fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Sopocka NDI S.A. buduje dla Politechniki Gdańskiej

 

Niewiele firm w Polsce podjęłoby się tak trudnego zadania. Powstaje Centrum IKompetencji STOS za 156 mln zł – na razie, bo potrzebne będzie ponad 200 mln. Różnica wynika z konieczności uzupełnienia CK STOS  (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services) o dodatkowe, specjalistyczne wyposażenie (w tym superkomputer), które uczelnia będzie sukcesywnie kupować i instalować w obiekcie w kolejnych latach.

To będzie jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy, w którym znajdzie się m.in. jeden z najszybszych superkomputerów w Polsce. Inwestycja pozwoli nie tylko na jeszcze szerszą współpracę uczelni z przemysłem i biznesem, ale również wzmocni pozycję Gdańska jako silnego ośrodka akademickiego.

Ambitne działania przedsiębiorstwa NDI S.A.

Inwestycja (jedna z największych realizowanych obecnie w Gdańsku), powstaje na terenie kampusu uczelni – przy ul. Traugutta, w sąsiedztwie budynku Zarządzania i Ekonomii PG Wyłoniona w drodze przetargu sopocka spółka NDI zbuduje inteligentny obiekt, który będzie wyposażony w najnowszej generacji infrastrukturę techniczną i sieciową, pozwalającą wykonywać skomplikowane symulacje, a także przetwarzać i archiwizować ogromne zbiory danych.

Najważniejszym elementem centrum będzie „bunkier”, czyli serwerownia, która ma spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa danych (ma być zabezpieczona w taki sposób, by zgromadzonym w niej danym nie zagrażały ogień, woda, a nawet pole elektromagnetyczne) i zostanie wyposażona m.in. w superkomputer. Przekładając na język potoczny – to, co „domowemu” komputerowi PC zajęłoby kilka miesięcy, superkomputer w STOS-ie wykona w kilka godzin.

Umowa pomiędzy PG a spółką NDI obejmuje budowę głównego obiektu o powierzchni ok. 12 tys. m kw., a także zagospodarowanie terenu wokół niego wraz z wykonaniem wszelkich niezbędnych robót: ziemnych, konstrukcyjnych oraz wykończeniowych. Prace obejmują również wykonanie oraz wyposażenie pomieszczeń serwerowni. Budowlańcy z NDI podkreślają, że inwestycja jest bardzo wymagająca m.in. ze względu na jej położenie. CK STOS powstaje bowiem na zboczu Szubieniczej Góry w Gdańsku Wrzeszczu.

Fundusze

Koszt inwestycji, która zakończy się w I połowie 2022 r., to 155,7 mln zł – z czego 90,1 mln pokryła unijna dotacja w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Udało się ją pozyskać dzięki zaangażowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i marszałka Mieczysława Struka oraz Agencji Rozwoju Pomorza. Pozostała część kwoty uczelnia pokrywa niemal w całości ze środków własnych wygospodarowanych przez Centrum Informatyczne TASK PG. Inwestycję wsparły również dodatkowe środki od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Anna Kłos (na podstawie komunikatu PG)

 

Czytaj więcej o projekcie na stronie spółki NDI S.A.