fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Rząd tworzy strategię wodorową

 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska 14 stycznia 2021 r. przekazało do konsultacji publicznych projekt „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.” – dokumentu, który określa ambitne i realne cele w zakresie rozwoju i wykorzystania technologii wodorowych w Polsce.

Wizją i nadrzędnym celem PSW jest stworzenie polskiej gałęzi gospodarki wodorowej m.in. poprzez rozwój rodzimych patentów i technologii wodorowych oraz ich wykorzystanie na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej i utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki.

Założenia Strategii przedstawili podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, wiceminister Ireneusz Zyska oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodorowej Krzysztof Kubów.

Projekt określa cele i działania dotyczące rozwoju krajowych kompetencji i technologii na rzecz budowy niskoemisyjnej gospodarki wodorowej. Odnoszą się one do trzech sektorów wykorzystania wodoru – energetyki, transportu i przemysłu, a także do jego produkcji, dystrybucji oraz koniecznych zmian prawnych i finansowania.

Polska strategia wodorowa a europejska

Niestety są rozbieżności. Polacy chcą wykorzystywać różne technologie i produkować różne rodzaje wodoru,  Europa chce, by priorytet miał wodór zielony, pozyskiwany z pomocą Odnawialnych Źródeł Energii. W tym celu nasz rząd, by utrzymać dostęp do skarbca unijnego, stara się o bardziej neutralną klasyfikację od tęczy wodorowej, znanej dotychczas w sektorze wodorowym Unii Europejskiej, W tej kwestii możemy ewentualnie liczyć na wsparcie strategii wodorowych niektórych krajów unijnych, Japonii i Australii. Te dwa ostatnie kraje są szczególnie istotnymi przykładami, ponieważ sięgają po rozwiązania inne niż tylko zielony wodór.

Polska nie jest w stanie przystać na produkowanie w większości zielonego wodoru, ponieważ wykorzystanie potencjału źródeł OZE jest u nas ograniczone warunkami technicznymi i atmosferycznymi a produkcja konkurencyjnego pod względem ekonomicznym wodoru ze źródeł jądrowych, będzie możliwa po uruchomieniu pierwszego bloku, co planowane jest na rok 2033, a na razie nie ma jeszcze lokalizacji jądrówki.

Spółki państwowe już przygotowują projekty wodorowe

Są to: PKN Orlen, Grupa Lotos, Grupa Azoty i Tauron. Prace nad technologiami związanymi z gospodarką wodorową realizowane są w Polsce od lat. Obecnie istnieją już w kraju rozwiązania o wysokiej gotowości technologicznej. Aby przenieść je do fazy komercjalizacji, konieczne jest finansowe wsparcie unijne tej gałęzi, celem umożliwienia jej dynamicznego i stabilnego rozwoju w horyzoncie czasowym roku 2030 .Łańcuch wartości preferowanych, opisany przez autorów strategii, zawiera między innymi reforming parowy węglowodorów, zgazowanie węgla, separację gazu koksowniczego oraz HTR (technologię reaktorów wysokotemperaturowych).

Konsultacje publiczne mają trwać 30 dni. Oprócz strategii wodorowej przygotowuje się ustawę prawo wodorowe oraz polską umowę sektorową z przedstawicielami nauki, think-tanków, administracji rządowej i samorządowej. Jej celem jest maksymalizacja udziału polskich przedsiębiorców.


 Anna Kłos (na podst. inf. Ministerstwa Klimatu i Środowiska)