fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

425 lat PAN Biblioteki Gdańskiej

 

 

 

 

 

 

Szanowni Państwo,

425 lat temu powstała Biblioteka Gdańska. To druga najstarsza publiczna biblioteka na obszarze dzisiejszej Polski po Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. W katalogu PAN Biblioteki Gdańskiej znajduje się ponad milion pozycji, w tym wiele unikatowych.

Świętowanie 425-lecia placówki miało rozpocząć się z początkiem 2021 roku. Niestety uniemożliwiła to pandemia. Uroczystości zostały więc rozpisane na okres od czerwca 2021 do czerwca 2022 roku. Marta Pawlik-Flisikowska z PAN Biblioteki Gdańskiej poinformowała, że zainauguruje je w piątek otwarcie wystawy pt. „Pomnik nad wiekami. Bibliotheca Senatus Gedanensis 1596-2021”. Ekspozycja zlokalizowana będzie w dwóch miejscach: część plenerowa na skwerze Macieja Kosycarza, a stacjonarna w siedzibie biblioteki przy ul. Wałowej. Wystawa będzie czynna do 13 sierpnia.

2 listopada otwarte zostaną dwie wystawy: „Biblioteka Gdańska i jej dzieje” oraz „Nasza historia – pracownicy Biblioteki Gdańskiej 1945-2021”. Pierwsza z nich będzie dostępna na skwerze Kosycarza i w budynku biblioteki, a druga tylko w siedzibie placówki. Obie będzie można oglądać do końca marca 2022 roku.


Źródło: Radio Gdańsk