fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Teatr Szekspirowski zaprasza Islandię

 

Gdański Teatr Szekspirowski kontynuuje, zapoczątkowaną przez śp.  prof. J. Limona, tradycję  prezentacji różnorodnych zjawisk kulturalnych z Europy i świata. Nowa szefowa ww. teatru Agata Grenda zaszokowała nas propozycją poznania kultury świata odległego i klimatycznie surowego – postawiła na KIERUNEK: ISLANDIA. Już w kwietniu br. rusza półtoraroczny projekt polsko-islandzkiej współpracy artystycznej – „Treasure Iceland – Theatre Inclusions”, którego kulminacją będzie tygodniowy przegląd wydarzeń teatralnych i muzycznych, a także międzynarodowa produkcja teatralna z udziałem Olgi Bołądź.

 

„Treasure Iceland – Theatre Inclusions”

Jest to multidyscyplinarny projekt, dedykowany kulturze i sztuce Islandii, dofinansowany z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Działania w jego ramach realizowane będą do marca 2023 roku. Realizowany jest przez Gdański Teatr Szekspirowski we współpracy z islandzkim kolektywem artystycznym Vinnslan.

Projekt podzielony jest na kilka etapów. W kwietniu z wizytą studyjną do Gdańska przyjadą islandzcy twórcy i partnerzy Teatru Szekspirowskiego, by odwiedzić trójmiejskie instytucje kultury i organizacje społeczne, oraz aby przeprowadzić warsztaty z grupą lokalnych aktorów. W kolejnych miesiącach ci ostatni odwiedzą Reykjavik, gdzie pracować będą nad polsko-islandzką koprodukcją, którą widzowie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego będą mogli zobaczyć w lutym 2023 roku.

Ale już jesienią 2022 zrealizowany zostanie u nas tygodniowy przegląd kultury i sztuki Islandii. Dobór programowy został pomyślany tak, aby oddać różnorodność zjawisk artystycznych tego małego, 350-tysięcznego kraju. Mamy tam i nasz narodowy wkład, bo tamtejsza Polonia liczy ok 20 tys. osób (z pracownikami delegowanymi dużo więcej) i jest najliczniejszą grupą emigrantów w tym kraju. Polski element znajdzie się też w programie współpracy GTS-u.

POLISHING ISLAND, International Theatre Company REYKJAVÍK ENSEMBLE

To spektakl teatralny, wyreżyserowany przez Pálínę Jónsdóttir, oparty na autobiograficznym zbiorze opowiadań polskiej autorki, Ewy Marcinek. Barwna i zabawna historia młodej kobiety z Polski, która przeprowadza się do Islandii, by zapomnieć o nieudanym małżeństwie i traumatycznych przeżyciach. Spektakl stanowi alegorię relacji międzykulturowych, migracji, zmian w islandzkiej demografii i rzeczywistości imigrantów. Jest to głos nowej generacji, zamieszkującej Islandię.

Jak pisano o spektaklu: „POLISHING ISLAND to rodzaj beztroskiej rewii lub filozoficznego, lekkiego, politycznego kabaretu psychicznego.

REYKJAVÍK ENSEMBLE

Ten międzynarodowy Zespół Teatralny został założony w 2019 roku przez reżyserkę teatralną i operową Pálínę Jónsdóttir oraz polską pisarkę Ewę Marcinek. Grupa jest pierwszym i jedynym niezależnym międzynarodowym teatrem w Islandii. Ich innowacyjna, pionierska praca tworzy aktywną profesjonalną platformę teatralną dla międzynarodowych artystów.

Wiodący zespól projektu

Vinnslan to kolektyw artystyczny z Reykjaviku, który tworzy projekty interdyscyplinarne. Ich działalność rozpoczęła się w Londynie w 2011 roku, skąd zespół przeniósł do rodzimej Islandii. Od tego czasu jego członkowie konsekwentnie realizują ideę pracy twórczej, opartej na zasadach artystycznej wolności, gdzie spotkanie z widownią jest procesem, a nie koniecznością prezentacji zamkniętego dzieła. W swoje działania włączają także młodych i początkujących artystów. Kilka razy w roku Vinnslan organizuje tygodniowe, multidyscyplinarne warsztaty i rezydencje dla obiecujących artystów, reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki, zachęcając ich do kooperacji
i wymiany doświadczeń.