fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Rozmowa z prezesem PSSE Przemysławem Sztanderą

 

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna druga w Polsce. Rozmowa z prezesem PSSE Przemysławem Sztanderą.

 

Padł kolejny rekord – informuje prezes P. Sztandera. – Wydaliśmy 90 decyzji o wsparciu, z czego 76% dla małych i średnich przedsiębiorstw, i aż 85% dla firm z polskim kapitałem. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku wydaliśmy 48 decyzji, więc osiągnęliśmy prawie 100% wzrost nowych projektów.

Lider, czyli Katowicka SSE wydała 102 decyzje, czyli tylko o 12 więcej, a jest to tradycyjnie najbardziej uprzemysłowiony region w kraju. Łączny nakład naszych projektów przekroczył 2,96 mld zł. Inwestycje przyczynią się do powstania 633 nowych miejsc pracy, a ponad 8,8 tys. stanowisk zostanie utrzymanych. To najlepszy wynik w historii Spółki.

 

Prezes PSE Przemysław Sztandera

 

  • Jak z tego wynika, zaczął się u nas sezon dla małych i średnich przedsiębiorstw i to przede wszystkim z polskim kapitałem?

To bardzo dobrze świadczy o rozwoju pomorskiej przedsiębiorczości. Są też firmy duże. W sumie nasi kontrahenci roku 2021 zadeklarowali nakłady inwestycyjne w wysokości 2,96 mld. zł i utworzenie 633 nowych miejsc pracy. Obejmujemy zasięgiem całe województwo kujawsko-pomorskie i tam trafiło 54% decyzji  oraz większość woj. pomorskiego, gdzie wydaliśmy 46% decyzji.

  • Zacznijmy jednak od dużych inwestorów. Nr 1 to niewątpliwie Northvolt

W grudniu  2021 odbyło się wkopanie pierwszej łopaty pod fabrykę systemów magazynowania energii, które są koniecznie potrzebne dla gospodarki opartej na OZE. Fabryka ma ruszyć pod koniec 2022 roku, zajmie 50 tys. m kw. i docelowo zatrudni 500 osób. Szwedzki inwestor chce zainwestować 200 mln. dolarów. Oczywiście to zamierzenia przyszłościowe, w grudniu 2021 mieliśmy okazję uczestniczyć w inauguracji tej inwestycji na terenie Wyspy Stogi, w bliskim sąsiedztwie terminala DCT, skąd te baterie popłyną w świat.

  • To z pewnością nie jest jedyny duży inwestor minionego roku…

Znana gdańska firma odzieżowa LPP buduje w Brześciu Kujawskim Centrum Logistyczno-Magazynowe o powierzchni 65 tys. m kw.  W Tczewie ładowarki do samochodów elektrycznych chce produkować firma Eaton Automotive Components inwestując 90 mln zł. Tele-Fonika Kable w Bydgoszczy zainwestuje 137 mln zł. We Włocławku Novol za prawie 80 mln zł chce odnowić dawne  tradycje wytwarzania farb i lakierów.

  • Jakie ciekawe pomysły wśród firm małych i średnich zwróciły Pańską uwagę?

Przedsiębiorstw w tej kategorii jest naprawdę dużo. Trudno wybrać, ale spróbuję –  ciekawym profilem produkcji odznacza się firma Andrewex budująca drewniane domy modułowe (kujawsko-pomorskie). Futuro Boats z Gdyni produkuje luksusowe łodzie i jachty z myślą o eksporcie. Chce poszerzyć działalność o placówkę w Żarnowcu. Myślę, że szereg z nich może w przyszłości osiągnąć duże sukcesy.

  • Dzięki czemu pojawił się boom w tej grupie, mimo trudnych czasów kryzysowych obostrzeń?

Myślę, że taki wzrost jest rezultatem kilku czynników. Po pierwsze efekt przynoszą działania dotarcia do sektora MŚP z informacją o możliwości uzyskania wsparcia inwestycji i przekonanie tych przedsiębiorców, że wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji jest w ich zasięgu, a kryteria dostosowane są do możliwości inwestycyjnych nawet mikro przedsiębiorców. Po drugie szkolenia pracowników banków i instytucji finansowych w zakresie możliwości uzyskania wsparcia inwestycji ich klientów. Po trzecie od nowego roku zmieniła się mapa pomocy regionalnej i przedsiębiorcom z województwa pomorskiego zależało na skorzystaniu z dotychczasowych warunków

  • Czy dała się zauważyć, będąca ostatnio na topie, branża offshore?

