fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Gdańskie władze planują budżet na 2021

Projekt budżetu miasta na 2021 rok Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska przekazała 13 listopada br.  Agnieszce Owczarczak, przewodniczącej Rady Miasta. To początek procedur. Projekt zostanie niezwłocznie przekazany do zaopiniowania komisjom Rady Miasta Gdańska. Sesja budżetowa jest zaplanowana na 17 grudnia.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przekazała 13 listopada projekt budżetu Gdańska na 2021 rok przewodniczącej Rady Miasta Agnieszce Owczarczak. W wydarzeniu uczestniczyła także Emilia Kosińska, zastępca Skarbnik Miasta (fot. materiały prasowe)

 

Nie zapowiada się dobrze

Przewiduje się ponad 4,3 mld zł wydatków i blisko 3,8 mld zł dochodów. Planowany deficyt na 2021 rok wyniesie 565,2 mln zł. Główne przyczyny to: rosnące wydatki dotyczące edukacji, zmiany w PIT, epidemia koronawirusa, niższe dochody z kom. miejskiej i utrzymane wysokie wydatki na kluczowe miejskie inwestycje. Rekordowe będą wydatki miasta na Janosikowe. To fundusz, na który składają się bogate samorządy, a pieniądze trafiają do radzących sobie zdecydowanie gorzej innych gmin i miast. Gdańsk musi oddać w ramach „Janosikowego” 58,9 mln zł, czyli aż o 20% więcej w porównaniu do ubiegłego roku. Wynika to z faktu, że jego wysokość oblicza się na podstawie budżetu sprzed dwu lat, a w roku 2018 gdańskie wydatki i dochody były prawie zrównoważone.

 

 

Dochody majątkowe w niekorzystnym układzie

W 2020 roku wyniosły ogółem 504,9 mln zł, z czego 348,2 mln pochodziło z dotacji unijnych a 34,7 mln ze sprzedaży majątku gminnego. W roku 2021 przewiduje się tylko 264, 7 mln dochodów ogółem, z czego dotacje z UE spadną do 146,4 mln zł, bo dopiero będzie zaczynać funkcjonować nowy budżet, (którego uchwalenie mówiąc nawiasem aktualnie blokuje Polska oraz Węgry, a obowiązuje jednomyślność członków Unii). Zatem zapowiada się w miejskim budżecie zwiększenie wpływów ze sprzedaży majątku gminy – do 92, 4 mln zł

Podatki i opłaty lokalne, które są ustalane przez samorząd przyniosą do budżetu Gdańska 535,7 mln zł, czyli nieco ponad 6 procent więcej w porównaniu do 2020 r.

Władze gdańskie chcą ocalić wydatki inwestycyjne

Planują je na poziomie 745,6 mln zł. Wśród największych są: kompleksowa modernizacja energetyczna budynków – 87,1 mln zł, dofinansowanie budowy 217 mieszkań przez gdańskie TBS-y – 60,6 mln zł, Nowa Warszawska – 60,1 mln zł, rewitalizacja dzielnic – 51,7 mln zł, program przeciwpowodziowy – 33,5 mln zł, węzły integracyjne przy dworcu Gdańsk Główny i Wrzeszcz – 33,5 mln zł, modernizacje obiektów oświatowych – 29,1 mln zł, rewaloryzacja ulic Głównego Miasta – 25,1 mln zł i rozbudowa ul. Kartuskiej – 19,3 mln zł. Niewątpliwie  tworzyć to będzie szansę funkcjonowania dla przedsiębiorstw, które będą miały zlecenia oraz umożliwi utrzymanie miejsc pracy, ale niestety daleko Belize do czasów rekordowych inwestycji początku kończącego się dziesięciolecia.

 


Tekst: Anna Kłos