fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Pracodawcy Pomorza na EFNI 2021

 

To już X edycja Europejskiego Forum Nowych Idei, więc mimo ograniczeń covidowych, odbyła się wyjątkowo uroczyście. Tym razem w hotelu Radisson Blu w Sopocie, tuz przy granicy z Gdańskiem.

W uroczystości otwarcia uczestniczyli m.in.: Henryka Bochniarz – przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, Jerzy Buzek – przewodniczący Rady Programowej EFNI, Maciej Witucki – prezydent Konfederacji Lewiatan, Markus Beyrer – dyrektor generalny BusinessEurope, Jacek Karnowski – prezydent Sopotu, Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego, Julien Ducarroz, prezes zarządu Orange Polska.

Gościem specjalnym był Frans Timmermans – wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej do spraw Europejskiego Zielonego Ładu, który z uczestnikami X EFNI połączył się za pośrednictwem internetu. Trzydniowy program Forum był niesłychanie bogaty. W mej relacji postanowiłam skupić się na panelach i wydarzeniach w których PRACODAWCY POMORZA  zaznaczyli swój udział.

 

Wydarzeniem poprzedzającym oficjalną inaugurację X EFNI była konferencja pt. „Nowe wyzwania dla mikro, małych i średnich firm”. Zaprosili na nią Pracodawcy Pomorza.

  • Kryzys spowodowany pandemią zderzył się z kryzysem klimatycznym, energetycznym, środowiskowym, rewolucją w świecie cyfrowym, zmianami w globalnym porządku politycznym i handlowym. Zmiany są gwałtowne, szybkie, zaskakujące – nie ma na nie dobrej odpowiedzi. Stare sposoby zarządzania nie sprawdzają się, a nowych dopiero się uczymy. Liczy się elastyczność, tempo reakcji, wykorzystanie nowych technologii, narzędzi cyfrowych i holistyczne podejście. Unia Europejska jako wspólnota proponuje i konsekwentnie wdraża strategie będące odpowiedzią na te kryzysy: Zielony Ład, transformację cyfrową, Europejski Filar Społeczny, Europejski Plan Odbudowy, plan wzmocnienie odporności i niezależności Unii, nową strategię przemysłową. Po raz pierwszy w historii UE zaciągnęła wspólny dług na finansowanie tych strategii. Jak w tej sytuacji mają się odnaleźć firmy mikro, małe i średnie… – napisali organizatorzy.

 

Odpowiedzi udzielali w swych wystąpieniach uczestnicy konferencji Marek Banasik, przewodniczący Rady Regionów Konfederacji Lewiatan i Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Wykład pt. „W jakim kierunku zmierza polska i światowa gospodarka’ wygłosił prof. Witold Orłowski Kondycję sektora MMSP na tle UE przedstawił dr Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan W ramach części konferencji zatytułowanej Głos Biznesu przeprowadzono trzy debaty. Pierwszą, na temat: Europa społeczna, moderował prof. Jacek Męcina. Wypowiadali się też Dariusz Jodłowski – reprezentujący Pracodawców Lubelszczyzny; Marek Zychla – Śląski Związek Pracodawców; Piotr Wójcik – Małopolski Związek Pracodawców; Andrzej Mochoń – Targi Kielce.

Debatę na temat: Europa Zielona prowadził Tomasz Limon – prezes zarządu organizacji Pracodawcy Pomorza.

Uczestniczyli w niej: Anna Kornecka – była wiceminister w MRPiT; Paweł Różycki z Ministerstwa Klimatu i Środowiska; Michał Sznycer – pełnomocnik zarządu Pracodawców Pomorza ds. energetyki; Tomasz Balcerowski – prezes Ekoinbudu.

