fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Prehistoria wita się ze współczesnością w Wielkim Młynie

 

 

Jest to poniekąd realizacja testamentu prezydenta Pawła Adamowicza. To on pod koniec 2018 roku podpisał umowę na prace remontowe w Wielkim Młynie, (wzniesionym w połowie XIV wieku przez Krzyżaków),  z myślą o przeznaczeniu obiektu na nową siedzibę Muzeum Bursztynu. Prace renowacyjne kosztowały ok. 33,5 mln zł. I właśnie się zakończyły. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpi w sobotę 24 lipca.

 

Ci, którzy pamiętają czasy działalności handlowej naszych kupców, nie uwierzą, że to ten sam obiekt. Wygląd zewnętrzny się nie zmienił, ale  wykonano zabiegi konserwatorskie wszystkich gotyckich murów. Oczyszczono je i uzupełniono  ubytki. Wymieniono dach, który został zrekonstruowany po zniszczeniach wojennych w latach 60. XX wieku. Na szczycie budynku umieszczono metalową chorągiewkę, którą widać na dawnych rycinach z XVII wieku. We wnętrzu zachowano elementy tzw. skansenu archeologicznego – nadal widać odkrywki fundamentów z XIV wieku.

Większość finansowania pochodzi ze środków unijnych, w tym z transgranicznego programu Polska – Rosja, który realizowaliśmy w partnerstwie z Kaliningradem. Oni w jego ramach podjęli się podobnej renowacji części budynku o nazwie Manufaktura. Mają jak na razie zrobioną dokumentację techniczną. 

 

Konferencja przed wielkim otwarciem nowego Muzeum Bursztynu. Od prawej: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Renata Adamowicz – kierownik Muzeum Bursztynu, Waldemar Ossowski – dyr Muzeum Gdańska / fot. Anna Kłos

 

Historyczne wnętrze z nowoczesnym wyglądem

Powierzchnia wystawiennicza mocno się zwiększyła – cieszy się dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski – w Katowni, czyli dotychczasowej siedzibie, mieliśmy do dyspozycji 2,5 tys. m kw., tutaj trzy razy tyle.  Prócz okazów przeniesionych z dawnej siedziby, w Wielkim Młynie będzie można oglądać eksponaty, które pozyskano w czasie remontu. To m.in. bursztynowe szachy z XVII wieku oraz unikalne w skali światowej inkluzje ze szczątkami zwierząt wymarłych 40 milionów lat temu. To chociażby gekon i chwytówka modliszkowata.

 

 Będą nie tylko funkcje wystawiennicze

– Przestrzeń Wielkiego Młyna jest podzielona na dwie części: przyrodniczo-edukacyjną na I piętrze i artystyczną na II piętrze – mówi Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu. . Na parterze będzie powierzchnia sprzedażowa, gdzie będzie można nabyć w przystępnych cenach wysokiej klasy wyroby z bursztynu. Ma mieć ok. 200 m kw. Już się zgłosiło ponad 30 bursztynników chcących tam sprzedawać swe wyroby. Również na parterze mają znaleźć się sale na wystawy czasowe oraz na konferencje i sympozja. Chodzi o to, aby był to obiekt wielofunkcyjny, tętniący życiem. Natomiast w opuszczonej Katowni ma znaleźć się muzeum odbudowy Gdańska, w którym muzealnicy chcą zaprezentować fenomen odbudowy miasta po 1945 roku.


Anna Kłos

 

Bursztynowy weekend na skwerze Heweliusza

W weekend otwarcia (23–25 lipca) wokół Wielkiego Młyna zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących pod hasłem „Bursztynowy weekend”.

Przez trzy wieczory, zawsze o godz. 21 – zabrzmi muzyka, a o godz. 22 – na dachu Wielkiego Młyna zabłyśnie wielkoformatowa projekcja audiowizualna.

Będzie to czas bursztynu widzianego z różnych perspektyw. Zaplanowano m.in. warsztaty dla rodzin z dziećmi i spotkanie z hobbystą-poławiaczem bursztynu. Będą wspomnienia jak społecznym entuzjazmem przed 15-laty otwarto Muzeum Bursztynu w Gdańsku. i Będzie można posłuchać opowieści projektantów odzieży i biżuterii wykorzystujących bursztyn w stylizacjach i architektki wnętrz zainspirowanej bursztynem. Specjaliści podzielą się wiedzą o wykorzystaniu bursztynu w kosmetyce i przy tworzeniu zapachów.

Sprzedaż biletów online do nowego Muzeum Bursztynu rozpocznie się 19 lipca. Poprzez stronę internetową Muzeum Gdańska, w zakładce „Zaplanuj wizytę!” będzie można kupić bilety na termin 24 lipca – 15 sierpnia. Każdego dnia w puli będzie dostępnych 630 biletów, 70 na każdą pełną godzinę, począwszy od 10:00, a skończywszy na godz. 18:00. Stacjonarnie, w kasie, będzie dostępnych 270 biletów dziennie, po 30 na każdą godzinę..