fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Petycja o wsparcie przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT

 

Szanowni Państwo,

Zachęcamy do zainteresowania się petycją wystosowaną przez Fundację Łączy nas Polska.

Na chwilę bieżącą szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej zasila 27 tysięcy żołnierzy z różnych środowisk. Jak podkreśla komunikat Fundacji, 60% jego składu osobowego to osoby deklarujące stałe zatrudnienie. Znaczna część pozostałych to studenci, którzy niebawem wejdą na rynek pracy.

W zeszłym tygodniu w trybie pilnym do działań na granicy polsko-białoruskiej wezwano dwa bataliony WOT. Żołnierze zostali zobligowani do poinformowania swoich pracodawców, że nie pojawią się w pracy. Niemniej dla samych przedsiębiorców jest to o tyle trudna sytuacja, że nie mają pewności jak długo potrwa nagła absencja pracowników. Oczywiście, przysługują im rekompensaty za udokumentowane straty z tego tytułu, lecz w praktyce nie pokrywają one w pełni wszystkich kosztów oraz wiążą z dodatkową biurokracją.

Obowiązujące przepisy nakładają na pracodawców zatrudniających żołnierzy odpowiednie obowiązki. Przedstawiciele Fundacji „Łączy nas Polska” podkreślają konieczność wprowadzenia ulg finansowych dla firm zatrudniających żołnierzy WOT. Z tym przekonaniem wiąże się apel skierowany do Rady Ministrów o przygotowanie regulacji prawnej umożliwiającej przedsiębiorstwom skorzystanie z ulgi podatkowej z tytułu zatrudniania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

P E T Y C J A