fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Rozmowa z Tadeuszem Mękalem, prezesem TBS „Motława” Sp. z o.o.

 

Prezes TBS „Motława” Sp. z o.o. Tadeusz Mękal / fot. Anna Kłos

 

Czym zakończył się rok 2021 dla TBS „Motława” Sp. z o.o.?

Rok 2021 zakończyliśmy oddaniem do użytkowania trzech budynków mieszkalnych, tj.: jednego położonego przy ul. Piotrkowskiej 60 na Ujeścisku i dwóch sąsiadujących ze sobą przy ul. Kurzej 14 oraz 15/16 na Dolnym Mieście. Sześćdziesiąt dziewięć gdańskich rodzin otrzymało klucze do nowych mieszkań.

Domyślam się, że część prac to kontynuacje…

Mamy siedzibę na Dolnym Mieście, więc siłą rzeczy ta dzielnica jest nie tylko nam fizycznie bliska, ale także jest naszą dumą. Jesteśmy właścicielami dwóch kwartałów położonych obok siebie. W pierwszym z nich, obramowanym ulicami: Kieturakisa, Wróbla, Szczygla i Reduta Wyskok, w ramach rewitalizacji wyremontowaliśmy kamienicę przy ul. Wróblej 24. Wybudowaliśmy domy mieszkalne przy ul. Kieturakisa 8 i 6 oraz przy ul. Wróblej 23. Nadaliśmy nową funkcję – biurową – dawnym budynkom mieszkalnym przy ul. Reduta Wyskok 2, ul. Kieturakisa 10 i ul. Reduta Wyskok 6, tworząc tzw. Małe Centrum Biurowe.

W drugim kwartale, obramowanym ulicami: Szczygla, Wróbla, Kurza, i Reduta Wyskok, w latach 2019-2020 rozbudowaliśmy niezamieszkały budynek przy ul. Reduta Wyskok 6AB, zmieniając jego funkcję użytkowania na dwa budynki biurowe. W jednym znalazło swoją siedzibę Centrum Pracy Socjalnej nr 8 MOPR, a w drugim znajduje się siedziba naszej spółki. Połączenie funkcji biura TBS „Motława” Sp. z o.o. razem z miejską instytucją społeczną pozwoliło na optymalizację kosztów inwestycji oraz korzystne zagospodarowanie przestrzeni. Jak wspomniałem w ubiegłym roku przeprowadziliśmy przebudowę historycznych kamienic przy ul. Kurzej 14 i 15/16, dostosowując je do aktualnych wymogów przeciwpożarowych. Przeprowadzono w nich prace konserwatorskie na elewacji frontowej, eksponując jej unikalny charakter. Współczesne okna wykonano na wzór historycznych, a we wnętrzu wykorzystano istniejące elementy balustrad klatki schodowej. W budynkach tych powstało łącznie 14 mieszkań o powierzchni 691,33 m2. Aktualnie na Dolnym Mieście trwają roboty budowlane związane z budynkiem przy ul. Szczyglej 4. Kamienica ta zostanie rozbudowana, przy czym w ramach przebudowy zostanie zachowana i poddana pracom konserwatorskim jej historyczna elewacja frontowa. Na uzgodnienie Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków czeka dokumentacja budynku przy ul. Szczyglej 2. W ramach dalszych prac rewitalizacyjnych przygotowujemy się do odnowy istniejących kamienic przy ul. Wróblej 20, Wróblej 21/22, Szczyglej 21/22, Szczyglej 7/8, Szczyglej 1B.

 

Budynek wielorodzinny przy ul. Piotrkowskiej 60 na Gdańskim Ujeścisku / fot. TBS Motława SP. z o.o.

 

To sporo, a co się dzieje w innych miejskich lokalizacjach?

