantannie oraz z niepełnosprawnościami” – wyjaśnia Olga Pajewska, z fundacji Młodorośli organizującej przedsięwzięcie.

Aby dostawy mogły być realizowane płynnie, trwa zbiórka pieniędzy potrzebnych na zakupy –  zarówno wśród darczyńców indywidualnych jak i firm i przedsiębiorstw. Budżet oczywiście sukcesywnie zostanie uzupełniony o zwrócone koszty za zakupy, jednak potrzebna jest bieżąca płynność, gdyż nie ma wskazanego terminu spłaty. – „Zdajemy sobie sprawę, że część osób jest w stanie w miarę szybko wykonać przelew zwrotny, czy poprosić o pomoc kogoś z bliskich. Jednak wśród seniorów są osoby, które  nie mają takiej możliwości. Doskonale to rozumiemy i według mnie to jest największą zaletą akcji. Działamy szybko, a formalności zostawiamy na później” – podkreśla Pajewska  i dodaje: – „Od kilku dni prowadzimy zbiórkę za pomocą serwisu Zrzutka.pl. Dokładny adres dostępny jest na naszej stronie dobronosze.pl. Można także w tej sprawie zadzwonić na infolinię. Zachęcamy do pomocy wszystkich, liczy się każda złotówka, bo w ten sposób niesiemy dobro, pomagamy grupie podwyższonego ryzyka. To może być każdy – nasza babcia, dziadek albo nawet rodzice. Po zakończeniu akcji, wszystkie pozostałe środki przekażemy między innymi na pomoc najuboższym seniorom lub  osób poszkodowanych koronawirusem.

 

Jednym z partnerów akcji, który oprócz przekazania darowizny, wsparł przedsięwzięcie puzzlami, jest spółka Trefl. Do każdej dostawy dołączone zostanie pudełko z puzzlami, tak aby można było umilić czas pobytu w domu. Organizatorzy zachęcają także inne trójmiejskie firmy, do wsparcia akcji, którym oferowane są możliwości dodatkowej promocji. Ale Dobronoszem może zostać każdy, włączając się na różne sposoby, nie tylko przekazując środki finansowe. Wystarczy przekazać informację swojemu dziadkowi lub babci, albo innemu seniorowi z rodziny, na którego bezpieczeństwie nam zależy. Na stronie dobronosze.pl są udostępnione do pobrania ulotki, które można wydrukować i wywiesić choćby na klatce schodowej.

Aktualnie realizowane są pierwsze zamówienia, w projekt włączonych jest ponad 30 osób. Organizatorom zależy na jak najszerszym rozpropagowaniu idei. – ”Gdyby tylko każda osoba, która czyta lub słyszy właśnie o tej inicjatywie, przekazała ją kilku kolejnym, wówczas bardzo szybko stworzymy szeroką grupę osób, które wiedzą i korzystają z pomocy oraz dbają o zdrowie – szczególnie tych najbardziej zagrożonych i potrzebujących” – podkreśla Olga Pajewska.

 

Patronat nad akcją objęli trójmiejscy prezydenci: Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Sopotu Jacek Karnowski i Gdyni Wojciech Szczurek.

Do pobrania ulotka do dystrubucji 

Dobronosze Ulotka A3 (1)