fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Rada Muzeum Gdańska podsumowuje 4 lata kadencji

 

Ostatnie spotkaniu Rady Muzeum Gdańska odbyło się w formie zdalnej na początku grudnia br. w Muzeum Bursztynu. Uczestniczyli w nim dyrektorzy największych polskich muzeów, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz biznesu. To ostatnie środowisko reprezentował dr Zbigniew Canowiecki, Prezydent Pracodawców Pomorza. Podsumowano 4 lata kadencji Rady (2018-2021). Podczas ostatniego spotkania członkowie Rady Muzeum Gdańska zatwierdzili jednogłośnie plan merytoryczny i finansowy Muzeum na 2022 rok. W podziękowaniu za swą merytoryczną i społeczną działalność otrzymali Medale Muzeum Gdańska.

 

Rada Muzeum Gdańska / fot. A. Grabowska

Czym jest Rada Muzeum?

Zgodnie z ustawą o Muzeach z 1996 roku, każde muzeum rejestrowe musi posiadać organ sprawujący kontrolę nad działalnością statutową instytucji, zwłaszcza w zakresie wypełniania misji instytucji. Członków Rady co cztery lata delegują przedstawiciele organizatora, środowiska twórcze oraz fundacje wspierające działalność danego Muzeum, jego dyrektor, a także sama Rada. Funkcja jest czysto honorowa. Za swoją pracę członkowie Rady nie pobierają wynagrodzeń. Rada Muzeum Gdańska w kadencji 2018-2021 liczyła piętnaścioro członków. Jej przewodniczącym był prof. Edmund Kizik, a wiceprzewodniczącym prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

 

 

 

Dyrektor Muzeum Waldemar Ossowski przedstawił najważniejsze dane z 4 lat w telegraficznym skrócie:

– Przez cztery ostanie lata oddziały Muzeum Gdańska odwiedziło ponad 1,36 mln osób. Zorganizowaliśmy 68 wystaw czasowych w 9 udostępnionych do zwiedzania oddziałach, 21 wystaw plenerowych i wydaliśmy 45 publikacji. W ponad 500 nieodpłatnych wydarzeniach wzięło udział ponad 130 tys. osób. Mamy ponad 350 darczyńców, a nasza kolekcja wynosi 37 tys. skatalogowanych obiektów. W mijającym roku nasze oddziały odwiedzali głównie turyści z Polski, w tym blisko co piąta osoba z naszego miasta.

 

Plany Muzeum Gdańska na 2022 rok

– W 2022 r. będziemy rewaloryzować zabytki związane z historią naszego miasta, opracowywać scenariusze nowych wystaw stałych, m.in. w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przygotujemy także szereg ciekawych wystaw czasowych. Latem przyszłego roku do Gdańska przyjadą obrazy mistrzów polskiego malarstwa, m.in. Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego i Jacka Malczewskiego. Nim to się stanie, późną zimą w Ratuszu Głównego Miasta zobaczymy najstarsze pocztówki z widokami naszego miasta. Wystawa będzie o tyle ciekawa, że niektóre z eksponatów, które pochodzą z prywatnych zbiorów, zostaną po raz pierwszy zaprezentowane szerokiej publiczności. Wydamy nowe publikacje i internetowe czasopismo. Złożyliśmy wnioski grantowe na kwotę 750 tys. złotych. – zapowiedział dyrektor Waldemar Ossowski.

Skład nowej Rady Muzeum Gdańska zostanie powołany najpóźniej pod koniec stycznia 2022 roku i będzie liczył 9 członków.


Anna Kłos