Przy ulicy Piotrkowskiej budujemy całe osiedle. Oddaliśmy do użytku w ub. roku kolejny 9-ty budynek mieszkalny (z 10-ciu planowanych). Budynki te wynajmowane są przez osoby spełniające warunki do zamieszkania w zasobie komunalnym. Łącznie na osiedlu powstanie 475 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej około 21,3 tys. m2. Do końca 2021 roku wybudowaliśmy 415 mieszkań oraz część rekreacyjną osiedla, obejmującą place zabaw, siłownię zewnętrzną oraz boisko wielofunkcyjne. W budynku przy ul. Piotrkowskiej 60, zbudowanym w 2021 roku, oddano do użytkowania 55 mieszkań o łącznej powierzchni 2.489,21 m2 oraz 15 garaży. Aktualnie trwa budowa budynku przy ul. Piotrkowskiej 64. Zakończenie realizacji całego osiedla planujemy w 2023 roku.

Tam chyba niewiele…

Posiadamy również tereny do zagospodarowania w Gdańsku – Letnicy. W 2012 roku oddaliśmy do użytkowania 4 budynki mieszkalne wielorodzinne. W IV kwartale 2021 roku rozpoczęliśmy realizację kolejnego budynku mieszkalnego, przy zbiegu ul. Szklana Huta i Niecała. Planujemy zakończenie inwestycji pod koniec bieżącego roku. Zostanie ona sfinansowana m.in. z preferencyjnego kredytu w ramach Społecznego Budownictwa Czynszowego, partycypacji przyszłych najemców, udziału Gminy Miasto Gdańsk, grantu z Funduszu Dopłat oraz środków własnych Spółki.

 

Kamienica na Dolnym Mieście pod adresem ul. Kurza 14/15 / fot. TBS Motława Sp. z o.o.

 

Skoro już mówimy o roku bieżącym, co jeszcze macie w planach?

W dalszym ciągu głównym celem działania jest dla nas Dolne Miasto, szczególnie kwartał ulic: Wróbla – Szczygla – Reduta Wyskok – Kurza. Obecnie trwa postępowanie przetargowe na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo kosztorysowej, a oferenci uzupełniają dokumenty. Planujemy zakończyć postępowanie przetargowe na wybór projektanta w I kwartale br. Zakładamy, że projekty w maksymalnie możliwym stopniu pozwolą ocalić urok i piękno przedwojennej dzielnicy. 

Czy są zatwierdzone już projekty dotyczące innych części miasta?

W lutym br. zamierzamy podpisać umowę na kompleksowe zaprojektowanie części osiedla przy ul. Wieżyckiej na Gdańskim Ujeścisku, obejmującą projekty 4 budynków wraz z pełną infrastrukturą.   

Gdzie już możecie rozpoczynać budowę?

Jak już wspomniałem, nie licząc Dolnego Miasta, na rozpoczęcie czeka ostatni budynek komunalny przy ul. Piotrkowskiej. W planie są też 2 budynki przy ul. Człuchowskiej w Gdańsku Zakoniczynie. Warunkiem pozwalającym na rozpoczęcie prac jest zapewnienie współfinansowania przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jakie są możliwości finansowania Waszych inwestycji?

Staramy się korzystać z wszelkich, możliwych do zdobycia, środków zewnętrznych. Przede wszystkim z Rządowego Funduszu Dopłat (za pośrednictwem Miasta Gdańsk), który od kwietnia 2021 roku może wynosić aż 80% wartości inwestycji dla budynków komunalnych i 35% dla budynków finansowanych z kredytu Społecznego Budownictwa Czynszowego. Korzystamy także z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości 10% wartości inwestycji. Miasto Gdańsk uzupełnia finansowanie w wysokości 15 – 20% wartości inwestycji. Oprócz bezzwrotnych form finansowania, korzystamy także z kredytu na preferencyjnych warunkach, oferowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aplikujemy do tych wszystkich źródeł, przy czym ich dostępność jest uzależniona od wielkości zaplanowanych środków w danym roku oraz ilości chętnych.

Życzę, aby pozytywnych decyzji było jak najwięcej.

 


Anna Kłos