Choć pasją M. Sznycera jest wykorzystanie wodoru w energetyce, skupił się na fotowoltaice, podkreślając że sektor MŚP wykorzystał w imponującym stopniu w ostatnich latach okazję zagospodarowania tych źródeł energii. Ww. sektor odznacza się dużą zdolnością do adaptacji i elastycznością działań, lecz by mógł w pełni z ekologicznych źródeł energii korzystać, potrzebne są precyzyjne regulacje prawne.

Tomasz Balcerowki skupił uwagę na ekologicznych aspektach budownictwa, twierdząc, że należy do tego procesu podejść całościowo, bo ekologiczne budownictwo nie może się ograniczać do okładania ścian styropianem.

Paweł Różycki, w imieniu Ministerstwa Klimatu i Środowiska zapewniał, że już niebawem powstanie Fundusz Transformacji Energetyki, oraz że rządowa polityka klimatyczna będzie kontynuowana i są zarezerwowane na nią duże środki finansowe. Zachodzi obawa, czy będziemy dysponować wystarczającą liczbą projektów na ich skonsumowanie.

Tomasz Limon sprowokował też dyskusję na temat czy w kategoriach innowacyjności i nowych technologii jesteśmy w stanie konkurować z krajami „starej” Unii?

W odpowiedzi Anna Kornecka przyznała, że wprawdzie stan obecny jest dla nich korzystniejszy, ponieważ miały więcej czasu na przejście poszczególnych etapów, ale my mamy szansę uczyć się na ich błędach i „przeskoczyć” niektóre etapy (albo je poważnie skrócić). Dzięki temu możemy wykorzystać wiele środków finansowych. Jedyne, co może ten proces spowolnić, to spóźniona lub utrudniająca legislacja.

Ożywioną wymianę zdań wywołało kolejne pytanie prezesa T. Limona: Jakie są największe obecne i przyszłe zagrożenia oraz ryzyka dla sektora MŚP?

  1. Różycki wymienił wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej wynikający z oparcia „wielkiej” energetyki na węglu i wynikająca z tego zwyżka cen anergii.
  2. Balcerowski wyszczególnił gwałtownie rosnące ceny materiałów budowlanych i półproduktów, co wynika też z covidowych przerywań łańcuchów dostaw. Kłopotem jest też niedobór pracowników – szczególnie tych doświadczonych i o wyższych kwalifikacjach, którzy powyjeżdżali do pracy za granicę. Siła robocza ze wschodu, przede wszystkim z Ukrainy, nie jest w stanie ich zastąpić.

Często wymieniano w dyskusji niestabilne i szybko zmieniające się przepisy prawne w Polsce oraz niedorozwój sieci energetycznej na Pomorzu, co dobitnie ukazała perspektywa budowania elektrowni wiatrowych na morzu oraz powstawanie małych producentów energii (np. z fotowoltaiki). Jest prąd ale nie można go włączyć do sieci. Różycki, odnosząc się do ostatniego zarzutu stwierdził, że na rozwój sieci energetycznej w Polsce od przyszłego roku fundusze zostaną zwiększone o 40%.

 

Dyskusją na temat Europa Cyfrowa kierował Wojciech Winogrodzki z Podlaskiego Związku Pracodawców.

O cyfryzacji, robotyzacji mówili: Artur Mazurkiewicz – Dolnośląski Związek Pracodawców; Robert Żurawski – Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza; Wojciech Paluch – Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Dyskutanci protestowali tez przeciwko łączeniu gospodarki z polityką. Powinniśmy się raczej zdecydować na dostosowywanie gospodarki do nowych warunków niż na politykowanie. Inaczej potęgi światowe nas przejmą, przy czym niekoniecznie uczciwymi sposobami.  Jak świadczy o tym wiadomość przekazana przez jednego z uczestników konferencji. Otóż, Chińczycy zażyczyli sobie partii próbnej towarów od jednej z polskich firm. Jednak, ta zażądana przez Chińczyków partia próbna wyrobów była tak wielka, jak całoroczna ich produkcja w tym polskim zakładzie.