fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Jarmark św. Dominika 2021 / Muzeum Bursztynu i 800-lecie Zakonu Dominikanów

 

24 lipca w Gdańsku rozpocznie się 761. Jarmark św. Dominika. Potrwa do 15 sierpnia. Rozpocznie się mocnym akcentem – otwarciem Muzeum Bursztynu w nowej lokalizacji, czyli Wielkim Młynie. Następnego dnia, czyli w niedzielę 25 lipca na Długim Targu XXVI Święto Chleba.

 

To już 761. edycja Jarmarku, ale z powodu pandemii w skromniejszej formie

Zgodnie z tradycją, zacznie się od przekazania kupcom kluczy do bram miasta, ale prezydent Aleksandra Dulkiewicz zrobi to w trybie on-line. Dobrze, że choć zwyczajowa parada jarmarkowych cudaków, która ruszy w sobotę o godz. 12.00 ulicą Długą do Ratusza Głównego Miasta, odbędzie się w realu.

Już przed rokiem pandemia sprawiła, że Jarmark odbył się w okrojonej formule. Podobnie ma być teraz. Zapowiedziało się o 1/3 mniej kupców. Ze względu na antycovidowe ostrożności, będą oni bardziej rozproszeni. O luźności Jarmarku świadczy fakt, że na 46 tys. m kw. zostanie umieszczonych 650 stoisk a w czasach przedcovidowych na 28 tys. m kw. mieściło się ich ok. 1 tys. Trudno coś przewidywać odnośnie gości imprezy. Raczej nie wrócą dawne rekordy – 1,5-2 mln zwiedzających i kupujących. Niemniej wszystko zależy od pogody i głodu rozrywki u społeczeństwa wymęczonego covidowymi obostrzeniami.  Stoiska zostaną rozproszone od skweru Heweliusza, przez ul. Szeroką, gdzie na skwerze Świętopełka staną atrakcje dla dzieci, a na samej ulicy powstanie strefa pomorskich smaków, przez Długie i Rybackie Pobrzeże, Ołowiankę, aż do Zielonego Mostu, Stągiewnej, Szafarni, Długich Ogrodów i Dolnego Miasta. Nowością jest przeniesienie części atrakcji na ul. Łąkową. Kramy nie pojawią się na Targu Węglowym.

 

Obok bursztynowego statku – przeor zakonu dominikanów ojciec Michał Osek

 

Chlebowisko mimo wszystko

Na Andrzeja Szydłowskiego, organizatora i animatora stowarzyszeń piekarzy i cukierników, można liczyć jak na Zawiszę. XXVI Święto Chleba rozpocznie się uroczystą mszą świętą w Bazylice Mariackiej, a po przemarszu barwnego korowodu w cechowych strojach, ze sztandarami, masa atrakcji dziać się będzie na Długim Targu. Tam będą stoiska z imponującą gamą chlebów, bułek i innych wypieków, popisowymi smakołykami cukierników, odbędą się konkursy, zabawy, przygrywać będą kapele i prezentować się teatrzyki. Jak zawsze, nikt stąd nie odejdzie głodny.

 

Dominikanie czczą 800-lecie przybycia zakonu do Polski

Rozpoczną to jeszcze przed startem Jarmarku. Już 15 lipca planowane jest otwarcie atrakcyjnej, ze względu na jeszcze nigdy nie widzianej przez publiczność, gamy historycznych eksponatów. Msza święta odpustowa odprawiona zostanie 8. sierpnia w Bazylice Świętego Mikołaja Po raz pierwszy na Jarmarku funkcjonować będzie stragan dominikański, Na nim, zlokalizowanym przy ulicy Pańskiej, nabyć będzie można produkty wykonywane przez braci z klasztorów z całej Polski, w tym  wino wytwarzane przez dominikanów z Sandomierza. Sercem duchowym Jarmarku będzie kościół św. Mikołaja, który otwiera się na zwiedzających wraz z nowymi eksponatami odnalezionymi podczas prac archeologicznych.

 

Jarmarkowe uliczki

Samorząd województwa pomorskiego przez cały czas trwania Jarmarku zaprasza na swą Uliczkę Pomorską na ulicy Szerokiej. W jednym miejscu znajdziemy bogactwo kulturowe i kulinarne całego Pomorza – obiecuje wicemarszałek Leszek Bonna. Królować będą pomorskie smaki (przede wszystkim oleje i miody). Promować będą się muzea: Narodowe i Archeologiczne z Gdańska oraz Etnograficzne z Wdzydz. Będą wystawcy zatrudniający osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym m.in. z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne i inni – w ramach podmiotów ekonomii społecznej.

Uliczka Litewska na ulicy Pańskiej pomieści 15 stoisk. Wśród wystawców jarmarkowych znajdą się również firmy z Mołdawii, Słowacji, Turcji, Włoch czy Azerbejdżanu. Prezentować będą zarówno produkty spożywcze jak wyroby rzemiosła.

 


LOKALIZACJE

STACJA KUCHNIE ŚWIATA, AKTYWNOŚCI SPORTOWE / Przystanek Targ Węglowy
KUCHNIE ŚWIATA / Przystanki: Park Świętopełka, Targ Rybny, Przystanek Ołowianka
POMORSKIE SMAKI / Przystanek Ołowianka
KUCHNIA POLSKA, FOOD TRUCKI / Przystanek Długie Ogrody
PRZYSMAKI REGIONALNE, PRODUKTY TRADYCYJNE / ul. Szeroka, ul. Pańska, ul. Grobla II, ul. Grobla IV, Targ Węglowy
RZEMIOSŁO, ARTYŚCI / ul. Tkacka, ul. Kołodziejska, ul. Węglarska, ul. Pańska, ul. Grobla I, ul. Grobla II, ul. Grobla III, ul. Grobla IV, Zielony Most, Długie Pobrzeże, ul. Szeroka,ul. Straganiarska, ul. Rybackie Pobrzeże, ul. Minogi, ul. Tandety
KOLEKCJONERZY, ANTYKI / ul. Długie Ogrody
MINI DZIECIĘCY PCHLI TARG / ul. Grobla I

STREFY PROGRAMOWE:

PRZYSTANEK TARG WĘGLOWY – AKTYWNOŚCI SPORTOWE, RELAKS
PRZYSTANEK PARK ŚWIĘTOPEŁKA / ALTANA – STACJA MUZYKA, STACJA DZIECI, RELAKS
PRZYSTANEK OŁOWIANKA – STACJA MUZYKA, KINO, RELAKS


Anna Kłos 

 

PEŁEN PROGRAM JARMARKU ŚW. DOMINIKA 2021