fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

[Spektakl z zniżką dla Pracodawców Pomorza] „KANAPKA Z CZŁOWIEKIEM | spektakl muzyczny Kobiety śpiewają Kaczmarskiego!”

KANAPKA Z CZŁOWIEKIEM | spektakl muzyczny

Kobiety śpiewają Kaczmarskiego!

Teksty barda Solidarności w nowoczesnych, zaskakujących interpretacjach.


Od czwartku 9.12.br., w kasie Teatru Szekspirowskiego będzie można kupić bilety ze zniżką 20% na hasło „Pracodawcy Pomorza” na spektakl „Kanapka z człowiekiem” na godzinę 19.30. Poniżej link i informacje o tym wydarzeniu.

https://teatrszekspirowski.pl/wydarzenia/kanapka-z-czlowiekiem-2/


Nie ma już świata, w którym teksty Jacka Kaczmarskiego były kojarzone z konkretnymi wydarzeniami historycznymi. Świata, który zawłaszczałby je wyłącznie w charakterze publicystycznego komentarza do rzeczywistości, ich autora skazując na wieczne opatrzenie etykietką z hasłem: ″poeta niewyczytany″. Nie ma już tego świata. Ale zostały piosenki, które dziś można zinterpretować i wyśpiewać na nowo.

W spektaklu Jerzego Satanowskiego, przygotowanym przez Teatr Nowy w Poznaniu, zajmą się tym – nader przewrotnie – kobiety, wdowy pamięci po Jacku Kaczmarskim. Ich głosy staną się medium dla kontroceny rzeczywistości. Ich głosy raz jeszcze wskrzeszą pytania o sens wyborów moralnych, wolności, sztuki, wiary i artystycznej wrażliwości. I to one uwolnią ponadczasową poezję Kaczmarskiego z okowów konwencji.

TWÓRCY
reżyseria, układ tekstu, aranżacje muzyczne: Jerzy Satanowski
muzyka: Mirosław Czyżykiewicz, Przemysław Gintrowski, Jacek Kaczmarski, Lluis Llach, Zbigniew Łapiński, Jerzy Satanowski, Hadrian F. Tabęcki

OBSADA
Małgorzata Walenda, Bożena Borowska-Kropielnicka, Karolina Głąb, Oliwia Nazimek, Agnieszka Różańska, Jacek Bończyk

ZESPÓŁ MUZYCZNY
Jacek Skowroński (fortepian), Andrzej Mazurek (instrumenty perkusyjne), Grzegorz Kopala (gitary), Jarosław Wachowiak (saksofon, klarnet), Piotr Max Wiśniewski (kontrabas).

scenografia: Anna Tomczyńska
kostiumy: Jola Łobacz
reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk
multimedia: Justyna Bielecka
ruch sceniczny: Marta Szumieł
korepetycje wokalne: Tomasz Benn
asystentka scenografa: Alicja Trzcińska
asystentka kostiumografa: Aleksandra Kołodziejska
inspicjent, asystent reżysera: Józef Piechowiak

Czas trwania: 1h20


Wydarzenie jest częścią programu GDAŃSK PAMIĘTA 2021
Grudzień to ważny miesiąc w gdańskim kalendarzu wolnościowym. 51 lat temu polała się krew na ulicach Gdańska, gdy robotnicy wyszli na ulice dopominając się praw, a władza wysłała przeciw nim uzbrojone wojsko i milicję. Padli zabici i ranni. Ich pamięć od 41 lat czci pomnik Poległych Stoczniowców 1970 przy pl. Solidarności, odsłonięty w dziesięć lat po grudniowej masakrze. W tym roku przypada jeszcze jedna grudniowa rocznica. 40 lat temu, w poranek 13 grudnia, gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Tysiące działaczy Solidarności uwięziono w obozach internowania, a w wyniku pacyfikacji kopalni Wujek zginęli górnicy. Liczba ofiar zbrodniczych działań władz komunistycznych wciąż nie jest znana, ale szacunki mówią nawet o blisko stu ofiarach. Solidarność została zdelegalizowana, a naród stracił nadzieję. Wszystkie te historie opowiada wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności. Organizatorami uroczystości jubileuszowych są miasto Gdańsk, marszałek województwa pomorskiego i Europejskie Centrum Solidarności. Gdański Teatr Szekspirowski jest partnerem wydarzeń.