fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Dzień Kobiet zapowiada wiosnę – spotkanie Forum Kobiet Biznesu PP

Jedno ze spotkań Forum Kobiet Biznesu Pracodawców Pomorza tego dnia. Od lewej: dr Ewa Podgórska-Rakiel, liderka Forum Małgorzata Lipska, Dagmara Romanowicz z Ośrodka Szkoleniowego Kierowców Poldek, Alicja Kulaszewicz oraz Irena Szałtynis z Agencji Reklamowej EMIS.

 

Nawet w covidowych czasach członkinie Forum Kobiet Biznesu Pracodawców Pomorza, na przekór ograniczeniom i trudnościom, postanowiły święcić 8-go marca. Spotkanie odbywało się w trybie rotacyjnym – trwało przez cały dzień i nigdy nie brało w nim jednocześnie udziału więcej niż 6 osób – nie licząc liderki Forum p. Małgorzaty Lipskiej. Panie były zdyscyplinowane, kiedy np. przybywały dwie kolejne, dwie z poprzedniej grupy opuszczały (z żalem) towarzystwo. Rozmawiano głównie o tym, jak sobie bizneswoman radzą w czasach zarazy. Ogólnie nastroje były optymistyczne – jest trudno, ale łatwo się nie poddamy.

 

Dagmara Romanowicz od 25 lat prowadzi szkołę jazdy POLDEK. Wspominała z uśmiechem jak w początkach działalności musiała przełamywać męskie uprzedzenia. Panowie – a samych takich miała wokół, babę w męskim zawodzie traktowali z mniej lub bardziej ukrywanym lekceważeniem, bo co taka może się znać na samochodach i ich prowadzeniu. Po pewnym czasie pogodzili się z rzeczywistością, że jednak czasem trafi się taka, co to umie. I robi to już 25 lat!

Alicja Kulaszewicz jest przykładem kobiety, która żadnej pracy się nie boi i potrafi się sprawnie dostosować do zmieniającej się rzeczywistości. Będąc konserwatorką zabytków z wykształcenia, pracowała przez lata jako projektantka w rodzinnej firmie artystyczno-metalowej, wykonującej elementy wystroju wnętrz. Klientami byli przeważnie ludzie zamożni, którzy potrzebowali do swych domów lub ogrodów ozdobnych elementów z metalu. Hitem firmy były artystyczne kominki. Kiedy w związku z covidem, zleceniodawcy gdzieś się podziali, p. Alicja od razu wykorzystała swój zmysł artystyczny projektując i wykonując odzież na specjalne okazje dla kobiet. Są to kreacje ślubne, wizytowe, odpowiednie na rodzinne uroczystości – jubileusze, komunie, obrony dyplomów. Potrafi doradzić jak klientka powinna się ubierać, aby maksymalnie podkreślić swe atuty. Instruuje w kwestii dodatków – wyboru butów (ceni włoskie i hiszpańskie w których na wysokich obcasach można przetańczyć cała noc). Uzupełni strój biżuterią i innymi akcesoriami, które nie tylko projektuje, ale sama wykonuje. Potrafi zakompleksioną myszkę zamienić w atrakcyjną kobietę.

Dr Ewa Podgórska-Rakiel prócz wykształcenia prawniczego ma ukończoną filologię angielską. Specjalizuje się w prawie pracy. Jest pełnomocniczką Zarządu Pracodawców Pomorza ds. prawa pracy. Interesuje ją także unijne prawo pracy, w tym problemy związane z delegowaniem pracowników za granicę. Jest bardzo ceniona w tej dziedzinie, dość powiedzieć, że uczestniczy w organizowanych przez Komisję Europejską posiedzeniach Komitetu Ekspertów ds. prawa pracy. Jej obecność w strukturach Pracodawców Pomorza jest wprost nieoceniona.

Uczestniczką spotkania była też p. Irena Szałtynis – współwłaścicielka Agencji Reklamowej Emis, której pomysły były zawsze cenione przez zarząd i członków Pracodawców Pomorza, dość przypomnieć, że jej dziełem jest obecne logo tej organizacji. Choć reklama należy do branż, które mocno dotknął koronawirusowy kryzys gospodarczy, p. Irena nie traci ducha i wypróbowanych klientów, w tym takich z kategorii dużych, znanych na Pomorzu firm. Jest optymistką – chce jak najszybciej doczekać wiosny – antykowidowej.

Przytoczyłam przykłady czterech kobiet o indywidualnych życiowych drogach, doświadczeniach, priorytetach i charakterach, które podchodzą do życia z odwagą i dzielnością  Mają jedno życzenie: Obyśmy za rok święciły Dzień Kobiet w szerszym gronie i w jeszcze lepszych nastrojach.

 

Od lewej: Dyrektorka Sprzedaży i Rozwoju/Wiceprezeska Zarządu IT MORE Sp. z o.o., liderka Forum Małgorzata Lipska, Alicja Kulaszewicz i Barbara Rak.

 


Tekst: Anna Kłos