fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Gdańska Organizacja Turystyczna czuje sezon

 

Spotkanie członków Gdańskiej Organizacji Turystycznej, które odbyło się 15 marca w hotelu Radisson Blu Gdańsk miało hasło: „Dzień dobry GOT!”, a powinno mieć „Witaj wiosno”, ponieważ branża już precyzuje nadzieje i rozważa obawy przed sezonem turystycznym 2022. Dużo czasu i uwagi poświęcono przybyszom z Ukrainy, którzy masowo uciekają za granicę w obawie przed działaniami wojennymi.

 

Prezes GOT Łukasz Wysocki i Aneta Piotrowska z Gdańskiego Urzędu Pracy

 

Uczestników debaty powitali: Marzena Kijak – general manager hotelu Radisson Blu Gdańsk oraz Łukasz Wysocki – prezes zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej – Gdańsk Convention Bureau. Członkowie Gdańskiej Organizacji Turystycznej od początku włączyli się aktywnie w pomaganie Ukraińcom, uchodzącym przed wojną w swym kraju: Za to, że przyjęliście uchodźców, położyliście ich, nakarmiliście – serdeczne dzięki – powiedział prezes Łukasz Wysocki do uczestników spotkania. 

Ale ponieważ uchodźców wciąż przybywa, zaczynają się rozważania co dalej.  Już zaczyna brakować kwater, a wkrótce zacznie się sezon turystyczny, więc ośrodki wypoczynkowe, hotele, zaczną przyjmować wczasowiczów i urlopowiczów: Nie wiadomo też kto oraz ile będzie płacił za ich pobyt. Te sprawy nie są jeszcze ostatecznie uregulowane, choć współpraca z urzędami Wojewódzkim, Marszałkowskim, Miejskim w Gdańsku układa się bardzo dobrze – stwierdził Łukasza Wysocki.

W dyskusji zabrał głos Prezes Jan Zacharewicz – członek Rady Pracodawców Pomorza, prezes Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku, który jednak wystąpił w imieniu władz Rotary Club Gdańsk-Sopot-Gdynia. Poinformował, że Klub ten nie dysponuje kwaterami, ale jest w stanie wesprzeć finansowo przyjmowanie uchodźców z Ukrainy.

Aleksandra Kociałkowska – członkini Pracodawców Pomorza działająca w branży turystyka, hotelarstwo, gastronomia, oferowała wsparcie w zatrudnianiu przybyszy z Ukrainy, apelowała jednak o więcej informacji odnośnie chętnych do pracy i ich kwalifikacji. Na apel ten odpowiedziała Aneta Piotrowska z Gdańskiego Urzędu Pracy. Wyjaśniła, że w tym Urzędzie są fundusze na tworzenie miejsc zatrudnienia oraz przyjmowane są na bieżąco oferty od pracodawców, chcących zatrudnić pracowników. Dodała, że w Urzędzie są liczne oferty pracy dla mężczyzn (w branżach typowo męskich powstał spory deficyt, ponieważ wielu Ukraińców wyjechało bronić ojczyzny), natomiast potrzebne są oferty pracy dla kobiet, które chętnie podejmują zatrudnienie w branżach turystycznych, hotelarskich i restauracyjnych. Dodała, że 12 maja br. odbędą się targi pracy, przeznaczone m.in. dla turystyki, dla HoReCa. 

 

Uczestnicy spotkania. Na pierwszym planie Jan Zacharewicz – członek Rady Pracodawców Pomorza

 

Niewątpliwie w związku ze zbliżającymi się Targami Amberif, głos zabrała  Katarzyna Michalska – dyrektor Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu. Przypominała rozmaite sposoby wykorzystania promocyjnego tej kopaliny: Muzeum Bursztynu w Gdańsku, wyprawy na poławianie bursztynu na Mierzei Wiślanej, Muzeum Inkluzji w Bursztynie, znajdujące się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Ubolewała, że dla branży bursztyniarskiej stratą jest zmniejszenie się, w związku z covidem, liczby turystów, zwłaszcza zagranicznych, ponieważ ok. 80% z nich wyjeżdżało z bursztynowa pamiątką.

Niezwykle ważne dla branży turystycznej w Polsce, w tym w Pomorskiem i w Gdańsku, będą najbliższe wydarzenia. Łukasz Wysocki zwrócił uwagę na duże znaczenie turystyki biznesowej. Gdańsk jest obecnie jednym z bardziej aktywnych ośrodków w Polsce, jeśli chodzi o rozwijanie przemysłu spotkań. Warto więc, by jeszcze bardziej rozbudowywać turystykę biznesową. I skorzystać z okazji, jakie się nadarzą podczas pierwszej edycji nowego branżowego wydarzenia – Let’s Meet oraz Event Professionals Forum (powered by M&I). Te wydarzenia zaplanowano na 30 – 31 marca. Następnie, 1 kwietnia 2022 roku, odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. Nowe Trendy w Turystyce, 1 kwietnia 2022 roku.


Anna Kłos