fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Sesja Pracodawców Pomorza w Kwidzynie

 

„Pracodawca w dobie pandemii”

Temat ten okazał się strzałem w dziesiątkę, sądząc z frekwencji podczas wczorajszego seminarium w Kwidzyńskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Trudno się dziwić, wszak epidemia koronawirusa, z którą zdążyliśmy się trochę oswoić i wszystko wskazuje na to, że nieprędko nas opuści, stworzyła zupełnie nową sytuację dla przedsiębiorców, zarówno tych wielkich jak małych i mikro.

Aby nie musieli oni uczyć się na błędach, jak funkcjonować w nienormalnych warunkach, informowała uczestników spotkania Katarzyna Kowalczyk-Jankowska, radczyni prawna z MGS Law Kancelarii Radców Prawnych Mądry, Sznycer, Sambożuk S.P.

Najpierw jednak prezes Pracodawców Pomorza Tomasz Limon omówił cele, zadania, charakter i historię tej organizacji, najliczniejszej i najdłuższej stażem formy zrzeszenia pomorskich pracodawców. Położył nacisk przede wszystkim na różnorodne formy wspierania jej członków w sprawach zarówno wielkiej jak drobniejszej wagi. Aktualnie jest to jak radzić sobie w działalności biznesowej w czasach wielu ograniczeń i zmieniającej się rzeczywistości prawnej.

 

 

Kompendium wiedzy na ten temat przekazała Katarzyna Kowalczyk-Jankowska. Najważniejszą sprawą w ostatnich miesiącach były aktualnie dostępne dofinansowania dla przedsiębiorców w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, w tym dofinansowania do wynagrodzeń pracowniczych. Pracodawcy Pomorza od początku trwania epidemii walczyli, poprzez dostępne sobie kanały nacisku na władze centralne, aby tzw. tarcza antykryzysowa była jak najefektywniejsza, a także prowadzili i prowadzą rozmaite akcje informacyjne w celu uświadomienia swym członkom z czego mogą skorzystać, co im ułatwi przetrwanie w trudnych czasach.

Katarzyna Kowalczyk-Jankowska skupiła się na zagadnieniach prawnych, czyli: wykonywanie zobowiązań umownych przez przedsiębiorców w czasie pandemii, zwolnienia pracownicze w dobie koronawirusa, prawa i obowiązki pracowników w czasie pandemii, organizacja pracy w czasie pandemii, oraz jak przygotować się na drugi lockdown. Omówiła też sprawę umów już przez pracodawców zawartych i przyszłych. Te pierwsze radziła dokładnie przejrzeć i wprowadzić dodatkowe klauzule, szczególnie dotyczące kar umownych, odsetek, odszkodowań. Konieczne jest zwrócenie uwagi na na dział zobowiązania pracownicze, w tym skutki niewykonania zobowiązań umownych.

W kategorii umowy z kontrahentami uwagi wymagają paragrafy dotyczące możliwości odstąpienia od nich, kary umowne, w tym klauzula tzw. siły wyższej, czyli czy można ponosić odpowiedzialność za jej (siły wyższej) skutki.

Mówczyni odczarowała też mający złą sławę wniosek o upadłość. Uświadomiła, że jeśli już firma znalazła się w tragicznej sytuacji (o co w dzisiejszych czasach nietrudno), zgłoszenie takiego wniosku w odpowiednim czasie zapewnia ochronę osobistą za zobowiązania spółki.