Oczywiście. Przedsiębiorstwo SEMCO należące do dużej duńskiej grupy off-shore zaczyna zatrudniać w Gdyni, w naszej placówce Bałtyckim Porcie Nowych Technologii, inżynierów do projektowania trafostacji dla morskich farm wiatrowych. Docelowo zgłasza zapotrzebowanie na 70 projektantów.

  • A co z Waszym autorskim projektem  „Centrum Programowania Robotów Przemysłowych”, którym szczyciliście się na terenie byłej Stoczni Gdańskiej?

Zostało przeniesione do Gdańskiego Parku Naukowo Technologicznego, gdzie mamy odpowiedniejsze dla niego warunki. Ponadto z okazji jubileuszu 15-lecia PSSE w województwie kujawsko – pomorskim, Spółka zainicjowała otwarcie filii CPRP we Włocławku. Oba ośrodki będą stanowiły edukacyjne wsparcie dla przemysłu 4.0., w którym możliwe będzie zdobycie praktycznych umiejętności obsługi robotów przemysłowych i innych nowoczesnych technologii obecnych w wielu branżach. Oferta CPRP skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych o profilu technicznym, studentów, nauczycieli oraz firm, które będą zainteresowane podniesieniem kompetencji lub przebranżowieniem swoich pracowników. Ponadto w Centrum będą prowadzone lekcje pokazowe dla uczniów ostatnich klas szkól podstawowych pomagające w wyborze zawodowej ścieżki kształcenia.  Chcemy też podobne Centrum uruchomić w Grudziądzu. Stawiamy też na innowacyjne startupy.

  • Tworząc im odpowiednie warunki rozwoju?

 Nasza placówka świetnie się do tego nadaje. W 2021 roku do zarządzanego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego dołączyło 15 nowych lokatorów z branż ICT i biotechnologii. Wartość wytransferowanej pomocy de minimis przekroczyła 1,5 mln zł, a to oznacza dla Spółki kolejny rekord. Ponadto w GPN-T realizowane były projekty akceleracyjne, w tym „Konkurs Lifescience” we współpracy z Polpharma Biologics S.A., który wspiera startupy z branży biotechnologicznej, life-science oraz ICT. Park rozpoczął także realizację międzynarodowego programu inkubacji w ramach projektu finansowanego z programu Horyzont 2020, którego celem jest rozwój i wzrost konkurencyjności europejskich startupów i MŚP. Prężnie, w strukturze Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego, działa także Space4Makers. Przestrzeń należy do szerszej inicjatywy Inkubatora Technologicznego, gdzie poza środowiskiem do prototypowania, wyposażonymi stanowiskami warsztatowymi można otrzymać wsparcie mentorów, szkolenia oraz możliwość nawiązania kontaktów. Podam też ciekawostkę – w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym 220 m2 powierzchni dachu pokryły rośliny, które umożliwią mikroretencję do 80% wilgoci i wody opadowej oraz ograniczą przegrzewanie budynku w okresie letnim.

 

Dziękuję za informacje. Życzę dalszych sukcesów.

Anna Kłos

 


Nowy Rok przyniósł zmiany dla przedsiębiorców

Od roku 2022 w życie weszły nowelizacje przepisów dotyczących Polskiej Strefy Inwestycji. Wynikają one zarówno z Polskiego Ładu, jak i rozporządzeń Rady Ministrów dot. PSI. Skorzystają na tym w dużej mierze duże i średnie firmy, które planują reinwestycje. Przede wszystkim zmieniła się mapa pomocy regionalnej. W województwie pomorskim pomoc została obniżona o 5 punktów procentowych, natomiast dla przedsiębiorców z województwa kujawsko – pomorskiego jest dobra wiadomość, pomoc w formie zwolnienia z podatku dochodowego wzrosła o 5 p.p.. To oznacza, że duży przedsiębiorstwa może liczyć na zwolnienie w wysokości 40% kosztów inwestycji, średni – 50%, a mały i mikro przedsiębiorca zyska pomoc w wysokości aż 60% kosztów inwestycji.

Oprócz nowej mapy pomocy regionalnej, uległy zmianie także kryteria jakościowe, które musi spełnić inwestor, co wynika głównie ze stanowiska Komisji Europejskiej. Tak więc nie ma już kryterium eksportowego ale katalog dzięki Ministerstwu rozszerzył się, między innymi o warunki związane z robotyzacją i automatyzacją, odnawialnymi źródłami energii, czy tworzeniem przedszkoli przyzakładowych.